Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Britu deputāti plāno ierosināt impīčmenta procedūru pret Blēru

Grupa britu deputātu plāno ierosināt parlamentā impīčmenta procedūru, kas pēdējo reizi Lielbritānijā izmantota pirms vairāk nekā 150 gadiem, pret premjerministru Toniju Blēru Irākas kara dēļ, ceturtdien ziņo britu laikraksti.

11 parlamenta deputāti, pārsvarā velsieši un skoti, kas iebilda pret karu Irākā, un divi opozīcijas konservatīvie, vēlas izmantot impīčmenta procedūru, lai piespiestu Blēru sevi aizstāvēt sakarā ar viņa lēmumu doties karā.

Kaut arī Blēra atlaišana impīčmenta procesā ir gandrīz neiespējama, tas, visticamāk, būs kas vairāk par publicitātes gūšanas mēģinājumu, jo Blēram atkal vajadzēs skaidrot, kāpēc viņš iesaistīja valsti Irākas karā. Deputāti vēlas izmantot šīs pilnvaras, jo uzskata, ka Blērs rīkojies negodīgi, pārspīlējot Irākas radītos draudus, lai Lielbritāniju iesaistītu karā.

«Šī būs pirmā reize vairāk nekā 150 gadu laikā, kad kāda deputātu grupa spērusi šādu soli,» sacīja velsiešu deputāts Adams Praiss. «Ir nepieņemami, ka premjerministrs var maldināt parlamentu un sabiedrību un tikt cauri sveikā.»

Impīčmenta procedūru var sākt pret ikvienu personu, kas apsūdzēta «nopietnos noziegumos un likumpārkāpumos», ja kaut viens deputāts pārliecina parlamentu, ka šīm apsūdzībām ir pamats.

Pēdējo reizi Lielbritānijā impīčments izmantots 1848. gadā, taču neveiksmīgi. Pēdējo reizi impīčmenta ceļā kādu Lielbritānijas amatpersonu atstādināja 1806. gadā.