Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bērniem visvairāk trūkst C un D vitamīna

Pēdējos gados veiktie plašie epidemioloģiskie pētījumi iedzīvotāju vidū daudzās augsti attīstītās valstīs — ASV, Lielbritānijā, Kanādā, Vācijā — pierādījuši, ka bērniem visvairāk trūkst D un C vitamīna.

D vitamīna trūkuma dēļ attīstās rahīts — hronisks kalcija deficīts organismā, kas izpaužas kā kaulu attīstības traucējumi ar galvaskausa, krūškurvja un kāju deformāciju. Biežāk to novēro 6–24 mēnešu vecumā.

Viens no vitamīnu trūkuma iemesliem ir nelīdzsvarots, neveselīgs uzturs, kā arī laika trūkums — visu dienu esam aizņemti darbā un nevaram veltīt pietiekamu uzmanību bērna uzturam, kā arī nevaram pasargāt no kaitīgām ātrām uzkodām, ko viņš ķer starpbrīžos skolā. Ietekmē arī ikdienas stress un nemitīgi pieaugošā saspīlētā ekoloģiskā situācija, ko bērni ar vēl neizveidotu organismu pārcieš jūtīgāk. Jāievēro arī tas, ka būtiska sabiedrības daļa nesaņem pietiekami daudz saules gaismas, sevišķi ziemas periodā, jo visu dienu pavadām telpās un saules gaisma mūs nesasniedz — arī D vitamīns, kas rodas ādā no saules stariem.    

Lielam riskam ir pakļauti zīdaiņi, kas tiek zīdīti tikai ar krūti un nesaņem D vitamīnu profilaktiski, ja māte grūtniecības un/vai zīdīšanas laikā pietiekami nesaņem D vitamīnu. Lielbritānijas veselības žurnāla «Lancet» speciālisti aicina nodrošināt, lai bērni līdz pubertātes vecumam un sievietes grūtniecības laikā noteikti papildus saņemtu D vitamīnu «pietiekami drošā daudzumā».

Bērna organismā D vitamīnu samazina arī pēdējā laikā tik populārie saules aizsargkrēmi bērniem. Pierādīts, ka saules aizsargkrēms ar 8 SPF (sun protection factor) samazina D vitamīna patērēšanu.

Visvairāk D vitamīns atrodams treknajās sālsūdens zivīs un zivju aknu eļļā. 

Vitamīniem un minerālvielām ir būtiska nozīme mazu bērnu (1–10 gadus vecu) veselībā un attīstībā. Intensīvi attīstoties un augot, mazu bērnu organisms ik dienas tērē lielu daudzumu minerālvielu un vitamīnu, tāpēc arī organisma prasības pēc šiem svarīgajiem elementiem ir lielākas. Visintensīvāk šajā periodā attīstās kaulu un muskuļaudu sistēma, zobi un asinsrades sistēma, tāpēc arī ir liela vajadzība galvenokārt pēc kalcija (Ca), dzelzs un D vitamīna. Lai ar uzturu uzņemtais kalcijs varētu uzsūkties no zarnu trakta un uzkrāties kaulos, vajadzīgs D vitamīns. Ja bērniem trūkst D vitamīna, attīstās rahīts — hronisks kalcija deficīts organismā, kas izpaužas kā kaulu attīstības traucējumi ar galvaskausa, krūškurvja un kāju kaulu deformāciju. Latvijā rahīts ir plaši izplatīts, gandrīz 85–90% bērnu atrodamas rahīta pazīmes. Nozīmīga loma kaulaudu, muskuļaudu un nervaudu uzbūvē ir arī magnijam (Mg).   

Piens un piena produkti satur daudz kalcija, bet ko lai dara, ja jūsu mazajam tie negaršo? Lielai daļai bērnu ir alerģija pret govs pienu. Šiem bērniem bieži trūkst kalcija, kas iespaido zobu, skeleta un muskuļu sistēmas attīstību. Turklāt kalcijs kopā ar vairākiem vitamīniem un minerālvielām var būt ļoti nozīmīgs, lai mazinātu vai atvieglotu alerģiju pret pārtikas vielām. Šajos gadījumos bērniem ar laktozes nepanesību papildus jādod kalcijs.

Infekciju periodā C vitamīnam ir aizsargloma, tas stiprina imūnsistēmu un nodrošina pilnvērtīgu tās darbību. C vitamīns ir vajadzīgs, lai varētu darboties organisma imūnsistēmas galvenās aizsargšūnas — makrofāgi. Ņemot vērā to, ar kādu daudzumu vīrusu un baktēriju mūsu bērni nonāk saskarē, nav ne mazāko šaubu, ka ir ļoti labi bērnam ik dienas dot C vitamīnu.

Svarīga loma bērna attīstībā šai periodā ir arī A vitamīnam, jo tas nodrošina dziedzeru, ādas un gļotādu epitēlijšūnu normālu attīstību un darbību, palielina organisma pretestības spējas pret infekcijas slimībām. Hipovitaminozes gadījumā attīstās dažādi ādas un gļotādu bojājumi.

Regulāra vitamīnu un minerālvielu uzņemšana ar uzturu papildus novērš to trūkumu un nodrošina bērnu pilnvērtīgu attīstību. Bērni, kuru organisms ir nodrošināts ar vajadzīgo vitamīnu daudzumu, jūtas labāk.

Konsultējusi Dr. Sanita Andrejeva.