Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ģimenes ārsti tomēr slēgs līgumus ar valsti

Lai arī ģimenes ārsti iepriekš pauda neapmierinātību ar Veselības ministrijas nepildītajiem solījumiem par finansējuma palielināšanu primārajai veselības aprūpei un brīdināja, ka no 1. aprīļa varētu neslēgt jaunus līgumus ar valsti, vakar panākts kompromiss.

Diskusijās, kas ilgušas vairākas dienas, norunāts, ka ģimenes ārstiem jau no 1. aprīļa kapitācijas naudu jeb maksājumus, ko ārsti saņem par reģistrētajiem pacientiem, plānots palielināt par 15%, bet vēl par 10% — no 1. jūlija.

Iepriekš veselības ministrs Gundars Bērziņš bija izteicies, ka šāds palielinājums aprīlī vēl nav iespējams.

Vienošanās panākta arī par papildu naudu primārajai veselības aprūpei kopumā. Lai arī Lauku ģimenes ārstu asociācija un Ģimenes ārstu asociācija, lai izlīdzinātu inflācijas dēļ pieaugošās izmaksas, sākotnēji prasīja 9 miljonus latu, tās piekrita Veselības ministrijas piedāvājumam, kas šim mērķim paredz atvēlēt aptuveni 7 miljonus latu. Ģimenes ārsti arī piekrituši līgumus slēgt uz ministrijas piedāvāto laiku — trijiem gadiem, lai arī sākotnēji bija noraizējušies, vai jaunam modelim nebūtu vajadzīgs īsāks — pārejas laiks.

Vairākas izmaiņas izdarītas arī pašā līgumā, kas ieviestas, lai ārsti būtu juridiski pasargātāki. Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide, vērtējot jauno līgumu, atzina, ka pirmo reizi šo gadu laikā tie būs juridiski korekti un tiks ievērotas ģimenes ārstu intereses.

Ģimenes ārstu asociācijas pārstāvji ar veselības ministru turpmāk tikšoties ik mēnesi, lai analizētu jaunā modeļa iedzīvināšanu un problēmu gadījumā varētu veikt korekcijas. Drīzumā paredzēts arī noslēgt sadarbības memorandu, kas noteiks regulāru finansējuma palielinājumu primārajai veselības aprūpei tuvāko gadu laikā.

Slēgt līgumus ar ārstiem Veselības un obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra (VOAVA) plāno sākt tuvākajā laikā, informēja VOAVA Sabiedrisko attiecību departamenta vadītāja Egita Pole. Tie jāpārslēdz, jo līdz šim valstī darbojās divi ģimenes ārstu finansēšanas modeļi — lauku modelis un Rīgas modelis, bet no 1. aprīļa sāks darboties apvienotais modelis. Tajā ir paplašināts ģimenes ārstam noteikto piemaksu apjoms, papildus noteikts fiksētais maksājums ģimenes ārsta prakses uzturēšanai — Ls 160 mēnesī, piemaksas par hroniski slimo pacientu aprūpi atkarībā no pacienta diagnozes un citas. «No 1. aprīļa ģimenes ārsti paši noteiks maksu par mājas vizītēm, kas līdzās citiem maksas pakalpojumiem būs papildinājums ārstu finansējumam,» norādīja E. Pole. Viņa piebilda, ka papildus kapitācijas naudai un piemaksām ģimenes ārsti saņems samaksu par veiktajām manipulācijām un procedūrām, kas būs ērti šo ārstu pacientiem, jo nebūs lieki jātērē laiks un līdzekļi, lai šos pakalpojumus saņemtu citur. E. Pole arī norādīja, ka pacientiem ir ļoti svarīgi zināt, ka turpmāk ģimenes ārstiem nebūs iemesla nesūtīt pacientu pie speciālistiem vai uz izmeklējumiem, jo šie izdevumi nebūs tieši saistīti ar ārsta finansējumu.