Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Repše grib, lai kara kuģus būvē Latvijā

Repše ieceri par kara kuģu būvēšanu piektdien pauda žurnālistiem, apmeklējot Jūras spēkus Liepājā. Aizsardzības ministrs Ģirts Valdis Kristovskis gan informēja, ka ministrija jau pēta šādu iespēju.

Pēc premjera domām, Latvijas Jūras spēkiem nepieciešama modernāka tehnika un jaunāki kuģi. "Domāju, ka mums jārīkojas kā Izraēlai, kas tūlīt pēc kara izvērtēja, vai iegādāties ieročus ārvalstīs vai arī iepirkt darba galdus. Izraēla iepirka darba galdus, un šodien šajā valstī ražotos ieročus pazīst visā pasaulē. Mums būtu jārīkojas līdzīgi - jāpaņem gatavi projekti un kuģi jābūvē pašiem. Domāju, ka mūsu kuģu būvētāji varētu būtu gatavi būvēt kara kuģus - vismaz krasta apsardzes kuģus noteikti," pauda Repše.

Kristovskis atzina, ka Jūras spēkiem nepieciešami jauni kuģi, jo ārvalstu dāvātie vēl varētu kalpot tikai aptuveni desmit gadus. Tāpēc Aizsardzības ministrijā šobrīd tiek pētīta iespējamā kara kuģu būve Latvijā, kā arī krasta novērošanas sistēmas izveides projekts, kas gan šobrīd esot reālāks, jo pavisam drīz sākšoties tā realizācija. "Domāju, ka nākamos piecos gados krasta novērošanas sistēma būs modernizēta, aizstājot vecās - jau morāli novecojošās iekārtas," pauda Kristovskis.

Projekta finansētāji varētu būt Latvijas valsts, NATO drošības programma, kā arī citas valstis, kas atrodas ap Baltijas jūru.

Repše, Kristovskis un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Gaidis Andrejs Zeibots piektdienas rītā apmeklēja Informācijas centru lidostā "Rīga", kas darbojas Baltijas valstu gaisa telpas novērošanas sistēmas (BALTNET) ietvaros. Pēc tam ar gaisa spēku helikopteri premjers devās uz Baltijas valstu Ūdenslīdēju skolu Liepājā. Ministru prezidents iepazinās ar skolas mācību sistēmu un ūdenslīdēju speciālo ekipējumu. Vēlāk ar Jūras spēku Kara kuģu flotiles patruļkuģi "Lode" notika pārbrauciens uz Kara kuģu flotiles izvietojumu Liepājas ostā. Ostas teritorijā NBS sniedza paraugdemonstrējumus glābšanas un meklēšanas darbos uz jūras.

Neraugoties uz lielo vēju, Repše žurnālistiem atzina, ka viņam ļoti paticis izbrauciens ar patruļkuģi "Lode", kā arī redzētie paraugdemonstrējumi.

Kara kuģu flotiles bāzē Liepājā premjers iepazinās ar Jūras spēku kalibratora darbnīcu un Informācijas centru. Kalibratora darbnīcā tiek remontēta Baltijas valstu mīnu meklētāju kuģu aparatūra. Savukārt Jūras spēku Informācijas centrā tiek apkopota informācija par kuģu kustību un ārkārtas gadījumiem jūrā šajā reģionā.

Pēc šī apmeklējuma Repše žurnālistiem pauda gandarījumu arī par to, ka militārās struktūras darbojas arī civilajiem mērķiem - cilvēku glābšanu jūrā, kā arī civilo ūdenslīdēju sagatavošanu. Viņaprāt, Latvijas militārās struktūras ir gatavas dalībai NATO, un šī gatavība aizvien strauji uzlabojoties.

Pēc jūras spēku apmeklējuma Liepājā Repše ar helikopteri devās tālāk uz Mobilo strēlnieku Mācību centru Ādažos, lai iepazītos ar karavīru sadzīves apstākļiem, Mācību centra attīstības plāniem, kā arī ar Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas skolas darbību.