Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Beagle 2» varētu būt iegāzusies Marsa krāterī

Lielbritānijā būvētā kosmiskā zonde «Beagle 2», no kuras joprojām nav saņemts signāls par tās veiksmīgu nolaišanos uz Marsa, iespējams, iegāzusies krāterī, ko zinātnieki nesen atklāja apvidū, kur bija jānolaižas lidaparātam.

Krāteris uz Marsa atklāts Isidis Planitia teritorijā, kur bija plānota «Beagle 2» nolaišanās.

Zinātnieki uzskata, ka pastāv salīdzinoši neliela iespēja, ka zonde, kuras izmēri līdzinās izplestam lietussargam, iekritusi aptuveni vienu kilometru platajā krāterī.

Ja tas tā ir noticis, zondei vairs nav nekādu iespēju nodibināt kontaktu ar Zemi, taču zinātnieki uzsver, ka šāda iespēja ir «maz ticama».

«Beagle 2» projekta vadītājs profesors Kolins Pilindžers atzina, ka tas būtu «vissliktākais scenārijs».

Krāteris atrodas «Beagle 2» plānotās «nolaišanās elipses» centrā. Zondei bija jānolaižas uz Marsa 25. decembrī un jānosūta uz Zemi signāls, taču tas joprojām nav saņemts.

Krāteris, kurā varētu būt iegāzies «Beagle 2», ir redzams fotoattēlos, kas saņemti no kosmiskā lidaparāta «Mars Global Surveyor», kas riņķo orbītā ap Marsu. Eiropas kosmosa operāciju centra speciālisti šos attēlus saņēma svētdien vakarā.

Zondē «Beagle 2» atrodas daudzi moderni zinātniskie instrumenti un ierīces, kas 180 dienas vāks un analizēs Marsa virsmas paraugus, lai noskaidrotu, vai uz Marsa kādreiz varējusi pastāvēt dzīvība. Taču zondei ceļā uz Marsu bija jāpārvar daudzas grūtības un briesmas, piemēram, putekļu vētras, kas pašlaik plosās uz Sarkanās planētas. Lidojuma vadība iepriekš bažījās, vai īstajā laikā savas funkcijas sāks pildīt zondes gaisa spilveni, kam jānodrošina lidaparāta veiksmīga nolaišanās uz planētas virsmas.