Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Referendumā par Venecuēlas prezidenta atsaukšanu neparasti liela vēlētāju aktivitāte

Svētdien referendumā par Venecuēlas kreisi noskaņotā prezidenta Hugo Čavesa atsaukšanu bija novērojama ārkārtīgi liela vēlētāju aktivitāte, un vēlēšanu organizatori balsošanu vairākkārt pagarināja krietni ilgāk, nekā sākotnēji bija paredzēts.

Nepieredzētās pilsoņu aktivitātes dēļ vēlētāju pūļi ielenca vēlēšanu iecirkņus, un garas rindas saglabājās līdz pat vakaram.

«Mēs nolēmām pagarināt balsošanas laiku līdz pusnaktij,» teica augsta Vēlēšanu padomes amatpersona Horhe Rodrigess.

Balsošana pamatā noritēja mierīgi, tomēr, nezināmai personai atklājot uguni uz vēlētāju pūli Karakasas nabadzīgajā austrumu priekšpilsētā, tika nogalināta kāda 28 gadus veca sieviete un 12 cilvēki guva ievainojumus.

Sākotnējos oficiālos balsošanas rezultātus, domājams, paziņos pirmdienas rītā. Lai gan pie vēlēšanu iecirkņiem veikto aptauju rezultātus publiskot ir aizliegts, gan valdība, gan opozīcija izplata datus, kas liecina par viņu uzvaru referendumā.

Ja Čavess referendumā zaudēs, 30 dienu laikā jāsarīko jaunas prezidenta vēlēšanas. Čavess paziņojis, ka šādā gadījumā viņš atkārtoti kandidēs prezidenta amatam, taču Augstākajai tiesai vēl būs jāizlemj, vai viņam uz to ir tiesības.

Čavesam atrodoties pie varas kopš 1998. gada, Venecuēlas sabiedrība ir politiski sašķelta, valstī pieaugusi sociālā spriedze, un starptautiskā tirgus pārstāvji nobažījušies par situācijas stabilitāti šajā piektajā lielākajā naftas eksportētājvalstī.

Prezidenta oponenti viņu uzskata par nemākulīgu tirānu. Savukārt atbalstītājus iedvesmo viņa īstenotā «revolūcija», kas sola naftas eksporta radītos ienākumus novirzīt nabadzībā grimstošajam iedzīvotāju vairākumam.

Starptautiskie novērotāji, starp kuriem ir arī bijušais ASV prezidents Džimijs Kārters, norādīja, ka uz viņiem atstājusi lielu iespaidu milzīgā vēlētāju aktivitāte un vēlēšanu organizācijas kvalitāte.

Lai Čavesu atsauktu no amata, par to jānobalso vismaz 3,76 miljoniem vēlētāju — ar tik balsīm 2000. gadā viņš tika atkārtoti ievēlēts par Venecuēlas prezidentu uz sešu gadu termiņu.