Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Hokeja halles būvnieki iebilst pret valdības prasītajām garantijām

Piecu Latvijas būvsabiedrību jeb «Latvijas būvniecības stratēģiskās partnerības» (LBSP) vadītāji nosūtījuši vēstuli Ministru prezidentam Indulim Emsim, kurā pauž bažas par valdības izvirzītajām prasībām par garantijām, norādot, ka to neatcelšanas gadījumā 2006. gada pasaules hokeja čempionāta norise Rīgā ir nopietni apdraudēta. Par to raksta laikraksts «Neatkarīgā Rīta Avīze».

Piecas Latvijas būvsabiedrības paziņojušas, ka valdības «izvirzītie nosacījumi ir nepieņemami un nopietni apdraud iespēju sarīkot 2006. gada pasaules hokeja čempionātu Latvijā».

Būvfirmas vēsta, ka no premjera saņemtajā vēstulē par nepieciešamajiem nodrošinājumiem minēti 2,6 miljoni eiro (1,7 miljoni latu), kā arī 575 000 latu finansiālās garantijas, kam klāt nāk arī soda nauda par halles neuzcelšanu laikus. «Tas nozīmē, ka šajā situācijā, kad mums būtu jāmobilizē visi savi spēki un līdzekļi, lai šo halli varētu laikus uzcelt, mums vēl neizprotamu iemeslu dēļ ir jāiesaldē savi līdzekļi vairāk nekā 3,5 miljonu eiro apmērā,» teikts LBSP vēstulē. Būvnieki protestē arī pret izvirzītajām prasībām ultimatīvā formā, proti, ka «Ministru kabinets būs spiests izvērtēt, vai nav nepieciešams aicināt Rīgas Domi un Latvijas Hokeja federāciju nekavējoties izvēlēties citu investoru». Vēstulē tiek atgādināts, ka šādas prasības izvirzītas situācijā, kad Starptautiskā hokeja federācija (IIHF) devusi Latvijai desmit dienu, lai uzrādītu visus nepieciešamos līgumus.

«Paziņojam, ka mēs uzskatām, ka esam izdarījuši no savas puses visu iespējamo, lai Latvija nezaudētu tiesības organizēt 2006. gada pasaules čempionātu. Jūsu izvirzītās prasības padara mums neiespējamu turpināt šo darbu. Ja tās ir galīgas un netiek mainītas, mēs esam spiesti atkāpties no šā projekta, dodot iespēju jums aicināt citus investorus,» teikts LBSP ietilpstošo piecu būvsabiedrību vadītāju parakstītajā vēstulē. Ar parakstiem to apliecinājuši SIA «Kalnozols celtniecība» valdes priekšsēdētājs Ojārs Bite, SIA «Latvijas Energoceltnieks» valdes priekšsēdētājs Jānis Kols, a/s «RBS Skals» valdes priekšsēdētāja vietas izpildītājs Jānis Milzarājs, SIA «Skonto būve» viceprezidents Ivars Millers, kā arī SIA «Re & Re» komercdirektors Ainars Pauniņš.

Valdība tomēr uzstāj, ka jaunajiem 2006. gada pasaules hokeja čempionāta halles celtniekiem LBSP ir jāsniedz garantija kopumā 2,6 miljonu eiro apjomā, jo tikai Rīgas Domes prasītais viens miljons eiro (660 tūkstoši latu), būtu pārāk maz, ņemot vērā projekta kopējās izmaksas.

Tomēr Rīgas Dome varētu izvēlēties, vai papildu garantija, kas apliecinātu, ka būvnieki 26 miljonus eiro (17 miljonus latu) vērto halli pabeigs laikā un tādēļ Latvijā varēs notikt pasaules hokeja čempionāts, LBSP būtu jāsniedz domei vai valdībai, pastāstīja premjera Induļa Emša preses sekretāre Ilona Līce.

«Kā gan tas būs, mēs [otram pretendentam uz halles būvniecību] «Merks» prasījām 2,6 miljonu eiro garantiju un šiem būvniekiem tagad tikai vienu miljonu eiro? Ir jābūt vienlīdzībai,» teica Līce, skaidrojot, ka iespējami vairāki varianti, kā būvnieki varētu nodrošināt garantiju.

Līce pieļāva, ka LBSP varētu Rīgas Domei sniegt papildu garantiju vēl 1,6 miljona eiro apjomā, lai kopējā garantiju summa būtu 2,6 miljoni eiro, un valdība nebūt neuzstāj, ka tieši tai ir jāsaņem visa garantija. Premjera preses sekretāre sacīja, ka valdība tikai vēlas, lai būvnieki garantē to, ka hokeja čempionāts notiks Latvijā un nebūtu zaudēti valsts jau ieguldītie 575 tūkstoši latu.

Rīgas Domes Pilsētas attīstības komiteja šonedēļ uzticēja 2006. gada pasaules hokeja čempionātam nepieciešamās hokeja halles būvniecību piecu Latvijas būvfirmu izveidotajai apvienībai «Latvijas būvnieku stratēģiskā partnerība». Galīgais lēmums gan vēl jāpieņem Rīgas Domei.

Lēmumprojekts paredz, ka būvnieki varēs iegādāties aptuveni 17 hektārus zemes Skanstes ielā, kuras vērtību vēl noteiks, bet Rīgas Dome bez maksas savā īpašumā saņems uzcelto hokeja halli. Rīgas Domei būs jāatsavina aptuveni 17 hektāri zemes Skanstes ielā, kas kalpos kā LBSP nodrošinājums kredīta saņemšanai «Parekss bankā». Ja LBSP šo zemi īpašumā neiegūs, Rīgas Domei būs jāatpērk hokeja halle no būvniekiem par 30% no būvniecības izmaksām un jāpiešķir ilgtermiņa nomas tiesības uz zemi ap halli komercapbūvei. Taču tagad būvnieki arī izvirzījuši prasību — ja zeme nenonāk būvnieku īpašumā, domei halle jāatpērk par tās reālo vērtību.

Tomēr zeme zem hokeja halles, ap halli esošais parks un autostāvvieta, kas veido vēl deviņus hektārus, paliks Rīgas Domes īpašumā.

LBSP pārstāvis Guntis Rāvis iepriekš lēsa, ka halles būvniecība varētu izmaksāt jau iepriekš «Multihalles» nosauktos 26 miljonus eiro (17,2 miljonus latu), tādējādi 30% veidos 7,8 miljonius eiro (5,1 miljonu latu).

«Latvijas būvnieku stratēģiskā partnerība» pārņems jau iesākto «Multihalles» projektu Skanstes ielā, kur jau iedzīti vairāki izmēģinājuma pāļi halles pamatu izbūvei. Būvnieku apvienība pauž apņemšanos halles celtniecību pabeigt līdz 2006. gada 1. februārim, investējot būvniecībā gan savus līdzekļus, gan aizņēmumu no «Parekss bankas».

«Latvijas būvnieku stratēģiskā partnerība» apvieno «Skonto būvi», «Kalnozols celtniecību», «Re&Re», «RBS Skalu» un LEC.

Jau vēstīts, ka iepriekš halles būvniecībai izvēlētā «Multihalle» ilgāk nekā gadu nav varējusi atrast investoru, kas ieguldīs līdzekļus halles būvniecībā. Tādēļ pašlaik pasaules hokeja čempionāta norise Latvijā ir apdraudēta, jo, ja Starptautiskajai hokeja federācijai nebūs pārliecības, ka Latvija laikā uzcels lielo halli, 2006. gada čempionāta rīkošanas tiesības tiks nodotas kādai citai valstij.

Pašlaik Starptautiskā hokeja federācija Latvijai ir devusi vēl nedaudz laika, lai tiktu pieņemti lēmumi par halles būvniecību.