Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Sociālisti svin Rīgas atbrīvošanas gadadienu

Mītiņš sākās tūlīt pēc tam, kad vainagus pie pieminekļa bija nolikuši Krievijas, Baltkrievijas un Uzbekistānas vēstniecību pārstāvji. Pie pieminekļa vainagu nolika arī padomju militāro veterānu organizācija un LSP.

Mītiņotāji bija atnesuši līdzi sarkanus karogus, uz kuriem ar dzeltenu krāsu uzkrāsota piecstaru zvaigzne un abreviatūra LSP. Kāds no pastāvīgajiem kreiso spēku mītiņu apmeklētājiem paņēmis līdzi sarkanu karogu, kuru rotā LSP priekšsēdētāja Alfrēda Rubika portrets.

Sanākušie noliek ziedus pie pieminekļa un pārspriež vēsturiskos notikumus. Divi pasākuma dalībnieki pakāpušies uz paaugstinājuma un tur plakātu ar uzrakstu krievu valodā "Slava Padomju armijai".

Mītiņā, kas notika krievu valodā, runāja vairāki Lielā tēvijas kara veterāni, kas piedalījušies Latvijas atbrīvošanā no vācu fašistiem. Viņi aicināja savus domubiedrus atcerēties padomju armijas varoņdarbus un sūrojās par Latvijas valdošo aprindu nievājošo attieksmi pret kara veterāniem, kuri tiek dēvēti par okupantiem.

"Šie okupanti izglāba nomīnēto Brīvības statuju, atjaunoja rūpnīcas, organizēja Dziesmu svētkus un Latvijas kultūras dekādes Maskavā," apgalvoja runātāji.

Mītiņā skanēja aicinājums jau tagad dibināt orgkomiteju, kura sarīkos grandiozas Rīgas atbrīvošanas 60.gadadienas svinības nākamgad.

Latviešu un krievu valodā mītiņa dalībniekus uzrunāja LPS priekšsēdētājs Rubiks. Viņš uzsvēra, ka Latvijas valdošajām aprindām neizdosies pārskatīt Otrā pasaules kara rezultātus, kurus atzīst visā Eiropā.

Rubiks atzīmēja, ka cer sagaidīt dienu, kad Ministru prezidents atnāks pats vai vismaz atsūtīs vainagu, ko nolikt Rīgas atbrīvošanas gadadienā pie pieminekļa Pārdaugavā.

Rubiks pauda nožēlu, ka "cīņa pret fašismu un Rīgas atbrīvotāju piemiņa" ir vienaldzīga valsts vadībai. Viņš pauda, ka turpmākajos gados "valstsvīri nāks pie prāta un cienīs cīnītājus pret vācu armiju tikpat ļoti, kā tas ir citās Eiropas valstīs".

Viņš ilgi kritizēja pastāvošo varu un tās neinteresēšanos par tautas problēmām. "Pie krusta vajadzētu piesist visus tos, kuri izlaupīja padomju Latviju un padarīja to par atkarīgu neatkarīgu valsti. Atkarīgu no visa, ko pasaka resnvēderainie Eiropas kungi," sacīja LSP līderis.

Savukārt Buzajevs pauda, ka 13.oktobris ir svarīgs datums, kuru "diemžēl valstsvīri ir aizmirsuši". "Mēs pieminam tos, kuri atjaunoja rūpnīcas un atdeva Rīgai to nozīmi, kas tai bija cariskās Krievijas laikā. Jaunā vara uzvedas ne labāk kā tā saucamie okupanti", tās "ir pametušas sunim zem astes" pēckara paaudzes sasniegto un tagad izmisīgi meklē, "ko vēl varētu pārdot saviem sabiedrotajiem Eiropas Savienībā". Buzajevs uzsvēra, ka viņa domubiedri atceras, "no kurienes mēs esam nākuši", un cenšas to iemācīt jauniešiem, kuri aktīvi cīnās par krievu skolu saglabāšanu.

"Krievu skolas - mūsu Staļingrada," izglītības reformu protesta akcijās izmantoto lozungu atgādināja Buzajevs. "Līdztiesības" priekšsēdētājs aicināja mītiņa dalībniekus piedalīties nākamajā protesta akcijā, kas paredzēta 15.oktobrī plkst.17 skvērā pie Saeimas, lai atzīmētu, pēc viņa vārdiem, netaisnā Pilsonības likuma pieņemšanas gadadienu.

Buzajevs apgalvoja, ka fašisma tradīcijas ir dzīvas Latvijā, par ko liecinot ne tikai Lestenes kapu atklāšana leģionāriem, bet arī metodes, ar kādām tiekot vajāti skolēni. Politiķis apgalvoja, ka vajāti tiek skolēni, kuri bija devušies uz Strasbūru, lai protestētu pie Eiroparlamenta ēkas pret izglītības reformu Latvijā, kā arī tie skolēni, kuri Maskavā tikās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu un apmeklēja Valsts domi.