Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par miglu brīdinošie tablo stāv dīkā

Abi 10 tūkstošus latu vērtie tablo, kas jūlija beigās uzstādīti pie Jūrmalas šosejas, lai brīdinātu autovadītājus par miglas zonu, darbojas tikai tad, ja redzamība miglas dēļ samazinājusies līdz 300 metriem. Šāda situācija bija svētdien, kad gandrīz visu dienu bija bieza migla, taču tablo lielāko dienas daļu neizrādīja dzīvības pazīmes. Ja reiz tablo ir uzstādīti, tiem jādarbojas jau tad, ja redzamība nepārsniedz 500 metru, uzskata «Dienas» aptaujātie šoferi. Tam piekrīt arī a/s «Latvijas valsts ceļi» (LVC), kas sola tablo pārprogrammēt tā, lai turpmāk tie braucējus brīdinātu uzmanīties, kad redzamība miglas dēļ nepārsniedz 500 metru.

Viens tablo jūlija sākumā tika uzstādīts Jūrmalas šosejas 17. kilometrā netālu no vietas, kur tai pievienojas Ventspils šoseja. Otrs atrodas gabaliņu tālāk otrā šosejas pusē. Toreiz tika ziņots, ka tablo tajās dienās, kad redzamība miglas dēļ samazināsies līdz 500 metriem, rādīs uzrakstu: «Uzmanību, migla. Samaziniet ātrumu!» Atbildīgie darbinieki pieļāva, ka ikdienā tablo rādīs gaisa temperatūru un pareizu laiku.

Šoferis Jānis «Dienai» stāsta, ka svētdien bijis nepatīkami pārsteigts, kad konstatējis — tablo nedarbojas. «Miglas dēļ redzamība nebija lielāka par 200, varbūt 300 metru,» teica Jānis. Viņam piekrīt arī autovadītājs Reinis, kurš uzskata, ka redzamība konkrētajā šosejas vietā ir būtiski apgrūtināta jau tad, kad tā samazinājusies līdz 500 metriem. «Šajā vietā bieži vien šoseju mēģina šķērsot cilvēki, miglā viņus nav iespējams saredzēt. 500 metru būtu pareizākais risinājums,» teica Reinis.

LVC sakaru un datortīklu daļas skaitļotāju komunikāciju analītiķis Ivo Brīvulis «Dienai» atzina — kopš tablo uzstādīšanas patiešām bieza migla bijusi tikai dažas stundas, tādēļ varbūt no malas izskatoties, ka tas nedarbojas. Abi tablo signālu saņemot no netālās meteoroloģiskās stacijas un tādēļ darbojas tikai tā, kā ir ieprogrammēti. «Tā svētdien no pulksten sešiem līdz desmitiem no rīta redzamība nepārsniedza 300 metru, un tablo darbojās. Vakarā, kad migla patiesībā bija tikai nedaudz plānāka, tas nedarbojās, jo redzamība pulksten sešos vakarā bija 346 metri. Tāpēc tie arī nerādīja brīdinošos uzrakstus,» skaidroja I. Brīvulis. Tā kā pierādījies, ka šoferi uzmanīties jābrīdina arī, ja redzamība ir tālāka par 300 metriem, jau drīzumā tablo pārprogrammēs, lai brīdinājumu rādītu jau tad, kad redzamība būs 500 metru liela, solīja I. Brīvulis. Ziemā tablo brīdināšot arī par apledojušu ceļu, bet no gaisa temperatūras un pulksteņlaika demonstrēšanas nolemts atteikties, jo tas novēršot šoferu uzmanību.

Ceļa posms no 16. līdz 18. kilometram uz Jūrmalas šosejas atzīts par vienu no bīstamākajiem Latvijā, un pēc vairākām smagām avārijām, kas notika galvenokārt tieši miglas dēļ, tika uzstādīti dzelteni plakāti, kas braucējiem vēstīja, ka tuvojas miglas zona. Šogad, lai vēl vairāk palielinātu drošību, parādījās arī abi tablo. 1999. gada augustā divu avāriju rezultātā ar nepilnas pusstundas intervālu šajā posmā bojā gāja divi cilvēki, bet pirms diviem gadiem avārijā nositās viens cilvēks. Savukārt 1997. gadā apgāzās kāda kravas automašīna, kurā ietriecās vairāki citi spēkrati. Negadījuma sekas tika likvidētas tikai pēc 24 stundām.