Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Laikraksts: Šlesera LTV kritiku mediju eksperti atzīst par klaju spiedienu

Ministru prezidenta biedra, Latvijas Pirmās partijas (LPP) līdera Aināra Šlesera Latvijas Televīzijai (LTV) izteikto kritiku mediju eksperti uzskata par klaju spiedienu, šodien raksta laikraksts «Diena».

«Braucu pārstāvēt Latvijas valsti uz Madridi kā oficiāla amatpersona, lai izteiktu līdzjūtību par terora aktiem. «Panorāma» rāda, ka bijuši pasaules līderi, bet nepiemin, ka esmu bijis arī es,» laikrakstam gaudies vicepremjers, šādi skaidrojot savu nepatiku pret LTV Ziņu dienestu, kas tendenciozi nerādot LPP un tās ministrus.

Asu kritiku par to vicepremjers pauda arī intervijā «Latvijas Avīzē», LTV rīcību pat nosaucot par noziedzīgu. Turpat viņš arī paziņojis, ka LTV joprojām saimnieko bijušais ģenerāldirektors, tagad «Jaunā laika» (JL) ģenerālsekretārs Uldis Grava, kas, izmantojot personiskos resursus, darot visu, lai gāztu pašreizējo valdību. Grava šos apgalvojumus sauc par absurdiem.

LTV vadība noraida pārmetumus par politisko angažētību un paziņo, ka negrasās atkāpties no sabiedriskā medija principiem — strādāt sabiedrības interesēs, objektīvi un neitrāli informējot par notiekošo. Mediju speciālisti ir skarbāki un Šlesera izteikumus sauc par klaju spiedienu uz LTV.

«Nav normāli, ka katru vakaru «Panorāma» skalo sabiedrībai smadzenes, sakot, cik valdība ir slikta, bet valdības labos darbus tikpat kā vispār nepiemin,» «Latvijas Avīzei» teicis Šlesers, vēlāk «Dienai» noliedzot, ka šādi mēģina izdarīt spiedienu uz sabiedriskās televīzijas redakcionālo neatkarību: «Vai tad, atklāti paužot savu viedokli, politiķis izdara spiedienu? Spiež tad, kad kaut kas notiek, sabiedrībai neredzot.»

Šlesers akcentējis, ka runā par konkrētiem faktiem, un steidzis uzskaitīt gadījumus, kad «Panorāma» nav cildinājusi vicepremjera vai viņa partijas biedru veikumu: Šlesers kā satiksmes ministrs organizējis Eiropas Savienības auto numura zīmju svinīgu izsniegšanu, «visi tiek intervēti, tikai Šlesers kā ministrs netiek parādīts»; Gulbenē kādā pasākumā piedalījies bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks (LPP), bijusi arī «Panorāma», bet ministru neesot parādījusi. «Es to nevaru dēvēt citādi kā vien par noziedzīgu LTV darbību,» vērtējis Šlesers. Vai atkal — «Valsts svētki, Saeimā visi dzied himnu, ko rāda? Ne tik daudz Valsts prezidenti, Saeimas priekšsēdētāju, bet Krišjāni Kariņu (JL) tuvplānā!»

«Šādi izteikumi dara mūs modrus, taču stiprina pārliecību, ka redakcionālās neatkarības principi ir pareizi,» sacījis LTV Ziņu dienesta direktors Gundars Rēders. Viņš akcentē, ka žurnālistu uzdevums nav atspoguļot amatpersonu vizītes: «Ja mums liekas, ka svarīgi uzzināt premjera biedra viedokli, tad arī uzdodam jautājumus, par lētajām aviosabiedrībām viņš komentēja daudz.»

LTV ģenerāldirektors Jānis Holšteins vicepremjera izteikumus nekvalificē kā spiedienu, tomēr uzsver, ka amatpersonu aktivitāšu popularizēšana ir viņu sabiedrisko attiecību speciālistu, ne LTV uzdevums.

«Kaut ko tādu demokrātiskā valstī politiķis varētu atļauties pateikt kā pēdējo paziņojumu pirms demisijas,» sacījusi portāla «politika.lv» redaktore un politoloģe Nellija Ločmele. «Jocīgi, ka politiķis neiedomājas — TV necenšas rādīt skatītājiem mazsvarīgas vai garlaicīgas sejas vai notikumus,» saka Latvijas Universitātes pasniedzēja Anda Rožukalne. Viņasprāt, Šlesera izteikumi apliecina, ka politiķiem savureiz ļoti vajadzīgi paklausīgi un manipulējami plašsaziņas līdzekļi.

Žurnālists Kārlis Streips skaidro, ka LTV daļēji finansē valsts, «līdz ar to politikāņi vienmēr uzskatīs, ka viņiem ir kaut kas sakāms par to, kas tur notiek». Taču Ločmele akcentē, ka valsts budžets nav Šlesera privātā, bet visas sabiedrības nauda, tāpēc nevis politiķi var cerēt «pasūtīt mūziku» LTV, bet gan sabiedrība pērk LTV pakalpojumus — ievērot visplašākās intereses un kritiski sekot amatpersonu darbībai. Viņasprāt, «vienīgais, par ko var priecāties, — ja Šlesers sūdzas, ka viņam dara pāri, tad viņam pašlaik nav sviru, lai LTV atgrieztu uz «pareizā» ceļa».

Nacionālās radio un televīzijas padomes priekšsēdētājs, JL izvirzītais Imants Rākins ir mierīgs, jo esot jau rūdīts un šādi izteikumi no politiķiem parādoties ik pa laikam.