Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valdība atbalsta Eiropas Konstitūciju ar atrunu par eiro lietošanu latviešu valodā

Šodien Ministru kabinets pauda atbalstu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu līgumam par Eiropas Konstitūciju, taču pieņēma speciālu deklarāciju, kurā noteikta Latvijas pozīcija jautājumā par termina «eiro» lietošanu latviešu valodā tulkotajos ES dokumentos.

Kā ziņots, Latvija un Ungārija kategoriski iebilst pret termina «euro» lietošanu ES vienotās valūtas apzīmēšanai ES dokumentos latviešu un ungāru valodā.

Līgums par Eiropas Konstitūciju tiks parakstīts šā gada 29. oktobrī Romā, Itālijā, vietā, kur 1957. gadā tika parakstīts Romas līgums, ar kuru tika izveidota Eiropas Ekonomikas kopiena. Latvijas Republikas vārdā līgumu parakstīs Valsts prezidente, Ministru prezidents un ārlietu ministrs.

Valdība šodien uzdeva Ārlietu ministrijai pēc līguma parakstīšanas to un likumprojektu «Par līgumu par konstitūciju Eiropai» iesniegt Saeimā. Likumprojektam pievienota «Latvijas Republikas Deklarācija par tās nostāju par termina «eiro» un tā atvasinājumos lietoto pareizrakstību Līguma par konstitūciju Eiropai latviešu tekstā».

Kā informē Ārlietu ministrija, lai konstitucionālais līgums stātos spēkā, to nepieciešams ratificēt visās ES dalībvalstīs atbilstoši to nacionālajām procedūrām. Konstitucionālais līgums stāsies spēkā 2006. gada 1. novembrī.

Ja divu gadu laikā līgumu būs ratificējušas četras piektdaļas dalībvalstu, bet pārējās to nebūs izdarījušas, Eiropas Padome lems par tālāko rīcību.

Konstitucionālais līgums aizstās līdz šim spēkā esošos ES pamatlīgumus un noteiks turpmākos ES darbības pamatprincipus.

Konstitucionālo līgumu veido preambula, četras daļas — Vispārējie noteikumi, pamattiesību harta, ES politikas un nobeiguma noteikumi —, kā arī 36 protokoli, kas ir neatņemama konstitucionālā līguma sastāvdaļa.

Pirmā daļa ir konstitucionālā daļa — 60 pantos tiek definēta ES, tiek noteiktas tās vērtības, mērķi un kompetences. Šajā daļa tiek noteiktas arī institūcijas, darbības instrumenti, finansiālais ietvars, kā arī nosacījumi dalībai ES.

Ņemot vērā to, ka pēc līguma projekta saskaņošanas latviešu un dažu citu ES oficiālo valodu tulkojumos ir ieviesta vienota ES vienotās valūtas — eiro — rakstība, izmantojot terminu «euro», likumprojektam tiek pievienota deklarācija. Tajā Latvija un Ungārija norāda, ka termina «euro» lietošana ir pretrunā attiecīgo valodu pareizrakstības likumiem un valodas pamatprincipiem.

Likumprojekts «Par līgumu par konstitūciju Eiropai» vēl jāpieņem Saeimai.

Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Māris Riekstiņš valdības sēdē atzina, ka konstitucionālais līgums Latvijai ir izdevīgāks, salīdzinot ar Nicas līgumu, kas būtu spēkā, ja Eiropas Konstitūcija netiktu atbalstīta. Konstitucionālais līgums Latvijai dod lielāku ietekmi ES lēmumu pieņemšanā.