Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Šī vietne izmanto sīkdatnes (cookies angļu val.), lai analizētu mūsu datplūsmu, uzlabotu satura kvalitāti, pielāgotu saturu lietotāju vajadzībām un optimizētu tās darbību. Sīkdatnes mūsu vietā un tikai atbilstoši norādītajiem mērķiem var pārvaldīt arī mūsu sadarbības partneri (trešās personas – datu apstrādātāji (operatori), piemēram, Google Analytics). Sīkāk par sīkdatnēm un to dzēšanu lasi šeit

Ģeometrisko formu eksperimentētājs Verners Pantons

Verners Pantons (Verner Panton)
(1926 Gamtofte, Dānija - 1998 Kopenhāgena)

\"\"
Verners Pantons ir mācījies Odenses tehniskajā koledžā (Odense Tekniske Skole) un    mācījies Dānijas Karaliskajā Mākslas akadēmijā Kopenhāgenā, kuru pabeidza 1951. gadā. Pirmās iemaņas dizaina profesijā apguva pie slavenā Arnes Jakobsena (1950. -1952.). Sadarbība izrādījās veiksmīga. Šajā laikā tapa arī labi zināmā Jakobsena Skudras krēsla modelis (1951–1952).

1955. gadā Pantons nodibināja savu dizaina un arhitektūras biroju un kļuva pazīstams ar saviem jauninājumiem arhitektūrā, Izjaucamo māju (1955), Kartona māju (1957) un Plastmasas māju (1960). Saņēmis atzinību par daudzajiem krēslu, gaismas ķermeņu, audumu un paklāju dizainiem un izstāžu noformējumiem.

\"\"
Konusa krēsli.
1958. gadā barons Šildens Holstens (Schilden-Holsten) uzaicināja Pantonu pārbūvēt un paplašināt viņa krogu «Komigen Inn, kas atradās mežā uz Fīnas salas. Pieejot idejai radoši viņš interjeru pasniedza intriģējoši sarkanā krāsā.  Šim krogam tika radīts viņa slavenais Konusa krēsls (1958). Konusa krēsla un nedaudz vēlāk radītā Sirds krēsla (1959) modeļus vēlāk sāka ražot jaunajā Persija fon Holinga-Koha (Percy von Halling-Koch) uzņēmumā «Plus-Linje».

Varētu teikt, ka ar 1959. gadu Pantons pierāda uz ko viņš ir spējīgs 1959. gadā Kopenhāgenas gadatirgū izstādītais Pantona telpas «dizainētais tēls» burtiski sagrieza pasauli ar kājām gaisā — griesti bija noklāti ar paklāju un visas mēbeles un aksesuāri bija apgriezti otrādi. 1960. gadā par godu mēbeļu izstādei Koloņā Pantons radīja netradicionālu telpas dizainu –griesti bija klāti ar sudraba foliju, savukārt restorāna «Astoria» Trondheimā rekonstrukcijā Pantons radīja šokējošu interjeru mēbeļu formu un krāsu spilgtuma ziņā. 1955. gadā Pantons kopā ar uzņēmumu «Thonet» radīja viengabala saplākšņa krēslu S formā. Tikai pēc pāris gadiem viņš šo krēslu izveidoja no plastmasas, kuru ražo vēl šodien. Latvijā to varam «izbaudīt» boulingā Bovlero.

Dizaineris sasniedza savu mērķi ar revolucionāro Pantona krēslu (1959–1960), un 1962. gadā viņš piedāvā ražošanas tiesības uzņēmumam «Herman Miller». Pantons izveidoja savu biroju Kanādā. Vēlāk Pantons pārcēlās uz Bāzeli, lai sadarbotos ar uzņēmumu «Willy Fehlbaum» (tas bija «Herman Miller» licenzēts uzņēmums Bāzelē, kurā tika radīts krēsla Vitra dizains). Pēc pieciem gadiem Pantona krēsls kļuva par pirmo viengabala krēslu, kurš tika ražots plastmasu iepildot speciāli izveidotās formās. Nodibinot dizaina biroju Bāzelē, Pantons ieguva daudz klientus tostarp bija tādi uzņēmumi kā  «Schöner Wohnen», «Nordlys», «Kill», «Thonet» un «Bayer».

\"\"
Lampa \"Mēness\".
Pantons izveidoja psihodēliskas «telpu» instalācijas uzņēmuma «Bayer» rīkotajās izstādēs «Visiona O» (1968) un «Visiona II» (1970) Koloņā. Izstādēs kā varenā šova uzvedumā bija apvienotas fantastiskas skulpturālās formas un dzidras, piesātinātas krāsas. No 1969. gada līdz 1985. gadam pēc «Mitra-X» pasūtījuma viņš radīja auduma dizainus ar ģeometriskiem rakstiem un spilgtām krāsām. 60. gadu beigās un 70. gadu sākumā Pantons radīja vairākus krēslu modeļus «Fritz Hansen» uzņēmumam, kā arī plauktu, hromētu stiepļu stāvlampu un galda lampu modeļus uzņēmumam «Lüber». Šie modeļi ir uzlabotas no 1959. gada līdz 1960. gadam radīto stiepļu modeļu versijas, kuru pilnveidošanā autors iedvesmojās no opārta.

60. gados šveiciešu uzņēmums «Naef» sāka ražot dizainera radīto rotaļlietu Pantonaef. 70. gados Luisa Polsena uzņēmums «Louis Poulsen» sāka ražot dažas Pantona dizaina lampas, tostarp sfērisko VP-Globe un Panto (1975). 1981. gadā Pantons radīja savu Art Chairs-Chair Art krēslu sēriju, tajā bija sešpadsmit neparastu viengabala formu krēsli no saplākšņa.

80. gados krēslu dizainā Pantons eksperimentēja ar ģeometriskām formām — kubiem, sfērām, konusiem.

\"\"