Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vecās Ģertrūdes baznīca laikā un telpā [papildināts ar foto]

Rīgas domes Kultūras, mākslas un reliģijas lietu komiteja lūgs Attīstības fondu piešķirt Ls 26 994 Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes baznīcas fasāžu remontam.

[s:722]
Vecās Ģertrūdes baznīca. Skats no ieejas uz altāri.
Fakts pats par sevi visnotaļ ir apsveicams. Beidzot arī baznīca, kaut arī draudzes ļaužu apmīļota, tomēr tiks arī no valsts pabalstīta. Domāju, ka sen jau vajadzēja, jo citādi pašu spēkiem nepacelt to, kas taču ir visas Rīgas lepnums - iespaidīga neogotikas arhitektūra. Tikpat acij tīkami tās daudzveidīgie rotājumi, akmens krabji un krusta ziedi, torņu silueti, kas agros pavasara rītos saules apmirdzēti, strauji traucas debesīs līdz ar nebēdnīgo putnu pārlidojumiem.

Rīgas Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā paskaidroja, ka ēkas fasāžu remonts ir nepieciešams ne tikai no drošības viedokļa, bet arī lai sakārtotu nozīmīgo pilsēttelpu Ģertrūdes ielas un Baznīcas ielas krustojumā. Te nu varu tikai piebilst, ka savu ārtelpu baznīca ir ja ne zaudējusi, tad vismaz cietusi tā ir gan. Kāpēc? Arhitekta, visnotaļ talantīga un sabiedrībā populāra ar savu vienu no labākajiem darbiem - Latvijas Bankas jaunā ēka Pārdaugavā - A.Kronberga 21.gs. postmodernā jaunceltne «Ģertrūdes centrs» ne tikai izjauca telpisko dominanti esošajā laukumā, bet deva zināmu vizuālo «triecienu» baznīcas celtnei.

[s:723]
Baznīca un tās stikla kaimiņš
Jaunā «stikla ekspansijas ēka» nesēž vēsturiski-filozofiskajā ielas ainavā, kas taču veidojusies gadsimtiem. Iespējams, ka gribēts pretstats, tomēr vajadzētu padomāt, ka ne vienmēr un visur tas der. Tas nav izmēģinājumu lauciņš, bet vieta baznīcai, kas paģēr ap sevi telpu jau tīri simboliskā nozīmē. Dievlūdzējs, sava ceļa gājējs, vientuļnieks un vienkārši ceļotājs, taču tuvojas baznīcai pamazām, apcerot, domājot un vērojot. Tagad tas ir liegts, jo uzmācīgā kastveidīgā celtne, kaut nenoliedzami moderno formu iespaidota kā ass pīķis ar stūra agresīvo akcentu, triecas baznīcas arēlā.

Kā parasti attaisnojot, var piesaukt «atspoguļojuma efektu» fasāžu stiklotajās virsmās. Bet vai tādēļ vien bija jāizjauc vides kvalitāte? Ielas dvēsele šajā vietā tomēr ir baznīca, kas glabā sevī gan E.Todes savdabīgās vitrāžas, gan kanceles un altāra meistarīgos kokgriezumus. Šeit darbojas 1906.g. būvētās V.Zauera firmas Frankfurtē pie Oderas, ērģeles, bet to kršāņais prospekts darināts 1869.g. 

Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes draudze par saviem līdzekļiem veikusi baznīcas iekštelpu un jumta remontu, atjaunosi vitrāžas, torņa pulksteni un citus darbus.

[s:724]
Baznīca un automašīnas
Vecā Ģertrūdes baznīca ir celta 1865. gadā pēc arhitekta Johana Daniela Felsko projekta,  tā ir valsts nozīmes arhitektūras un mākslas piemineklis.

Sv.Ģertrūde bija ceļinieku aizstāve. Kas aizstāvēs baznīcu no apkārt joņojošajām mašīnām, kas tricina tās pamatus?