Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Atklāj bērnu atmiņas īpatnības

Salīdzinot bērnu un pieaugušo atmiņas ietilpību, atklājās, ka piecgadīgam mazulim tā ir daudzkārt lielāka: profesors Vladimirs Sluckis no Ohaijo universitātes veica neparastu eksperimentu.

Brīvprātīgie eksperimenta dalībnieki nezināja, ka tiek pārbaudīta viņu atmiņa. Izskatot simtiem dažādu dzīvnieku fotogrāfiju, kā pieaugušajiem tā bērniem starp daudzām citām to pašu dzīvnieku fotogrāfijām piedāvāja pazīt jau iepriekš redzētās.

Vairākos attēlos bija redzami, piemēram, kaķu purniņi — savstarpēji līdzīgi, taču ne vieni un tie paši. Pieaugušie precīzi atcerējās tikai 7% no redzētajiem attēliem. Piecgadīgie un vēl jaunāki bērni — 31%.

Profesors konstatēja kardinālas atšķirības starp bērnu un pieaugušo analītiskām spējām: ja pieaugušie atcerējās, iedalot redzēto kategorijās (zirgs, suns, kaķis), tad bērni atcerējās pēc agrāk redzēto dzīvnieku līdzības principa.

Tātad pieaugušajam pietika ar atziņu «tas ir kaķis!», lai steigšus noklikšķinātu . Savukārt bērns salīdzināja kaķa sejas pantus, tāpēc daudz biežāk pazina tieši šo kaķi.

«Šis eksperiments apliecina, ka zināšanas (par priekšmetiem, dzīvniekiem un kategorijām, kurām tie pieder) faktiski mazina atmiņas precizitāti», sava atklājuma būtību skaidro profesors Sluckis.

[s:952]