Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lietuvas tiesa neatdod Silovam naudu

Otrdien Lietuvas Augstākā tiesa noraidīja kasācijas sūdzību Latvijas riteņbraucēja Jura Silova lietā. Līdz ar to Silovs nesaņems viņam atņemtos 265 000 Lietuvas litu (49 290 latu), informēja Latvijas vēstniecībā Viļņā.

2002. gadā pirmās instances tiesa Kauņā Silovam piesprieda piecarpus gadu cietumsodu Kauņas stingra režīma kolonijā. Riteņbraucējs tika sodīts par to, ka uz Lietuvas robežas nedeklarēja lielu naudas summu — algu par darbu profesionālajā klubā «Cofidis». Kopumā tika konfiscēta valūta 265 000 Lietuvas litu (49 290 latu) vērtībā, kas sākotnēji tika uzskatīta par kontrabandas priekšmetu.

Kā norādīja vēstniecībā, Silova advokāts vēl nav izlēmis, kā rīkoties tālāk. Pastāv iespēja vērsties pie Valsts prezidenta pēc apžēlošanas vai iesniegt sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā.

Starp Silova lietas izskatīšanu Kauņā un pēc tam apelācijas instancē Lietuvā ir mainījusies likumdošana. Tā nosaka, ka kontrabandas priekšmets nevar būt čeki, vekseļi, vērtspapīri un nauda. Līdz ar to nebūtu piemērojama arī Silova vestās un nedeklarētās algas, skaidras naudas, konfiskācija.

Riteņbraucēja advokāts Algimants Dziegoraitis iepriekš norādīja, ka Silovs naudu Lietuvas muitā nav deklarējis pārpratuma dēļ. Proti, par šādu prasību deklarēt naudu viņš uzzinājis tikai jau kādu laiku pēc iebraukšanas valstī. Uz robežas neviens nav prasījis deklarēt naudu, arī no izvietotajiem uzskates materiāliem nav bijis saprotams, ka nauda Lietuvā uzskatāma par deklarējamu objektu.

Advokāts uzsvēra: ja arī kasācijas kārtībā neizdosies pilnībā panākt Silova juridisku reabilitāciju un konfiscētās naudas atgūšanu, tiks iesniegta sūdzība Strasbūras Cilvēktiesību tiesā.

2002. gada 27. jūnijā Lietuvas apelācijas tiesai radās šaubas par pirmās instances tiesas sprieduma atbilstību nodarījumam un konstitūcijai, tāpēc tiesas process tika apturēts, lūdzot Konstitucionālajai tiesai izvērtēt lietas būtību.

Saskaņā ar Lietuvas Konstitucionālās tiesas spriedumu tie vecā Lietuvas Kriminālkodeksa panti, pēc kuriem par valūtas kontrabandu tika notiesāts latviešu riteņbraucējs Silovs, atbilst Lietuvas konstitūcijai. Tomēr spriedums paredzēja, ka Kauņas tiesa iepriekš pieņēmusi pārāk bargu spriedumu.

Silovs kopš pagājušā gada atrodas brīvībā pret 20 000 Lietuvas litu (apmēram 3500 latu) drošības naudu. Latviešu riteņbraucējs joprojām nav atguvis uz robežas konfiscēto naudu.