Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā ir 112,2 tūkstoši darba meklētāju

2004. gada 2. ceturksnī Latvijā bija 112,2 tūkstoši darba meklētāju jeb 9,9% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem (nodarbinātajiem un darba meklētājiem), liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Salīdzinot ar iepriekšējā gada 2. ceturksni, 2004. gada 2. ceturksnī samazinājās gan darba meklētāju skaits (2003. gada 2. ceturksnī tas bija 119,6 tūkst. cilvēku), gan darba meklētāju īpatsvars ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaitā (2003. gada 2. ceturksnī šis rādītājs bija 10,6%).

Darba meklētāju — vīriešu īpatsvars ekonomiski aktīvo vīriešu skaitā valstī 2004. gada 2. ceturksnī bija zemāks nekā sievietēm (attiecīgi ekonomiski aktīvo sieviešu skaitā), veidojot 9,5% un 10,4%.

CSP informē, ka divpadsmit mēnešus un ilgāk darbu nav varējuši atrast 53,5 tūkstoši jeb gandrīz puse (47,7%) darba meklētāju. Pilsētās darba meklētāju īpatsvars bija augstāks nekā laukos — attiecīgi 11,0% un 7,3%. Daļējs izskaidrojums zemākam īpatsvaram laukos varētu būt tas, ka par nodarbinātām tiek uzskatītas arī tās personas, kurām nozīmīgs iztikas avots ir darbs piemājas vai personīgajā saimniecībā tikai savam personiskajam patēriņam.

Gandrīz trim ceturtdaļām (72,5%) darba meklētāju bija iepriekšējā darba pieredze. Jāatzīmē, ka apsekojumā saskaņā ar starptautisko metodoloģiju, ja darba meklētājs pārtraucis strādāt ilgāk kā pirms astoņiem gadiem, tad viņa iepriekšējā nodarbinātība netiek uzskatīta par darba pieredzi.

Bezdarba iemesli

Kā galvenais bezdarba iemesls tika minēta atbrīvošana no darba sakarā ar darbinieku skaita samazināšanu (35%), pie tam, šo iemeslu kā galveno uzrādīja gan vīrieši (36,9%), gan sievietes (33,2%). Dažādu personisku vai ģimenes apstākļu dēļ no darba aizgāja 13,6% vīriešu un 22,4% sieviešu. Sestdaļai (17,3%) vīriešu un katrai desmitajai (10,4%) sievietei saskaņā ar līgumu darbs bija paredzēts uz noteiktu laiku.

Tā kā meklējot darbu, parasti tiek izmantoti vairāki tā atrašanas veidi, aptaujāto atbildes liecina, ka 2004. gada 2. ceturksnī gandrīz trīs ceturtdaļas darba meklētāju iztaujāja radiniekus, draugus, arodbiedrības utt., gandrīz trīs piektdaļas darba meklējumos devās tieši pie darba devējiem, puse interesentu pētīja darba piedāvājumus presē, katrs ceturtais pats ievietoja sludinājumus vai atbildēja uz darba piedāvājumiem internetā, nedaudz mazāk darba meklētāju kontaktējās ar Nodarbinātības valsts aģentūru, bet katrs sestais pats ievietoja sludinājumu presē.

CSP norāda, ka par darba meklētājiem uzskatāmas personas vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas pārskata nedēļā nekur nestrādāja un nebija pagaidu prombūtnē no darba (atvaļinājums, slimība, bērna kopšanas atvaļinājums līdz 3 mēnešiem u. c.), pēdējo četru nedēļu laikā aktīvi meklēja darbu un darba atrašanas gadījumā bija gatavas tuvāko divu nedēļu laikā sākt strādāt. Pie kam, minētās personas varēja būt vai arī nebūt reģistrētas Nodarbinātības valsts aģentūrā.