Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

NASA misijas liktenis Holivudas triku meistaru rokās

ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa aģentūras (NASA) vēsturē šis, šķiet, ir bezprecedenta gadījums — 264 miljonu dolāru vērtas misijas liktenis nodots divu pilotu — Holivudas triku meistaru — rokās. Tieši viņu uzdevums būs 8. septembrī veiksmīgi pārķert kapsulu ar sīkām uzlādētām daļiņām — tā dēvēto Saules vēju, kas savākts trīs gadu ilgušās misijas «Genesis» laikā.

Zinātnieki cer, ka niecīgā krava — aptuveni 10 mikrogrami skābekļa, slāpekļa un citu elementu — varētu sniegt noderīgu informāciju par planētu veidošanos Saules sistēmas pirmsākumos. Kā zināms, no Saules vēja mūsu planētu aizsargā Zemes magnētiskais lauks, tāpēc šīs daļiņas līdz zemeslodei nemaz nenonāk un līdz šim nebija iespēju tās kārtīgi izpētīt.

«Genesis» savas misijas laikā devās uz L1 jeb iekšējās librācijas punktu. Kā raksta «Astronomiskā vārdnīca», librācijas punkti ir pieci telpas punkti, kuros nelielas masas debess ķermenis, kas pārvietojas divu lielāku debess ķermeņu gravitācijas laukā, attiecībā pret tiem atrodas relatīvā līdzsvarā.

Misijas pētnieciskās daļas vadītājs Dons Barnets uzskata, ka ar saņemto paraugu palīdzību izdosies noskaidrot Saules uzbūvi līdz tādam planetāro zinātņu nolūkiem nepieciešamajam līmenim, kāds vēl nekad nav sasniegts. Iespējams, ka gluži tāpat kā Mēness klinšu paraugi, kas vēl joprojām glabājas Hjūstonas laboratorijās, arī Saules vējš palīdzēs izstrādāt jaunu instrumentu standartus.

Jāatgādina, ka kopš pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem, kad pilotējamās amerikāņu misijas «Apollo» un bezpilota PSRS zondes «Luna» uz Zemi nogādāja Mēness grunts paraugus, misijas, lai iegūtu kādas starpplanētu vielas, nav veiktas.

Jauns aviācijas sasniegums

«Reuters» citē «Genesis» atgriešanās projekta vadītāju Roju Hagardu, kas apgalvo, ka vēl nekad aviācijas vēsturē ar lidaparātu nav mēģināts pārķert cilvēka būvētu objektu, kas nule kā ienācis Zemes atmosfērā no kosmosa. Tiesa, gan Vjetnamas kara laikā, gan aukstā kara laikos tūkstošiem reižu ar helikopteru palīdzību pārķertas kārbas ar aviospiegošanas ceļā iegūtiem fotouzņēmumiem.

Diskveida kapsula, kurā atradīsies Saules vēja paraugi, ir aptuveni 152 centimetrus plata, sver aptuveni 204 kilogramus un atmosfērā ieies ar aptuveni 40 000 km/h lielu ātrumu. Sākotnēji tās ātrumu samazinās atmosfēras berze, bet pēc divu izpletņu atvēršanās ātrums strauji samazināsies un pārtveršanas punktā aptuveni 1220 metru augstumā virs Jūtas tuksneša (2590 m virs jūras līmeņa) būs vairs tikai 32 km/h. R. Hagards saka — ja kapsula nokritīs līdzenā un smilšainā zemes pleķītī, iespējams, tā netiks īpaši bojāta, taču Jūtas tuksnesis ir samērā kalnains un, ja kapsula piezemēsies kāda kalna korē un vēl ripos lejā, tai var tikt nodarīti nopietni bojājumi.

Piloti dodas medībās

NASA misijā nāksies piedalīties Holivudas pilotiem Klifam Flemingam un Denam Rudertam, kurus viņu augstās kvalifikācijas dēļ ASV valdība nereti nolīgst arī par ugunsdzēsības helikopteru pilotiem. K. Flemings, kas ir bijušais militārais pilots, pēdējā laikā piedalās jaunās «Batman» filmas uzņemšanā, savukārt D. Ruderta kontā ir dalība tādās lentēs kā «Hulk» un «XXX». Viņš atzinis, ka precizitāte, kas nepieciešama filmu uzņemšanā, ir labs treniņš. Kā nekā viņiem nereti nācies lidot tuvu braucošiem motocikliem, automašīnām un lidaparātiem. Tāpat viņi piedalījušies sarežģītu objektu, piemēram, peldbaseinu, pārvietošanā, palīdzējuši uz māju jumtiem novietot lielus gaisa kondicionētājus.

Divi helikopteri, katrs ar trīs vīru apkalpi (pilots, lidojuma vadītājs un kravas speciālists), dežurēs pāris kilometru attālumā no paredzētās kapsulas nolaišanās vietas aptuveni trīs kilometru augstumā virs zemes. Tiklīdz pie Hilreindžas radara dežurējošais personāls pamanīs kapsulu, informāciju par tās atrašanās vietu nosūtīs helikopteru apkalpēm. R. Hagards, kas pats atradīsies K. Fleminga pilotētajā helikopterā, uzskata, ka atkarībā no laika apstākļiem vizuālo kontaktu ar kapsulu izdosies nodibināt trīs, astoņu kilometru attālumā. «Tas būs aizraujošs brīdis apkalpēm — sasprindzināti skatīties Visumā, cenšoties ieraudzīt izpletni,» «Space Daily» teicis R. Hagards.

Divu etapu uzdevums

Pirmais kapsulu (precīzāk, izpletni) ar aptuveni sešus metrus garas troses galā piestiprinātu āķi mēģinās pārtvert K. Flemings, bet, ja tas neizdosies, viņam un D. Rudertam būs laika vēl pieciem, desmit mēģinājumiem, kamēr kapsula nolaidīsies līdz 150 metru augstumam, kas ir pārāk zemu pārķeršanas mēģinājumam. Tiesa, problēmām nevajadzētu rasties — pēc R. Hagarda vārdiem, visi no 60 veiktajiem izmēģinājumiem beigušies veiksmīgi.

«Pēc desmit ballu skalas šīs operācijas sarežģītības pakāpe, liekas, ir starp 8 un 9, tāpēc ka šis ir divu etapu process,» «Space Daily» sacījis D. Ruderts. Pirmkārt, helikoptera pilotam jāizvēlas īstais augstums, lai ar āķi izdotos aizķert izpletni — šādā augstumā, kur nav orientieru (māju, koku), tas neesot tik viegli. Otrkārt, pēc tam, kad kapsula būs satverta un karāsies aptuveni 30 metrus zem helikoptera, vēl būs nepieciešams to pietiekami saudzīgi nogādāt zemē.

Pēc tam kad kapsulu izdosies pārķert (ja izdosies), ar helikoptera palīdzību tā lēnām tiks nolaista uz Zemes. Otra helikoptera apkalpe atbrīvos to no izpletņa un nosūtīs uz ASV armijas Maikla lidlauku, kur jau ierīkota speciāla telpa kapsulas glabāšanai. Pirmais darbs būs atskrūvēt kapsulas vairoga skrūves, lai konteineru ar paraugiem varētu apņemt tīrs slāpeklis un būtu drošība, ka konteinerā neiekļūst nekādi svešķermeņi. Tikai pēc nedēļas savāktās kosmiskās daļiņas nonāks Džonsona Kosmiskā centra (Hjūstonā) laboratorijā, kur arī sāksies to īstā izpēte.