Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aizdomīgi mantinieki pretendē uz Mežaparku

Piesakoties par mantinieci līdz karam pastāvējušai firmai, šā gada martā reģistrētā Rīgas būvbiedrība tiesas ceļā pretendē uz visai iespaidīgiem īpašumiem Mežaparkā un tādējādi pārvelk svītru galvaspilsētas un ASV vēstniecības iecerēm. Uzņēmuma padomes priekšsēdētājs ir diriģents Imants Kokars.

Deviņi īpašumi Ķīšezera tuvumā ar kopējo platību gandrīz 16 hektāru — šāds ieguvums uzņēmuma saimniekiem ļautu zibenīgi kļūt par daudzu miljonu īpašniekiem, jo zemes vērtība Mežaparkā ir aptuveni 100 latu par kvadrātmetru. Rīgas būvbiedrības valdes loceklis Edgars Uldriks arī neslēpj, ka akciju sabiedrības dibināšanas galvenais mērķis bija iegūt šos īpašumus. Uzņēmums reģistrēts šā gada 5. martā. Jau 30. jūnijā Vidzemes priekšpilsētas tiesa atzina tiesību pārmantošanas faktu, proti, Rīgas būvbiedrība ir līdz 1940. gadam pastāvējušās akciju sabiedrības tiesību un saistību pārmantotāja.

Pašlaik uzņēmums apgabaltiesā ir iesniedzis prasību pret Rīgas domi un Rīgas pilsētas zemes komisiju par īpašumu tiesību atjaunošanu. 18. oktobrī tiesa uzlika aizliegumu jebkādām darbībām ar strīdus īpašumiem, atzīstot tos par prasības nodrošinājumu. Tikmēr Rīgas dome jau iesniegusi blakussūdzību. Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētājs Andris Ameriks atzīst, ka visa šī lieta ož pēc blēdības. Dīvains šķietot jau fakts, ka pārdibinātāji pirms gadsimta dibinātajai firmai uzrodas ar tādu novēlošanos. Turklāt standarta procedūra prasot šo tiesību pārmantojumu atzīt ar Saeimas lēmumu. A. Ameriks atminas, ka 90. gadu vidū Saeima izskatīja vairākas šādas lietas — piemēram, saistībā ar Sarkanā Krusta, «Valtera un Rapas» īpašumiem.

Pašvaldības Juridiskās pārvaldes priekšnieks Jānis Liepiņš skaidro, ka uzņēmuma iekārotie īpašumi ir vai nu jau privatizēti, vai arī iekļauti kompensējamo zemju sarakstā, jo uz tiem savas tiesības zemesgrāmatā nav nostiprinājusi nedz pašvaldība, nedz arī valsts.

Nesen Pilsētas attīstības komiteja lēma, ka vienu no Ezermalas ielas gruntsgabaliem varētu piedāvāt Amerikas Savienotajām Valstīm — vēstniecības jaunās ēkas celtniecībai. Vēstniecības pārstāvis Kaspars Rūklis skaidro, ka pašreizējās telpas kļuvušas par šauru un Mežaparks atzīts par labu variantu, jo atrodas ērti sasniedzamā vietā. Tagad plānus nāksies mainīt. A. Ameriks atzīst, ka daudzo Mežaparka īpašumu zaudēšana pilsētai būtu liels trieciens. Pašlaik visas cerības tiek liktas uz domes juristiem. Jāatgādina, nupat kā līdzīgs pārsteigums pār domes atbildīgo amatpersonu galvām jau nogāzās tiesas spriedums, kas atjaunoja Pareizticīgās baznīcas īpašumtiesības uz kamerkora «Ave sol» mājvietu. Paradoksāli, ka saistībā ar cīņu par Mežaparka īpašumiem kora dibinātājs Imants Kokars nokļuvis ierakumu otrā pusē, proti, viņš ir Rīgas būvbiedrības padomes priekšsēdētājs. Darboties uzņēmuma padomē viņš esot pieaicināts no malas, jo vēsturiski nedz ar Mežaparka īpašumiem, nedz arī identiska nosaukuma uzņēmumu pirmskara Latvijā diriģentam saistību nav. Plašākus komentārus par savu darbību Rīgas būvbiedrībā un arī par pašu uzņēmumu I. Kokars «Neatkarīgajai» atteicās sniegt. Jāpiebilst, ka citu sabiedrībā pazīstamu personu vārdu uzņēmuma valdes, padomes un amatpersonu sarakstā «Neatkarīgā» neatrada. Tas rada iespaidu, ka I. Kokars finansiāli ietilpīgajam projektam piesaistīts, lai nodrošinātu pozitīvu publicitāti. Šim mērķim atbilst diriģenta teiktais: «Firmas darbība ir vērsta uz mani interesējošo — Latvijas nākotni.»

Fakti

Rīgas būvbiedrības pieprasītie īpašumi:

- Ezermalas ielā — 1265 m2

- Mirdzas Ķempes ielā — 10 819 m2

- Stendera ielā un Kokneses prospektā — 23 132 m2 

- Hamburgas ielā — 2279 m2 

- Ezermalas ielā — 10 654 m2 

- Mirdzas Ķempes un Ezermalas ielā — 67 406 m2 

- Ezermalas ielā — 1157 m2 

- Fīrekera ielā — 22 500 m2 

- Ezermalas ielā — 20 596 m2