Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nākamgad kredīti var kļūt dārgāki

Vairākums no 20 vācu laikraksta «Financial Times Deutschland» aptaujāto banku ekspertiem uzskata, ka šodienas Eiropas Centrālās bankas (ECB) sēdē aizdevumu procentlikmes, par spīti pieaugošajām naftas cenām un inflācijas draudiem, netiks mainītas un procentlikmes pašreizējā 2% līmenī saglabāsies līdz 2005. gada augustam, kad tās varētu pieaugt vidēji līdz 2,36%.

Kā «Neatkarīgajai» paskaidroja Latvijas Bankas preses sekretārs Mārtiņš Grāvītis, ECB likme ilgstoši bijusi zema. Zema ECB bāzes likme nozīmē zemākas naudas tirgus likmes un kredītlikmes un attiecīgi mazākas izmaksas kredītņēmējiem. Tā kā lats ir piesaistīts SDR valūtu grozam, kurā viena no galvenajām sastāvdaļām ir eiro, tad zemas procentu likmes eiro nozīmē arī zemākas likmes latos.

«Prognozētais eiro likmju kāpums nākamajā gadā Latvijas uzņēmējus un kredītņēmējus kopumā ietekmēs tieši. Pirmkārt, sadārdzināsies kredīti eiro — un tas attiecas tiklab uz uzņēmējiem, kā privātpersonām, kas paņēmušas, piemēram, hipotekāros aizdevumus. Un ietekme būs arī uz tiem iepriekš ņemtajiem ilgtermiņa kredītiem, kuriem piemērota mainīgā likme,» skaidro M. Grāvītis.

«Nākamgad paredzamais eiro likmes pieaugums daudz tiešāk nekā tagad ietekmēs lata likmes: no nākamā gada 1. janvāra plānota lata pārsaiste no SDR valūtu groza uz eiro, jo pastāvēs ciešāka lata un eiro procentu likmju saikne nekā patlaban. Uz lata likmēm iedarbosies divi pamatfaktori. Lata naudas tirgus likmes (kas savukārt ietekmēs lata kredītu likmes) veidos eiro naudas tirgus likmes plus zināma valsts un valūtas riska prēmija, kas ir specifiska katrai valstij un ir atkarīga no finanšu tirgus dalībnieku uzskatiem par valsts ekonomiskās attīstības stabilitāti, valsts spējas atmaksāt parādus, valūtas kursa sagaidāmās virzības un citiem faktoriem. Tā kā lata piesaiste eiro un gaidāmā eiro ieviešana mazina Latvijas valsts risku, kā arī valūtas risku latam pret eiro, tad prognozējamā riska prēmijas mazināšanās varētu attiecīgi mazināt lata likmes. Paredzamais eiro likmju kāpums savukārt darbosies lata likmju kāpuma virzienā,» stāsta M. Grāvītis.

Latvijas Banka kredītņēmējiem Latvijā, kas izmanto kredītus ārvalstu valūtās, iesaka ņemt vērā procentu likmju kāpumu un attiecīgi kredītu sadārdzināšanos galvenajās pasaules valūtās. «Centrālo banku bāzes likmes tiek celtas gan ASV, gan Anglijā. Eiropas ekonomika pašlaik attīstās lēnāk, tāpēc arī ECB pagaidām nav sākusi eiro bāzes likmes palielināšanu, un eiro naudas tirgus likmju kāpums nav tik straujš kā, piemēram, ASV dolāriem, tomēr sagaidāms, ka nākamgad arī ECB sāks paaugstināt bāzes likmes, kas palielinās arī eiro kredītu likmes Latvijā,» prognozē M. Grāvītis.