Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ilmārs Šlāpins: Par vārdiem, kas iegāž

«Vārdu apziņa jebkurā filozofiskā kontekstā vajadzētu lietot ļoti uzmanīgi,» savā Rīgā iznākušajā grāmatā «Domāšana un vērošana» rakstīja Aleksandrs Pjatigorskis. Šķiet, to pašu varētu teikt par daudziem vārdiem, it īpaši — citos kontekstos. Un aizvien biežāk rodas sajūta, ka vārdi nav vienlīdzīgi teikumu locekļi, tajos vienmēr iespējams atrast bīstamas un šaubīgas vietas. Arī politiskajā kontekstā.

Nesen daži vārdi, ko neveiklā sarunā pateicis premjera kandidāts Emsis, pārbiedēja dienas laikraksta komentētāju un lika tam nosaukt Emsi par bīstamu. Interesanti, viens no līdz šim nekaitīgākajiem (tādu gan Latvijā ir daudz) politiķiem, pateicoties savai nominācijai, piepeši kļuvis spējīgs izrunāt vārdus, kas apdraud mieru un drošību. Runa ir par to, ka, iztēlojoties situāciju, kādā Latvijai varētu nākties no jauna grozīt likuma nomas par valodas mācīšanu skolās, Emsis iedomājās pateikt, ka nekas jau nav negrozāms un, ja nu Latvijā sāktos asiņaini nemieri, tad gan varētu grozīt.

Kas tad tāds īsti satraucošs ir šajos vārdos? Vai pieņēmums, ka likumu iespējams grozīt? Dažkārt ir manīta šāda attieksme pret to vai citu likumu, it īpaši pret Satversmi, taču tik daudz kritizētais un apmuļļātais likuma pants ar iesauku 40:60 jau nu gan nav pelnījis sakrālu statusu, jo īpaši no liberāla laikraksta brīvdomīga komentētāja puses. Vai tiešām satraucoša ir asiņainu nemieru minēšana? Dažiem vārdiem tiek piešķirta šāda, māņticības diktēta mistiska vara — gluži tāpat, kā katrā kompānijā vienmēr atradīsies cilvēks, kurš neļaus jums aizsmēķēt no degošas sveces, jo tad «kāds mirs», tā arī mēdz teikt, ka jāsit pie koka, lai nenotiktu tas, kas tikko ir pateikts kā iespējams.

«Zaļajam» Emsim, protams, varētu likt apdauzīt visus Pierīgas kokus, taču tik daudz mūsdienu racionālisma garā audzinātam publicistam būtu jāsaprot, ka no tā nekas nemainīsies. Vēl ir trešais variants — bailes, ka Emša teiktais varētu tikt saklausīts un iztulkots kā scenārijs darbībai. Tā teikt, nu, ja jau premjera kandidāts tā vēlas, tad būs jums arī asiņaini nemieri! Puspagrabu teroristi nekad nav atšķīrušies ar īpašu intelektualitāti, taču, vai tiešām viņiem būtu jāmeklē iedvesma avīžu intervijās? Arī tad, ja pieņemam dažās aprindās populāru hipotēzi par lielvalstu specdienestu organizētu kaitniecisku darbību Latvijā, nez vai viņu brangi finansētajiem analītiķiem-scenāristiem nebūtu ienācis prātā tas, ko, acis nepamirkšķinot, izpļāpāja Emsis?

Cita lieta, ka politikā vairāk kā jebkur citur apziņa nosaka esamību un nevietā pateikts vārds var pacelt vai nogāzt ne vienu vien politisku dīvaini. Gluži tāpat kā Einara Repšes teiktais bijis (un joprojām ir) simtkārt svarīgāks par viņa padarīto, tā arī Emša pateiktais viņu smagi iegāzis tur, kur valdības veidotājs ne pirkstu nav pakustinājis.