Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pierastās aukstās ziemas varētu izzust līdz 2080. gadam

Globālās sasilšanas dēļ Eiropa sasilst daudz straujāk nekā citas pasaules daļas. Pierastās aukstās ziemas varētu izzust līdz 2080. gadam, tā 18. augustā publiskotajā pētījumā secinājusi Eiropas Vides aģentūra (EVA).

Vidējā temperatūra pasaulē pēdējos simt gados pieaugusi par 0,7 grādiem, turpretī Eiropā šis pieaugums ir 0,95 grādi. EVA prognozē, ka līdz 2100. gadam, iespējams, temperatūra pasaulē paaugstināsies no 1,4 līdz 5,8 grādiem un Eiropā — no 2 līdz 6,3 grādiem.

Pētījuma autori brīdina, ka nedienas gaida arī gandrīz pusi slēpošanas kūrortu saimnieku Šveicē, Vācijā, Austrijā un Pireneju pussalā. Tā, piemēram, Šveices Alpos sniega daudzums līdz 2050. gadam varētu samazināties par 75 procentiem. Turklāt sniega nokrišņu prognozēšana kļūs ļoti apgrūtinoša.

Ikgadējā statistika liecina, ka klimata pārmaiņu izraisīto dabas katastrofu skaits Eiropā 90. gados dubultojies, salīdzinot ar iepriekšējiem gadu desmitiem. Pētījumā atgādināts arī par 2002. gada plūdiem, kas vissmagāk skāra Austriju, Čehiju, Vāciju, Slovākiju un Ungāriju.

EVA norāda, ka Eiropā dabas katastrofu izraisītie ekonomiskie zaudējumi pēdējos 20 gados pieauguši no 4 līdz 16 miljardiem gadā.

Lai gan prognozes ir biedējošas, dalībvalstis slikti ievieš Eiropas Savienības (ES) vides likumus savās valstīs, uzskata vides komisāre Margota Valstrēma. No vecajām dalībvalstīm vismazāk ES vides normas respektē Francija, kas nav pat noteikusi termiņus prasību ieviešanai un nereti nepareizi piemērojusi ES likumus, teikts jaunākajā Eiropas Komisijas (EK) pētījumā par to, kā dalībvalstis ievieš ES vides likumus. Vēl melnajā sarakstā iekļauta Grieķija, Spānija, Itālija, Francija un Īrija.

Kā pozitīvu piemēru EK min Ziemeļvalstis: Dāniju, Zviedriju un Somiju. EK norāda, ka dalībvalstis bieži ignorē tās ES normas, kas attiecas uz ūdenssaimniecību, atkritumu apsaimniekošanu un ietekmes uz vidi novērtēšanu.

Latvijas Vides ministrijas (VM) eksperti norāda, ka Latvija ir sekmīgi ieviesusi visas ES prasības vides jomā gan saistībā ar gāzu emisiju, gan ūdens apsaimniekošanu.

VM Vides aizsardzības departamenta Vides kvalitātes nodaļas vecākā referente Ingrīda Apene norādīja, ka globālās klimata izmaiņas vairāk ietekmēs jaunattīstības valstis Āfrikā. Latvijā šīs izmaiņas var izpausties kā neliela ūdens līmeņa celšanās, kā arī mežu apaugšana ar lapu kokiem. Protams, laika apstākļi var kļūt nestabilāki — pieaugs vētru iespējamība, tomēr ziemas Latvijā diez vai izzudīs, uzskata I. Apene.