Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Deputāti vēlas uzzināt, kā VID piemēros jauno Alkohola aprites likumu

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija ir vērsusies Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Akcīzes preču pārvaldē, lai tā izskaidrotu, kā tiks tulkota jaunā Alkoholisko dzērienu aprites likuma norma, kas paredz aizliegt alus tirdzniecību telpās, kurās nav tirdzniecības zāles.

Komisijas vadītājs Dzintars Jaundžeikers (Latvijas Pirmā partija) aģentūrai LETA stāstīja, ka atbilde tiek solīta pirmdien, 10. maijā. Tad arī komisija lemšot, vai vajadzīgi grozījumi likumā.

Savukārt VID aģentūrai LETA jau iepriekš skaidroja, ka viņu skatījumā vasaras kafejnīcās jeb tā dēvētajos alus dārzos, kas nav piesaistīti pie telpās izvietotas kafejnīcas, līdz ar jaunā likuma stāšanos spēkā nedrīkst tirgot alkoholiskos dzērienus un alu. Tirdzniecības aizliegums neattiecas uz tām kafejnīcām un restorāniem, kuros alkoholiskos dzērienus un alu kafejnīcas apmeklētājs varēs iegādāties telpās un pēc tam ar dzēriena trauku apsēsties pie galdiņa, kas izvietots zem nojumes ārpus kafejnīcas. Aizliegums attiecas uz tām kafejnīcām, kas alkoholu tirgo zem nojumēm tajās pašās vietās, kur izvietoti galdiņi.

Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa 155. panta 3. daļu VID ir tiesības vainīgo alkohola tirgotāju sodīt ar naudas sodu no 100 līdz 250 latiem un piemērot alkohola konfiskāciju.

Kā ziņots, Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga nosūtīja vēstuli Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputātiem un Ministru kabinetam, kurā informēja, ka ir nolēmusi izsludināt Alkoholisko dzērienu aprites likumu.

Lēmums izsludināt šo likumu pamatots ar to, ka likuma neizsludināšana un līdz ar to likuma spēkā nestāšanās ar maiju atstātu spēkā iepriekšējā Alkohola aprites likuma ierobežojumus alkoholisko dzērienu un spirta importam Latvijā, kas varētu izraisīt citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu un Eiropas Komisijas sankcijas pret Latviju kā pret valsti, kas neievēro brīvas un neierobežotas preču kustības principu starp ES dalībvalstīm.

Prezidente gan atzīmēja, ka tika saņēmusi Latvijas Alus darītāju savienības lūgumu neizsludināt likumu. Galvenie alus ražotāju, kā arī tirgotāju iebildumi ir vērsti pret likuma 6. panta prasībām, kas paredz turpmāk ierobežot alus tirdzniecību, aizliedzot tā mazumtirdzniecību kioskos, novietnēs un ēkās, kas nav nodotas ekspluatācijā, kā arī telpās, kurās nav tirdzniecības zāles vai šīs telpas ir mazākas par 20 kvadrātmetriem.

Vīķe-Freiberga atzina, ka pastāv bažas par likuma interpretāciju un piemērošanu, jo tas, no vienas puses, paredz iespējamu alkoholisko dzērienu izbraukuma tirdzniecību, bet, no otras puses, nosaka, ka pašvaldībai, atļaujot šādu tirdzniecību, ir jāievēro likuma prasības.

Prezidente lūdza Saeimas atbildīgo komisiju un Ministru kabinetu atkārtoti pievērsties jautājumam par vieglo alkoholisko dzērienu sezonas tirdzniecību, kā arī to izbraukuma tirdzniecības kārtību. Šīs normas, pēc Vīķes-Freibergas domām, ir jāprecizē.

Valsts vadītāja lūdza izvērtēt tos ieguvumus sabiedrības veselības jomā un zaudējumus komercdarbības atbalsta, kā arī darba vietu un pakalpojumu nodrošinājuma jomā, ko ilgtermiņā var izraisīt Alkoholisko dzērienu aprites likumā noteiktie ierobežojumi attiecībā uz vieglo alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību vasarā.