Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

OECD mudina Norvēģiju gatavoties pēcnaftas laikmetam

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) pirmdien cildināja Norvēģiju par tās naftas bagātības veiksmīgo pārvaldīšanu, tomēr OECD arī mudināja norvēģus sagatavoties dienai, kad bagātīgie naftas krājumi izsīks.

OECD norāda, ka tieši naftas dēļ Norvēģijas iedzīvotāju ienākumu līmenis samērojams ar amerikāņu ienākumiem un krietni pārsniedz vidējo ienākumu līmeni Eiropā.

«Naftas bagātības ir devušas savu ieguldījumu, lai Norvēģijā ienākumu līmenis uz vienu iedzīvotāju būtu līdzīgs ienākumu līmenim Savienotajās Valstīs. Īstermiņa perspektīvas Norvēģijai ir labas,» norādīts OECD pārskatā.

Tomēr OECD brīdina, ka norvēģiem vajadzētu sākt domāt par savas ekonomikas attīstību pēcnaftas laikmetā, sākt ierobežot budžeta tēriņus, kuri pieaugs saistībā ar sabiedrības novecošanos. Turklāt OECD vēstī, ka par nopietnu problēmu Norvēģijas ekonomikā kļuvusi bieža strādājošo darbnespēja slimošanas dēļ.

Norvēģija ir pasaulē trešā lielākā naftas eksportētājvalsts pēc Saūda Arābijas un Krievijas.

Prognozē, ka Norvēģijas ekonomikas pieauguma temps 2004. gadā kļūs daudz straujāks un sasniegs 2,8%, bet 2000. gadā tas palielinājās par 2%. 2003. gadā Norvēģijas iekšzemes kopprodukts palielinājās par 0,6%.

Kopš pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu sākuma Norvēģija ir izveidojusi speciālu fondu nākamajām paaudzēm, kurā iemaksā daļu no naftas pārdošanā gūtajiem ienākumiem. Lēš, ka fonda vērtība ir 65 miljardi latu.