Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par slepkavību un pasta mašīnas aplaupīšanu piespriež no 6 līdz 13 gadiem

1980.gadā dzimušajam Valkas rajona iedzīvotājam Jānim Bašķim tiesa piesprieda 11 gadu cietumsoda ar mantas konfiskāciju un policijas kontroli uz trīs gadiem. Prokurore viņam pieprasīja 14 gadu cietumsodu. Bašķis apsūdzēts pēc Krimināllikuma (KL) 176.panta 4.daļas - par laupīšanu, ja tā izdarīta, lietojot šaujamieročus vai sprāgstošas vielas, vai arī tā saistīta ar smagu miesas bojājumu nodarīšanu cietušajam vai izraisījusi citas smagas sekas; un KL 195.panta 1.daļas - par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, pārkāpjot likumā noteiktās prasības.

Rīgas iedzīvotājam - 1978.gadā dzimušajam Aleksejam Lukinam tiesa piesprieda 13 gadu cietumsodu ar mantas konfiskāciju un policijas kontroli uz trim gadiem. Prokurore viņam pieprasīja 16 gadus cietumsoda. Viņš apsūdzēts pēc KL 117.panta 6.daļas - par slepkavību pastiprinošos apstākļos, ja tā saistīta ar laupīšanu.

1978.gadā dzimušajam Valkas pagasta iedzīvotājam Marekam Kondrašovam tiesa piesprieda septiņu gadu cietumsoda ar mantas konfiskāciju un policijas kontroli uz trim gadiem. Viņš apsūdzēts pēc Krimināllikuma (KL) 176.panta 4.daļas. Prokurore Kondrašovam pieprasīja 11 gadus cietumsoda ar mantas konfiskāciju un policijas kontroli uz trim gadiem.

Rīgas rajona Jaunolaines iedzīvotājam - 1976.gadā dzimušajam Vladimiram Balašam tiesa piemēroja 11 gadu cietumsodu ar policijas kontroli uz trim gadiem un mantas konfiskāciju. Viņš apsūdzēts pēc 176.panta 4.daļas un 233.panta 3.daļas. Prokurore Balašam pieprasīja 13 gadus cietumsoda, taču, tā kā viņš nozieguma brīdī nebija pilnībā izcietis iepriekš noteiktu sodu, arī to daļēji prokurore lūdza pieskaitīt un kā galīgo sodu noteikt 14 gadus apcietinājumā.

Valkas iedzīvotājam - 1981.gadā dzimušajam Jurim Airem piespriesti septiņi gadi cietumsoda ar policijas kontroli uz diviem gadiem un mantas konfiskāciju. Prokurore Airem tiesu debatēs pieprasīja 10 gadus cietumsoda, norādot, ka viņam vainu pastiprinošs apstāklis ir ieroča iegāde un glabāšana, ar kuru tika izdarīts noziegums. Viņš apsūdzēts pēc KL 176.panta 4.daļas un 233.panta 3.daļas.

Valkas pagasta iedzīvotājam - 1975.gadā dzimušajam Zurabam Gugošašvili, kas apsūdzēts pēc 176.panta 4.daļas un 20.panta 4.daļas - par nozieguma atbalstīšanu, apzināti veicinot noziedzīga darījuma veikšanu, dodot padomu, norādījumus vai novēršot šķēršļus tā izdarīšanai, tiesa piesprieda sešus gadus cietumsoda ar policijas kontroli uz vienu gadu. Prokurore viņam pieprasīja 10 gadus cietumsoda ar mantas konfiskāciju un policijas kontroli uz trim gadiem.

Septītajam apsūdzētajam - 1983.gadā dzimušajam Monvidam Pirsko tiesa noteica nosacītu sodu uz vienu gadu un pārbaudes laiku uz vienu gadu. Viņš apsūdzēts pēc Krimināllikuma 233.panta 3.daļas - par šaujamieroča, munīcijas, sprāgstošas vielas vai spridzināmas ietaises izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, nēsāšanu, pārsūtīšanu vai realizēšanu bez attiecīgas atļaujas. Prokurore Pirsko pieprasīja noteikt nosacītu sodu uz vienu gadu un sešiem mēnešiem, jo viņš ieroci glabājis, citu tiesājamo sakūdīts, un bise viņa mājās atradusies tikai vienu dienu.

Tiesa arī noteica, ka no tiesājamajiem solidāri jāatlīdzina arī lietā iesniegtās civilprasības: "Latvijas pasta" civilprasība par 4284 latu piedziņu, nogalinātā Sīmaņa brāļa Normunda Sīmaņa prasība par 1536 latu piedziņu, SIA "Ieviņas S" prasība par 6196 latu piedziņu, kā arī apdrošināšanas kompāniju prasība par 613 latu piedziņu par abās laupīšanās aizdzītajām automašīnām nodarītajiem zaudējumiem.

Pārējo pieprasīto summu cietušie var pieprasīt civiltiesiskā ceļā, vēršoties tiesā.

Jau ziņots, ka pagājušā gada 1.februārī Sīmanis tika atrasts nošauts apmēram 30 metrus no autoceļa Valka-Smiltene. Viņa dienesta automašīna ar izšautu kreisās puses aizmugurējo durvju stiklu atrasta 4,5 kilometrus no notikuma vietas kādā stāvlaukumā pie Gaujas.

Savukārt pagājušā gada 5.janvārī Valkas rajonā divi vīrieši maskās aplaupīja "Latvijas pasta" automašīnu. Piedraudot ar ieroci, uzbrucēji diviem pasta darbiniekiem atņēma ieročus un nolaupīja uzņēmuma automašīnu. Pēc neilga laika netālu no notikuma vietas automašīnu atrada, no tās bija nolaupīti 4500 latu.

Prokurore iepriekš tiesu debatēs norādīja: lietas izskatīšanas laikā nav gūts apstiprinājums tam, ka noziegumi izdarīti materiālu grūtību apstākļos. Pēc prokurores domām, drīzāk noziegumu rosinājis apsūdzēto vērtību mērs, kas atļauj ar ieroča palīdzību tiekties pēc svešas mantas.