Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Osteoartrīts — ja nolietojas locītavas

Pat ja nenodarbojamies ar sportu vai neesam noslogoti ar fizisku darbu, muskuļiem un locītavām darba pietiek: mēs ejam, kāpjam pa kāpnēm, skrienam, gatavojam maltīti, tīrām dzīvokli utt. Tomēr pat visparastākās ikdienas darbības var būt apgrūtinātas, ja tās pavada sāpes.          

Locītavu sāpes ir bieža kaite. Eiropas Savienībā no tām cieš vairāk nekā 103 miljoni iedzīvotāju. Visizplatītākā artrīta (locītavas iekaisuma) forma ir osteoartrīts. Osteoartrīts ir locītavu progresējoša nolietošanās, tiek bojāti locītavu audi un skrimšļi, locītavas iznēsājās, un skrimšļi nodilst, locītavu virsmas kļūst nelīdzenas, kaulu galiem savstarpēji beržoties, rodas sāpes, locītavu stīvums un kustīguma ierobežojumus. Visbiežāk osteoartrīts rodas ceļu, gūžas un roku locītavās. Vecums ir nozīmīgākais, bet ne vienīgais faktors, kas palielina slimības risku. Pastāv arī citi risku faktori — ievainojums, atkārtota trauma, palielināta ķermeņa masa, intensīva fiziskā slodze vai sēdošs dzīvesveids, ģenētiska nosliece.  

Osteoartrīts jāārstē

Osteoartrīts atstāj negatīvu ietekmi uz sabiedrības veselību. Tas ir viens no galveniem invaliditātes cēloņiem un viena no biežāk sastopamām balsta sistēmas kaitēm Latvijā. Osteoartrīts ir ceturtais invaliditātes cēlonis, liecina Latvijas medicīnas statistikas dati. Tas ir arī tāpēc, ka 53% Latvijas iedzīvotāju ir vecāki par 60 gadiem.

Invaliditāte vai fiziska mazspēja izolē cilvēkus no pārējās «fiziski aktīvo cilvēku pasaules». Lielākā cilvēku daļa maldīgi uzskata, ka ar sāpēm jāsadzīvo un jācenšas ierobežot ikdienas kustības. Tomēr tā nav izeja. Bez kustībām locītavu stīvums pastiprināsies. Lai atjaunotu locītavu kustīgumu, jāveic ārstnieciski vingrinājumi, turklāt tie ieteicami arī profilaksei.      

Ārstēšanas dabīgās iespējas

Osteoartrīta ārstēšana ir orientēta uz sāpju un iekaisuma samazināšanu un locītavu kustību uzlabošanu, ko tradicionāli panāk ar sāpes remdējošiem līdzekļiem vai lietojot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus (NSPL). Svarīgi, lai ārstēšana būtu efektīva, bet vienlaikus bez blaknēm.

Osteoartrīta ārstēšanai speciālisti piedāvā arī dažādus dabīgus preparātus, ko var lietot gan ar minētajiem pretsāpju medikamentiem, gan kombinējot savā starpā. No tādiem preparātiem ikdienas lietošanai ir:

  • zivju eļļa un zivis, kas satur omega-3 nepiesātinātās taukskābes, mazina locītavu iekaisumus, uzlabo locītavu audu struktūru, darbojas preventīvi;      
  • glikozamīns, dabīgs produkts, kas tiek iegūts no krabju un citu jūras dzīvnieku čaulām. Tas palīdz atjaunot nolietoto locītavu skrimšļu struktūru, stimulējot jaunu skrimšļaudu veidošanos, aptur tālāko skrimšļa nodilšanu, mazina locītavu sāpes, palielina kustību amplitūdu un uzlabo nolietoto locītavu darbību;
  • mežrozītes ir sen pazīstams līdzeklis saaukstēšanās profilaksei, tomēr pēdējos 10 gados veiktie pētījumi liecina, ka mežrozītēm piemīt arī pretiekaisuma un antioksidanta īpašības. Mežrozītēs atklāta viela GOPO. Tā ir iegūta no speciāli audzētu savvaļas mežrozīšu augļiem un sēklām, ar klīniskos pētījumos pierādītu iedarbības efektivitāti. Mežrozīšu pulveris mazina iekaisuma procesu un audu bojājumus, mazina sāpes un locītavu stīvumu.

Ieteikumi profilaksei un ārstēšanai 

  • Vingrinājumi, lai uzturētu locītavas vingras un uzlabotu muskuļu spēku.
  • Regulāra fiziska slodze.
  • Masas kontrole, lai mazinātu locītavu slodzi (ceļiem, gūžām).
  • Ūdens terapija sāpju mazināšanai.
  • Ķirurģiska ārstēšana (locītavu protezēšana), ja nelīdz citi līdzekļi.

Konsultējusi ārste Sanita Andrejeva.