Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijas organizētā noziedzība neesot uzskatāma par patstāvīgu sistēmu

Latvijas organizētā noziedzība šobrīd nepastāv kā atsevišķa patstāvīga struktūra, bet gan pārvērtusies par Krievijas un citu ārvalstu kriminālo grupējumu «filiāli», teikts aģentūras BNS rīcībā esošajā Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes (ONAP) desmit mēnešu darba rezultātu atskaitē.

«Neskatoties uz to, ka organizētā noziedzība Latvijā saglabā savu stabilitāti un joprojām pastāv kā vienota sistēma, nepieciešams uzsvērt, ka Latvijas kriminālo struktūru darbība, īpaši ekonomikas jomā, lielā mērā ir atkarīga no ārvalstu, tai skaitā Krievijas, organizētās noziedzības struktūrām, vispirms saistībā ar finanšu resursu izmantošanu un naudas līdzekļu ieguldījumiem dažādos projektos,» teikts atskaitē. Tajā arī norādīts, ka organizētās noziedzības sakari un darbībā lielā mērā balstās uz vēl PSRS laikos iedibinātajiem kontaktiem.

Tāpat atskaitē teikts, ka šogad ONAP operatīvajā darbā īpašu uzmanību velta tālākai organizēto noziedzīgo struktūru izstrādei, to ārvalstu sakaru un aktivitāšu noskaidrošanai un fiksēšanai, «īpašu uzmanību pievēršot Krievijas, Igaunijas un Lietuvas organizētās noziedzības aktivitātēm Latvijā».

Tas saistīts ar noziedznieku sakaru paplašināšanos ārvalstīs un nestabilo stāvokli un ietekmes sfēru sadali valsts robežās. Uzmanība tiek pievērsta arī kriminogēnajai situācijai Eiropas un Āzijas valstīs, prognozējot tendences, kas Latviju varētu skart nākotnē, teikts atskaitē.

ONAP norāda, ka šobrīd Latvijā organizētās noziedzības struktūru sastāvs nav konkrēts un pastāvīgs, bieži notiek dalībnieku pāriešana uz citām struktūrām, kā arī konkrētu noziegumu izpildei tiek iesaistīti noziedznieki «no malas». Tāpat atskaitē teikts, ka nereti vērojama kopējo spēku apvienošana lielāka apjoma noziedzīgo nolūku īstenošanā, tomēr pārsvarā starp atsevišķiem grupējumiem pastāv ievērojamas domstarpības, kā arī grupējumu līderu konkurence.

«Šobrīd organizētās noziedzības struktūrām nav raksturīga iepriekšējā hierarhiskā sistēma, turklāt tiek saglabāta laba organizācija un stingra discpliīna. Ir vērojama pakāpeniska robežu izzušana starp organizētās noziedzības līmeņiem. Joprojām noziedzīgo struktūru kodols parasti ir agrāk tiesātas kriminālās autoritātes,» norāda ONAP.