Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

80.gadu «Robežpārkāpēji» <I>(ar foto galeriju)</I>

Valsts Mākslas muzeja izstāžu zālē «Arsenāls» — izstāde «Robežpārkāpēji. Laikmetīgā māksla. 80. gadi».

Izstāde «Robežpārkāpēji» ir mēģinājums apzināt un atspoguļot 80.–90. gadu mijas novatoriskās mākslas izpausmes, kas iezīmē jaunas valodas ienākšanu Latvijas mākslas telpā. Izstāde ar mākslas starpniecību atspoguļo 80. gadu aktuālās alternatīvas arhitektūrā, vidē, plašsaziņas līdzekļos, sabiedriskajās norisēs un mākslas valodas pārmaiņas.

Izstāde ir pirmais atskats uz dekādi, kurā līdz ar sociālpolitisko lūzumu sevi piesaka jauna mākslinieku paaudze — laikabiedru vērtējumā «robežpārkāpēji», «aktīvā, jaunā māksla», «latviešu avangards».

Ekspozīcijā būs apskatāmi Andas Ārgales, Māra Ārgaļa, Jura Boiko, Andra Brežes, Valda Celma, Sergeja Davidova, Induļa Gailāna, Kristapa Ģelža, Andreja Kalnača, Normunda Lāča, Leonarda Laganovska, Hardija Lediņa, Ivara Mailīša, Ineses Mailītes, Sarmītes Māliņas, NSRD, Ojāra Pētersona, Jura Pogas, Valda Poikāna, Miervalža Poļa, Imanta Prēdeļa, Jura Putrāma, Viļņa Putrāma, Aigara Sparāna, Oļega Tillberga, Aijas Zariņas, Imanta Žodžika darbi un projekti.

Ekspozīciju papildinās tā laika dokumentālas liecības no Laikmetīgās mākslas centra datu bāzes un mākslinieku un fotogrāfu arhīviem, žurnāla «Avots» izdevumi un citi tā laika preses materiāli.

Izstāde būs apskatāma līdz 13. martam.

Laikmetīgā mākslas centra un apgāda «Jumava» izdotā grāmata ir Jura Boiko un Hardija Lediņa 1977.–1978. gadā sarakstītā romāna «ZUN» pirmpublicējums. «ZUN» ir neparasts, patstāvīgs literārs darbs, kura motīvi, noskaņas un tēlainība raduši turpinājumu Hardija Lediņa un Jura Boiko dibinātās grupas NSRD mūzikas albumu dziesmu tekstos un akcijās. Poētiski filozofiskais «ZUN» atrodas telpā starp dzeju un prozu, tajā atspoguļojas autoriem būtiskās atziņas par «aptuveno» jaunrades procesu un rituālu kā laika dimensiju.

Izstādes kuratores: Solvita Krese, Māra Traumane. To organizē Laikmetīgās mākslas centrs.

Izstādi atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas Domes Kultūras pārvalde, «Sorosa fonds-Latvija», Latvijas Arhitektūras muzejs, kultūras un mākslas centrs «Noass», «Lufthansa», «Rīgas Laiks», «Studija», «Māksla Plus», «Diena», apgāds «Jumava», radio «Naba», «Arctic Paper», «Preses serviss».