Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ģirts Ludeks: Azartspēļu demonizācija

Pēdējo nedēļu laikā gandrīz visi Latvijas masu saziņas līdzekļi ziņo par Rīgas Domes un tās priekšsēdētāja ideju galvaspilsētā ierobežot azartspēļu biznesu. Domāju, ka jautājums ir diskusijas vērts, taču pašreizējā izpildījumā Gundara Bojāra aktivitātes gan vairāk izskatās pēc sabiedrisko attiecību (PR) kampaņas pirms gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām.

Jautājumu absurdāku padara reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra Māra Kučinska paustā vēlme neatcelt G. Bojāra izdoto vienpersonisko rīkojumu, lai gan šo lēmumu pats atzinis par nelikumīgu. Ja ministrs nevēlas panākt, ka likums tiek ievērots, šāda rīcība liecina vai nu par tiesisku nihilismu, vai par varas institūciju mazspēju. Uzņēmējiem, kas cieš zaudējumus, būs jāsūdz tiesā Rīgas Dome un jāpiedzen zaudējumi no pilsētas budžeta.

Pašlaik, vēršoties pret azartspēlēm, gan Rīgas Dome, gan rakstītāji vairs neņem vērā to, ka spēļu bizness godprātīgi maksā nodokļus valstij un pašvaldībai, tā stiprinot to finansiālo stabilitāti. Nozare nepamatoti tiek iztēlota par kaut ko dēmonam līdzīgu, kas ne tikai izputina cilvēku labklājību, grauj saskaņu ģimenēs, bet ir arī Rīgas Domes deputātu galvenais ienaidnieks.

Azartspēles regulējošie likumi Latvijā desmit gadu laikā ir mainīti 14 (!) reižu, tādējādi sasniedzot skumju rekordu mūsu tiesisko aktu ražošanas jomā! Šādā kontekstā Rīgas Domes iniciatīvas veidot pilsētā zonas, kurās azartspēles būtu aizliegtas vispār, var novest pie tā, ka vēl vairāk tiks izkropļots azartspēļu tirgus. Tā tas jau ir noticis pēc tam, kad Saeima koncepcijā «Par azartspēļu organizēšanu un uzraudzību» atbalstīja ideju par azartspēļu automātu ekspluatēšanas aizliegšanu kafejnīcās un bāros. Vai kādam kļuva labāk, ka biznesa saglabāšanas nolūkā tagad tie ir pārveidoti par spēļu zālēm? Vēlme kārtējo reizi kardināli mainīt spēles noteikumus draud radīt neprognozējamas problēmas azartspēļu organizētājiem un uzņēmējiem — telpu, kafejnīcu un bāru īpašniekiem.

Azartspēļu nozare ir nozīmīga nodokļu maksātāja — pērn nozares azartspēļu nodokļu iemaksas valsts un pašvaldību budžetā sasniedza deviņus miljonus latu. Šajā gadā šis skaitlis būs krietni lielāks. Nozarē ir nodarbināti gandrīz 7000 cilvēku, un arī par viņiem tiek maksāti nodokļi. Ir liekulīgi raukt degunu par šīm summām, jo tās palīdz valstij un pašvaldībām īstenot savus pienākumus pret iedzīvotājiem. Būtu tikai loģiski, ja valsts un pašvaldības censtos šos ieņēmumus nezaudēt.

Kādēļ Rīgas pašvaldība šajā priekšvēlēšanu laikā tiecas sagraut azartspēļu biznesu un arī sev pašai radīt jaunas problēmas? Tāpēc, ka azartspēles rada atkarību? Iespējams… Taču bezkaislīgie pētījumi liecina par ko citu — būtiska azartspēļu atkarības problēma valstī kā tāda nepastāv. Neviens taču necenšas aizliegt automobiļu ražotājiem izgatavot un realizēt arvien jaudīgākus spēkratus tikai tāpēc, ka dažu azartisku vai neaudzinātu indivīdu bezatbildības dēļ rodas avārijas ar traģiskām sekām. Tāpēc, ka spēļu automātos vecāku dotos līdzekļus bezjēdzīgi notriec pusaudži? Pusaudžu iespējas tikt līdz kārotajai izpriecai ir krietni pārspīlētas. Azartspēļu organizatori kā sociāli atbildīgi uzņēmēji ir noslēguši savstarpējās sadarbības memorandu ar sabiedrisko organizāciju «Latvijas vecāku apvienība «Vecāki izglītībai, sadarbībai, izaugsmei»», lai palīdzētu veicināt vecāku, jauniešu un pakalpojumu sniedzēju atbildību, ka tiek ievēroti Latvijas Republikas tiesību akti. Patlaban plašsaziņas līdzekļos paustā neslēptā nepatika pret azartspēļu biznesu liekas iracionāla tieši tāpēc, ka valsts vara neskaitāmas reizes pati jau pārliecinājusies — ar aizliegumiem neko panākt nevar. Rodas sajūta, ka tiek jauktas divas atšķirīgas lietas: konkrētā biznesa regulēšana un pašizdomātu morālu kritēriju uzspiešana šim biznesam.

Mēs aicinām neizdarīt pārsteidzīgus secinājumus par spēļu biznesu un apzināties, ka panākt tā civilizētu funkcionēšanu ir iespējams arī bez kampaņām un arvien jaunu ierobežojumu ieviešanas. Azartspēles nav viltīgs mehānisms, kā izmānīt no cilvēkiem naudu, bet gan tirgus atbilde uz patērētāja pieprasījumu.