Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Emsis aicina palielināt drošību un stabilitāti ES un NATO kaimiņu reģionos

Ministru prezidents Indulis Emsis (ZZS), uzstājoties Slovākijas galvaspilsētā Bratislavā notiekošajā konferencē «Pretī plašākai Eiropai: jaunā dienas kārtība», uzsvēris nepieciešamību atbalstīt demokrātiju, kā arī palielināt drošību un stabilitāti paplašinātās Eiropas Savienības (ES) un NATO kaimiņu reģionos.

Emsis savā runā norādīja, ka iepriekšējās desmitgades laikā Eiropā un pasaulē ir notikušas pārmaiņas — pēc aukstā kara draudiem drošībai radušās jaunas briesmas, ko apliecina terorisma akti ASV un nesenie notikumi Spānijā.

«Meklējot efektīvas pretdarbības iespējas, mēs nedrīkstam novērsties no mērķiem, ko esam izvirzījuši brīvības, demokrātijas un cilvēktiesību stiprināšanā mūsu kaimiņvalstīs,» sacīja premjers. «Tas ir arī mūsu morālais pienākums uzturēt brīvības un demokrātijas ideju dzīvu, lai palīdzētu citiem veikt to ceļu, ko mēs paši esam veikuši pārejas procesā, saņemot starptautisku atbalstu.»

Emsis savā runā kā piemērus minēja vairākas valstis. Gruzijas «samta revolūcija», pēc viņa domām, apliecina, ka cilvēki joprojām ir gatavi cīnīties par brīvību un demokrātiju. Viņš pauda pārliecību, ka starptautiskā sabiedrība sniegs Gruzijai atbalstu tās virzībā uz demokrātiju un labklājību.

Ukrainas prezidenta vēlēšanām un parlamenta vēlēšanām Baltkrievijā, pēc premjera domām, būs izšķiroša nozīme reģiona demokrātijas nākotnē. «Stabila un demokrātiska Ukraina ir daļa no tās Eiropas, kuru mēs cenšamies izveidot. NATO un ES būtu jāveicina sadarbība ar Ukrainu,» uzskata Emsis.

Savukārt situācija Baltkrievijā joprojām ir atklāts jautājums reģiona un visas Eiropas nākotnes kontekstā, sacīja Emsis. «Mums ir nepieciešams aktīvāk atbalstīt Baltkrievijas demokrātiskos spēkus un pilsonisko sabiedrību. Šāds atbalsts ir akūti nepieciešams vēl strādājošajiem brīvajiem plašsaziņas līdzekļiem un cilvēktiesības aizstāvošajām nevalstiskajām organizācijām,» piebilda premjers.

Emsis pauda cerību, ka paplašinātājā ES Baltkrievijas jautājumam tiks piešķirta lielāka prioritāte, ES aktīvāk un efektīvāk atbalstīs demokrātijas ieviešanā šajā valstī. Tāpat, pēc viņa domām, ir svarīgi, lai eiropieši «strādātu roku rokā ar mūsu draugiem un sabiedrotajiem Ziemeļamerikā».

Savukārt Slovākijas premjerministrs Mikulas Dzurinda atklāšanas runā uzsvēra, ka nākamās ES dalībvalstis pievienosies valstu savienībai, kurai tās jutās piederīgas jau sen. «Tomēr līdz ar to valstu atbildība nebeidzas, jo nākotnes attīstības redzējums vēl ir kopīgi jārada,» sacīja premjerministrs.

Konferences laikā Emsis ar Horvātijas premjerministru Ivo Sanaderu pārrunāja Horvātijas centienus integrēties ES un vēlmi pievienoties NATO. Tāpat Emsis sniedzis intervijas Slovākijas Republikas Preses aģentūrai, kā arī Slovākijas Informācijas un preses aģentūrai.

Pasākumā piedalījās arī Eiropas Komisijas paplašināšanās komisārs Ginters Ferhoigens, NATO ģenerālsekretārs Jāps de Hops Shēfers, ASV senators Trents Lots, kā arī citas amatpersonas. Uz konferenci bija ieradies arī Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili.

Kā ziņots, forumā tiek runāts par paplašinātās ES un NATO turpmākajām attiecībām ar jaunajām kaimiņvalstīm, diskutēts par izaicinājumiem Balkānu reģiona valstīm to integrācijā ES, Eiropas attiecībām ar Melnās jūras un Kaukāza reģiona valstīm, plašākas Eiropas iniciatīvu. Tāpat tiek pārrunāts ES un ASV redzējums un iespējamā sadarbība demokrātijas, stabilitātes un izaugsmes veicināšanā minētajos Eiropas reģionos.