Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Trīs siksnas iz muguras jeb latviešu šausmas

Klajā laists, reiz jau parādījās diezgan izsmeļošs iztirzājums par brāļu Grimmu sarakstītajiem šausmu stāstiem. Vēl tagad brīnos, kā tādu nejaucību klāstu bijis pa spēkam izvirst diviem visparastākajiem vācu birģeriem. Tak, par nelaimi, izrādās, ka latvju zemnieks nava ne ar ko labāks, nedz cēlāks — arī mums ir tādas pasakas, kas vai svilst no varmācības, negantības un nešķīstības — nospļausies uz to pusi, nočūkstēs vien un nosmirdēs. Ka nemuldu dīki, tūlīt pārliecināsities paši! Mati stāvus sliesies, ij nenolocīsies!

Kādā (vismaz trīs paaudžu latviešu bērneļu lasītā un pārlasītā) pasaku krājumā ievadvārdos minētais tautas garamantu pausmes veids cerīgi raksturots šādi: «Pasakas ir viens no tautas poētiskās daiļrades visvairāk izplatītiem žanriem… (Pa vidu seko lielinieku laikā tik parastā gvelšana par ekspluatatoru ideoloģijas atmaskošanu, kas nekrīt svarā.) …Līdz ar to pasakām ir liela audzinoša nozīme.» Paskatīsimies, vai tā ir? Paņemsim vismaz vienu pasaciņu priekšā un redzēsim, kas no tā sanāks. Kādu apgarotu poēziju mēs no šā žanra parauga izjutīsim, cik pulka audzinoša satura no tā gūsim? Lai skaidru viedokli iemantotu, nu ķersimies pie vienas no visslavenākajām latviešu «brīnumpasakām» — tās, par Kurbadu, kas mums pat celts tādā kā «tautas varoņa» godā.

Ķēves dēls Kurbads Dīvaini, ka viņš pierodas (iznēršas?!) no ķēves notiesātām nezināmas izcelsmes zivs zvīņām un ķidām, kas jau no sākta gala ir aizdomīgi un pretīgi ar. Tātad netīrs mājiens uz Zivju zīmi vai Ūdens stihiju, no kurām neviens krietns varonis nav nācis, jo tās ir negatīvās, pasīvās sākotnes. Varoņiem atbilst attīrošā Uguns. Sliktākā gadījumā — svarīgā un smagnējā Zeme. Tātad jau Kurbada izcelšanās ir aplama — slikta pazīme. Viņa bērnība ir visai parasta pastulbiem stipriniekiem — dēļ dumjības nebaidās ne vilka, nedz lāča, aiz dīkdienības bezjēdzīgi aplauž apkaimes kokus. Īstie nedarbi sākas, kad jaunības kurāžā Kurbads nodevīgi uzglūn un nekrietni uzklūp trim brāļiem — daudzgalvainiem milžiem, kas apvidū mīt jau izsenis. Viņi, nekā ļauna nejauzdami, labdzimtīgi jāj mājās no medībām ar suņiem un vanagiem, bet jaunizceptais bandīts viņus spītīgi nelaiž pāri tiltam, izzobo, piedraud un vienu pēc otra apkauj. Noziegums ir grupveida — Kurbads tak neuzņemsies vainu viens! Raksturīgi, ka dzimtie pusbrāļi ķēves dēlu gan pavada, bet tiem prāta pietiek šai slepkavošanā neiesaistīties tieši. Labāk ar Kurbada rupjajām ķetnām karstas ogles grābt! Protams, visa lieta grozās ap naudu, «no patiltes izpūstu». Kā tad! Īstenībā tas ir visparastākais lielceļa laupīšanas piemērs, pie tam trīs reizes pēc kārtas, tātad — vainu pastiprinoši apstākļi. Te nu piepildās bezdelīgu špetnā vidžināšana: «…galvu galvas, šonakt visas — čorks!» Vai domājat, ka Kurbads likās mierā pēc pirmajiem trim līķiem? Steidzās tērēt milžiem izgrābtos zelta naudas pūrus, izdalot tos vārgdieņiem? Tak jau nē, lika pagaidīt! Recidīvists-slepkava posās darīt savas neģēlības tālāk. Varu iztēloties šo «varoni» (lasi — razbainieku) tikai šādu: milzu lamzaku ar zirgaģīmi, no ķēves-māmuliņas mantotu, un mūžīgam zviedzienam atņirgtiem gariem, dzelteniem zobiem.

Atstādams aiz sevis nobendētu sieviešu asiņu peļķes (milžu sievām neveicas ar zintīm, nesokas tām vīru nāvi atriebt — pašas iet bojā), Kurbads brien uz priekšu savās slaktera gaitās. Velns, tikai labu gribēdams, tam nāk talkā putru vārīt, bet sāls tos laikos ir deficīts, viņš pieber putrai pelnus. Seko nežēlīga velna spīdzināšana un tirdīšana. «…Kurbads noķer velnu, iever durvīs un tik mietē ar vāli pa muguru.» Naivais velns mēģina no mugurbrokasta atpirkties ar vērtīgu stabulīti, kura dod iespēju izsaukt rūķīšus, bet priekš kam slepkavniekam mazie pakalpiņi? Ja nu vienīgi no rītiem kādu pamocīt, labākai ēstgribai… Protams, mūzikas instruments tiek atņemts un iebāzts kabatā, bet necilvēciskā dauzīšana turpinās. Līdzjūtība te sveša lieta. Izrādās — Kurbads cer, ka velns viņam pakalpos kā suteners — pateiks, kur var sameklēt trīs meitas. Mokas spiež runāt pat pārdabiskas būtnes — nabaga jods klāj visu ārā, ko zina un ko nezin.

Nu sablietētais velns tiek palaists vaļā (kā tad tā?! ausīmdzirdama teicēja kļūda), rūķi bandīta radiniekiem uzslej mājeli un tos visādi aptekā, kamēr Kurbads turpina savu varmākas eneīdu. Tālākās Kurbada izrīcības jau notiek svešā teritorijā, kur viņš nav ne saukts, nedz lūgts — pazemē.

Pirmais tur uzietais velns, kas nevienam nav virsū bāzies, naski tiek sacirsts ar zobenu befstroganova strēmelēs un glauni izvārīts pats savā vakariņu katlā. Kurbada guvums pagaidām niecīgs — tikai viena odaliska un sudraba pils… Drīzumis Kurbads kļūst arī par narkomānu: kur lipīgs, tur pielīp viss — nu viņš, piegulētāju samācīts, regulāri lieto mītiskas «stipruma zāles», kas viņam dod negantību, pārvarīgu spēku un pagalam sašķoba jau tā ļogano prātiņu. Drapīšu izraisītajā trakumā, ķēves dēls apkauj arī krietni dūšīgākos daudzgalvu velnus, izsautētā eksemplāra brāļus, lai sagrābtu ij zelta, ij dimanta pilis. Bet, kad laupījums jau virszemē, negantniekam pašam iziet greizi. Kāda nelaiķa milža atraitne vilkaces veidolā pārkož virvi, un nešpetnis paliek sērst pazemē. Varētu domāt, ka nogāzīsies un bedri iesitīs — būs reiz beigts. Bet nekā! Kurbadam pat iežaušanās elles pagarē nāktu tikai par labu.

No burvju krusas tiek izglābti ligzdguļi — kāda milzu maitasputna putnēni, paši krietni makani. Par algu vecais putns Kurbadu nesīs uz virszemi, tak vajaga gaļas barībai ceļā, tāpēc jānokauj ne jau nieka truši vai vistas. Par sekojošo tauroboliju — trim sacirstiem milzu vēršiem — ij runāt negribas. Meldiņš pa Kurbada garšai. Šņakt, šņakt, šņakt — galvas nost, un liemeņi jau sakapāti knābāšanai parocīgos gabaliņos. Tomēr arī ar šādu gaļas kalnu, izrādās, neputna ēstgribai ir par maz. Negantelim Kurbadam beidzot nepaveicas — maitasputna saldēdienam nākas upurēt arī paša kājas ikru. Varētu domāt, ka, kroplis palicis, Kurbads beidzot sēdēs rātni savā dimanta pilī un auklēs apskādēto kāju jo saudzīgi. Bet nav tak rimšanās! Tādi agresori kā Kurbads ir permanenti slaktiņu izraisītāji un miera nepazīst. Un līdz vecuma pensijai arī nenodzīvo. Viss mūziķis atkal sākas no gala…

Nu, vai iemantojāt te daudz «apgarotas poēzijas» un «audzinoša satura»? Mostas sajūta, ka pabrutālie amerikāņu Konana­-Grāvēja varējumi un nieka Sindbada vai Odiseja pasaciņas ir nevainīgi zīdaiņa purkšķīši, salīdzinot ar latviešu varēšanas demonstrējumiem! Atliek vien šādu «varoņpasaku» ekranizēt sulīgās krāsās un skaņās, kādus gadiņus parādīt tālrādē, un bērni mums vecumā piepalīdzēs īstenā latviešu pasaku stilā — ielādēs ragutiņās un uz mežu prom…

Dzīvnieku bendēšana un mocīšana

Reizēm šķiet, ka dzīvnieki paredzēti tikai nežēlīgai apsišanai un bendēšanai. Sevišķi tas attiecas uz tādiem meža zvēriem kā lāči, vilki un lapsas. Zemnieki ar to vien nodarbojas, kā cenšas tos par varēm izskaust un iznīdēt. Par kaut kādu absurdu dabas aizsardzību te nevar būt ne runas. Lūk, nedaudz statistikas citātos: «…kā deva ar cirvi lācim pa pauri, lācis beigts.» «Ko nu gaidīt? Saķer vāli un krauj lācim pa galvas vietu — nost kā muša.» «Vilka asti gar roku aptīdams, sācis tik mietēt… Beidzot aste notrūkusi, un vīrs pussisto vilku smiedamies iemetis krūmos.» «…nu tik sācis vilku zvetēt. Tā devis, tā devis, ka tas vēl šobaltdien atcerēsies zemnieku. Zemnieks sadauzījis, sadauzījis vilku un aizgājis mājās. Vilks sēdējis dobē un raudājis.» Un kur nu vēl akts, kad vilks tiek kauts, kad viņam aste iesaldēta āliņģī! Pelēci kulsta un zilina viss ciems! Atraduši atrakciju… Turklāt zvēriem pāri tiek darīts ne vien bez nožēlas, bet ar pompu un bravūru. Dzīvnieki tiek dauzīti un bendēti, plātoties un dižojoties ar savu izmaņu! Vilkam, piemēram, jābēg dzīvot savvaļā, jo viņam par ganīšanu nedod ēst, bet algai iegrūž nokaitētu akmeni rīklē. Vilku spīdzina pat zālēdāji — lai piespiestu atrīt noēstos stirnēnus, kas ir likumīga un dabiska pelēča barība, stirna tam iegāž rīklē verdošu putru.

Saimnieki latviešu pasakās vispār izceļas ar zelta raksturu un patiesu labestību pret dzīvniekiem. Lūk, ko saka kāds no šiem labvēļiem vecajam zirgam: «Par to, ka tu man biji uzticams kalps, es tevi nenogalināšu, bet apkalšu tev kājas un palaidīšu brīvā.» Ar vārdu sakot, nolemšu lēnai bada nāvei aukstumā, nevis nožmiegšu uzreiz. Paldies, labais saimniek!

Var stundām ilgi runāt arī par labu satikšanu pašu latviešu starpā, tak tas ir tik banāli un triviāli, ka pēc vērienīgajām un šermuļainajām iepriekšējām nenormālībām, no kā jau atēdāmies, tas izliktos kā viegls saldēdiens. Rau, rau, kas te darās! Kāds «labais» brālis notic draņķei‑sievai un apcērt dzimtai māsai rokas līdz pleciem!… Piedzimst mītisks puisēns, kam uz krūtīm saule, uz muguras — mēness, bet uz abiem pleciem — zvaigznes, tātad dzimis kārtējais militārists; ja ne generalissimus, tad vismaz majors. Turpat Mīnotaura leģendas atskaņas — katrā sekundē minētais puišelis aprijot vienu cilvēku, tātad nemaz nav jābaidās par viņa karavadoņa sūtību. Un arī par demogrāfisko sprādzienu raizēties nav vērts, jo «vecajos labajos laikos, kad tie labie gadi bija» cilvēku radās mazāk, turklāt zināms procents bija dzimušu idiotu — sērdieņu un trešo tēvadēlu, ar ko nebija vērts rēķināties. Tā ka latviešustarp vēl šodien labprāt piekoptais kanibālisms ir vietā!

Ar vārdu sakot, cik garš, tik plats — atkal tas pats! Vai nu trīs siksnas iz muguras, vai trīs mārciņas gaļas iz ciskas — latviešu pasaku vecītis šādu izpriecu mums labprāt pagādās, ja prasīsim viņam mežā uguni piepīpēt. Vienīgais glābiņš — laba melošana!