Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

13% Latvijas iedzīvotāju vismaz reizi mūžā lietojuši narkotikas

Aptuveni astotā daļa jeb 13% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem vismaz reizi mūžā ir lietojuši kādu no narkotiskajām vielām, liecina Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra pārskats par narkotiku izplatību Eiropā.

Vīriešu vidū šis skaits ir aptuveni trīs reizes lielāks — kādu no narkotiskām vielām ir pamēģinājuši 21% vīriešu, bet sieviešu vidū šis rādītājs nepārsniedz 7%.

Narkotisko vielu lietošana vairāk ir izplatīta jaunāku Latvijas iedzīvotāju vidū — vecuma grupā no 15 līdz 34 gadiem narkotiskās vielas pamēģinājuši 21,9% Latvijas iedzīvotāju. Arī šajā grupā narkotikas vairāk lietojuši vīrieši — gandrīz katrs trešais vīrietis vecumā no 15 līdz 34 ir pamēģinājis kādu narkotisko vielu.

Pētījuma autori secina, ka dzimumu atšķirības narkotiku lietošanā ir mazāk izteiktas jaunāko vidū un narkotiku lietošana no izteikta vīriešu paraduma kļūst par abiem dzimumiem raksturīgu uzvedību.

Secināts, ka narkotisko vielu lietošana daudz biežāk izplatīta teritorijās ar augstāku urbanizācijas līmeni. Rīgā narkotikas reizi dzīvē lietojuši aptuveni 18%, bet lauku reģionos — tikai 6% iedzīvotāju.

Izplatītākās narkotikas Latvijā ir marihuāna un hašišs. Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā marihuānas un hašišs lietošana rādītāji ir vidēji — Latvijā šīs narkotikas pamēģinājuši 8% 15 līdz 34 gadus veco iedzīvotāju, bet Vācijā un Lielbritānijā — 17%, Spānijā — 13% un Nīderlandē — 10%. Savukārt Zviedrijā tās pamēģinājis tikai 1% minētā vecuma iedzīvotāju.

Citas narkotikas, piemēram, amfetamīnus, opioīdus, «extacy», halucinogēnus un kokaīnu Latvijā pamēģinājuši 6% iedzīvotāju un 10% jauniešu. Šīs narkotikas salīdzinoši vairāk lieto vīrieši, gados jaunāki cilvēki un iedzīvotāji lauku apvidos. Latvijā vairāk izplatīta ir amfetamīnu un «extacy» lietošana.

Parasti Latvijas iedzīvotāji pirmo reizi narkotikas lieto 15–25 gadu vecumā. Visagrāk izmantotās narkotikas ir halucinogēni, «extacy», kā arī marihuāna un hašišs. Visbiežāk cilvēki narkotikas iegūst no draugiem un paziņām.

Galvenie faktori, kuru dēļ cilvēki lieto narkotikas ir — indivīda vecums, dzimums, dzīvesvieta, narkotiku lietošanas pieredze draugu vidū. Arī personiskie ienākumi ir nozīmīgs faktors — cilvēki ar augstākiem ienākumiem biežāk lieto narkotikas.

Pētījumā arī secināts, ka Latvijā pieaudzis narkotisko vielu reibumā izdarīto noziegumu skaits.

Pētījuma laikā aptaujāti 4534 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 64 gadiem.