Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lietuva pirmā ratificēs ES pamatlikumu

Nedēļu pēc līguma par Eiropas konstitūciju parakstīšanas Lietuvas parlaments sasaucis ārpuskārtas sēdi, lai uzsāktu Eiropas Savienības (ES) pamatlikuma ratifikācijas procedūru, kuru plānots pabeigt līdz nākamajai ceturtdienai.

Tādējādi Lietuva kļūs par pirmo no ES 25 dalībvalstīm, kas ratificēs vairāku gadu garumā izstrādāto Eiropas konstitūciju.

«Personīgi es domāju, ka Lietuvas tauta referendumā [par dalību ES] jau pieņēmusi stratēģisko lēmumu būt Eiropā. Šodien jums jāatbalsta šis Lietuvas tautas lēmums,» iesniedzot parlamentā likumprojektu par ES konstitūcijas ratifikāciju, sacīja Lietuvas ārlietu ministrs Antans Vaļonis, uzverot šī fakta vēsturisko nozīmi. Pirmajā likumprojekta par ES konstitūcijas ratifikāciju izskatīšanas kārtā tika panākts pozitīvs balsojums — 63 balsis par, četras pret un viens atturējās.

Tāpat kā citu starptautisku līgumu ratifikācijai, arī ES konstitūcijai bija nepieciešams vismaz 57 deputātu atbalsts, ja vien to deputātu skaits, kas balso pret, nav vēl lielāks, ziņo BNS.

Tajā pašā laikā deputāti no opozīcijā esošās Liberāļu un centristu savienības un Zemnieku partijas un Jaunās demokrātijas partijas savienības ierosināja ratificēt ES konstitūciju parlamenta jaunajā sastāvā, kura pirmā sēde notiks 15. novembrī.

Atbildot uz Seima deputātu pārmetumiem, ka Lietuvas sabiedrība nav iepazīstināta ar konstitūcijas saturu, A. Vaļonis ierosināja sagatavot un nolasīt Lietuvas skolās lekcijas par Eiropas konstitūciju. «Mūsu mērķis ir, lai ikviens Lietuvas pilsonis kļūtu ne tikai lietuviskāks, bet arī eiropeiskāks,» norādīja A. Vaļonis.

Šā gada 29. oktobrī 25 ES dalībvalstu un trīs kandidātvalstu vadītāji parakstīja līgumu par Eiropas konstitūciju, kas tika vienprātīgi atbalstīta ES starpvaldību konferences laikā šā gada 18. jūnijā.

Konstitūcija var stāties spēkā tikai tad, kad atbilstoši katrā valstī konstitucionāli noteiktajai procedūrai to būs ratificējušas visas puses, kas to parakstīja.

Atkarībā no valsts konstitucionālajām un vēsturiskajām tradīcijām ratifikācijas process dažādās valstīs atšķiras. Ievērojot parlamentārā balsojuma metodi, lēmums par pievienošanos Eiropas konstitūcijā noteiktajām normām tiek izlemts parlamenta deputātu balsojumā. Valstīs ar tiešās demokrātijas tradīcijām jautājums tiek nodots tautas nobalsošanai.

Tomēr ne tikai tradīcijas nosaka valstu apņemšanos rīkot referendumu. Atsevišķās valstīs, piemēram, Luksemburgā tautas nobalsošanas mērķis ir panākt iedzīvotāju iesaistīšanos konstitūcijas satura apspriešanā, kas citādi būtu neiespējami politiski inertajā sabiedrībā, vēsta raidsabiedrība BBC. Luksemburgā pēdējais referendums noticis pirms Otrā pasaules kara, kad tauta lēma par komunistu partijas aizliegšanu.

No tā brīža, kad konstitūcija ir ratificēta visās ES dalībvalstīs, tā stājas spēkā. Atsaucoties uz līgumu tam vajadzētu notikt līdz 2006. gada 1. novembrim.

Lai arī ES dalībvalstu vadītāji šovasar panāca vienprātību attiecībā uz Eiropas konstitūcijas saturu, visi ES pilsoņi tomēr neatbalsta valsts vadītāju parakstīto dokumentu. Visasākās debates pašlaik norisinās Lielbritānijā, kur premjerministrs Tonijs Blērs solījis ļaut tautai izlemt konstitūcijas jautājumu. Tomēr tas notiks tikai pēc konstitūcijas caurskatīšanas parlamentā, kuras laikā valdība cer apgāzt vairākus opozīcijas minētos argumentus.

Opozīcijas partijas uzsver, ka konstitūcijas ratifikācija būs solis pretim Eiropas lielvalsts izveidošanai. Zaļās partijas līdere Karolaina Lukasa līguma par Eiropas konstitūciju parakstīšanu nodēvējusi par tumšo dienu, jo tā ieviešana dzīvē nozīmēs, ka «ES institūcijas kļūs mazāk demokrātiskas». Tajā pašā laikā Liberāldemokrātu partijas ārlietu preses sekretārs Menziss Kampels atzīmēja, ka konstitūcija ir tikai «prātīga esošo ES līgumu racionalizēšana».