Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uzņēmēji: Latvijā ir par daudz brīvdienu

Lielais svētku un brīvdienu skaits kavē Latvijas ekonomisko attīstību, tāpēc būtu nepieciešams to skaitu samazināt, uzskata aģentūras LETA aptaujātās uzņēmēju organizācijas.

«Parlaments ir iebalsojis nesamērīgi un neadekvāti daudz svētku dienu un brīvdienu,» ir pārliecināts Tautsaimniecības padomes priekšsēdētājs Viktors Kulbergs.

Latvija nevar būt vienā stāvoklī ar Vāciju vai citām bagātajām Eiropas Savienība (ES) dalībvalstīm, uzsvēra uzņēmējs, «mums tās jāpanāk, bet to nevar izdarīt atpūšoties, kad naudu tikai tērē, nevis pelna».

Salīdzinot dinamiski attīstītās valsti ar Latviju, ir jocīgi tas, cik dienu ir tādas, kad darba devējs nevar nodarbināt darba ņēmēju, savu viedokli pauda Kulbergs, minot Dienvidkorejas piemēru, kur darba devējs savam darbiniekam var dot līdz trīs dienu atvaļinājumu. Tur skaitās ļoti labs darba devējs, ja dod atvaļinājumu uz astoņām dienām, apgalvoja uzņēmējs.

Otrais grāvis, pēc viņa domām, ir Anglija, Zviedrija, Vācija un «citas Eiropas sociālismā izlepušas valstis».

Kulbergs aicina ar likumu noteikt brīvo dienu secību, «lai svētki nebūtu veselu nedēļu», kā arī jānosaka maksimāli pieļaujamais svētku un brīvdienu skaits. Darba devēju konfederācijai būtu labs uzdevums veikt pētījumu, kāds Latvijā būtu optimālais svētku dienu skaits, piebilda uzņēmējs.

ES pašreiz notiek pretējs process, jo tiek samazināts svētku un brīvdienu skaits, sarunā ar aģentūru LETA norādīja Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs. Pārliekais brīvdienu skaits un mazais darba laiks noved pie tā, ka ES kļūst mazāk konkurētspējīga, salīdzinot ar citām valstīm, norādīja LTA priekšsēdētājs. Danusēvičs nezināja teikt, cik pašreiz Latvija ir svētku dienu, tomēr tirgotājam svētku dienas radot sarežģījumus, jo jāmaksā divreiz augstāka darba alga strādājošiem.

Lai ieviestu papildu svētku dienas, būtu jāizanalizē situācija, «uz cik brīvdienām mēs ejam gadā,» atzina uzņēmējs, «ja valsts vēlas palielināt brīvdienu skaitu, noteikti būtu nepieciešamas to pārspriest ar uzņēmēju organizācijām».

Patlaban Latvijā ir salīdzinoši liels skaits dažādu svētku un atceres dienu, uzskata Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) ģenerāldirektors Jānis Leja. Palielinot vai samazinot šādu dienu skaitu, jāvērtē to nozīmīgums un mūsu pašu spējas un vēlme tās atzīmēt, norādīja LTRK ģenerāldirektors.

«Pieļauju, ka, palielinot svētku dienu skaitu, aizvien tiktu devalvēta to galvenā jēga. Nereti tās ir brīvdienas, kuras tiek pavadītas, dažkārt pat nezinot to būtību,» sacīja Leja.

«Protams, tāpat nevaram noliegt, ka jebkura papildu brīvdiena nedēļas vidū lauž darba nedēļas ritmu, kā arī aizkavē tautsaimniecības attīstību,» piebilda uzņēmējs.

Kā ziņots, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija izveidojusi darba grupu, kas izskata aptuveni 30 priekšlikumus par jaunu svētku un atceres dienu noteikšanu. Savu atzinumu grupa varētu sniegt šajā gadā. «Ir jāskatās, cik svētkus Latvijā būtu samērīgi noteikt un kuras dienas būtu tās svarīgākās,» aģentūrai LETA iepriekš teica komisijas vadītāja Ina Druviete (JL).