Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Modeles karjera maciņam un pašapziņai

Vairums meiteņu pusaudžu gados sapņojušas kļūt par aktrisēm vai modelēm. Kura gan negrib redzēt savu foto uz spoža žurnāla vāka vai reklāmas plakāta? Nenoliedzami, modelēs darbs ir viena no iekārojamākajām un vienlaikus visvairāk tenkām apvītajām profesijām -par to, ka skaistuļu karjeru pavada narkotikas, necilvēcīgu diētu radīti veselības traucējumi…


Modelēs darbs -profesija vai labi atalgots hobijs?
Profesionāls darbs ir jebkura darbība, par kuru cilvēks saņem atalgojumu, uzskata modes dizainers un GINTS BUDE modes nams Tērpu demonstrētāju    studijas    vadītājs
Gints Bude. Ja modeļi par dalību modes skatēs, fotografēšanos žurnāliem un reklāmām saņem naudu, to var uzskatīt par profesionālu darbību. Modeļa profesija nav aizraušanās vai hobijs, vai personīga pašapliecināšanās, ir svarīgi, ka cilvēks ar savu darbu nopelna naudu. Skaista seja vai ķermenis nav profesionalitātes kritērijs. Ja meitene prot izpildīt prasības, kas ir tērpu dizaineram, stilistam, fotogrāfam, viņa saņem arī pietiekami lielu honorāru, kura lielums atkarīgs no tā, cik šī modelē ir pieprasīta. Ar skaistu seju nepietiek, lai varētu kļūt par modeli. Modelē var arī nebūt klasiski skaista, bet viņa var uzvilkt mēteli un tas, kā viņa to parādīs, liecinās par viņas profesionalitāti.


Tomēr jebkurā modeļu skolā iegūtās iemaņas noder arī tad, ja savu darbu meitene nebūt nedomā saistīt ar modelēs karjeru. Modeļu skolas vadītāja Zanda Krancmane stāsta, ka nodarbības modeļu skolā palīdz kļūt atraisītākām, pašpārliecinātākām meitenēm, kuras ir kautrīgas un kompleksainas.


Kas ir modele?
Modelē modes industrijā ir nevis meitene, kas rāda plikas kājas un krūtis, bet gan meitene, kas rāda apģērbu. Modelēs profesija ir tā saucamā brīvā profesija, un ar tās apliecinājumu cilvēks nevar iet pieteikties bezdarbnieku pabalsta saņemšanai vai tikt pie sertificēta valsts diploma, jo modelēs darbs un karjera ir atkarīgi no tābrīža pieprasījuma. Daudzas modeļu aģentūras visā pasaulē sevi dēvē par modeļu un talantu aģentūrām, jo modeļa darbā maksā tieši par viņa talantu. Lai šo talantu attīstītu, paiet vairāki sūra darba gadi, jo ir jāzina, tieši kuras talanta šķautnes nepieciešams izkopt.


Klasiskā izpratnē modelis ir attēlojamais objekts, ko izmanto mākslinieks. Modeļi ir dažādi — reklāmas modelis, arī erotiskais modelis, bet profesionālā izpratnē mēs runājam par amatu modes modelis, jo ir būtiska atšķirība, vai cilvēks fotografējas modes žurnāliem un kāpj uz skatuves vai stāv puskails mākslas akadēmijas studentu — tēlnieku vai gleznotāju — priekšā.

Visā pasaulē profesijas apzīmējums ir angliskais modei, tomēr mēs to esam latviskojuši un tas skan -«tērpu demonstrētājs», kā tas bija arī sešdesmitajos gados. Reklāmās redzamie cilvēki ir preču demonstrētāji, kas palīdz radīt noskaņu, lai patērētāji izvēlētos to vai citu preci, un šajā reklāmā redzamajai personai nebūt nav jābūt ar modeļa izglītību. Ārzemēs terminu «modelis» papildina vēl ar vārdu fashion (modes) modei, lai to konkretizētu, jo galu galā arī tie, ko mēs redzam, piemēram, erotikas un pornogrāfijas materiālos, ir modeļi.


Izplatītākie stereotipi un mīti
Itin bieži nākas dzirdēt, ka modeļu bizness ir saistīts ar cilvēku tirdzniecību, narkotikām, tajā iesaistīto meiteņu veselības un psiholoģiskām problēmām. Gints Bude uzskata, ka tikpat labi varētu runāt arī par narkotiku un anoreksijas problēmu teātra, mūzikas vai jebkuras citas profesijas vidē. Modelēs ir sabiedrībā redzamākas, atpazīstamākas, tādēļ arī prese viņu dzīvei pievērš vairāk uzmanības, atspoguļojot arī problēmas, kādas pastāv kā modeļu, tā jebkurā citā profesijā. Narkotiku vai alkohola reibumā demonstrēt tērpus skatē vai izturēt 10 stundu ilgu fotosesiju esot neiespējami.


Lai nekļūtu par miesas tirgotāju upuri, meitenei nevajadzētu saistīties ar nezināmām, aizdomīgām aģentūrām, turklāt modes un modeļu bizness ir starptautiska struktūra, kur galvenais ir meitenes darbs un talants, nevis ielaišanās attiecībās ar kādu bieza maciņa turētāju.


Modeles darbs un izglītība
Gints Bude stāsta, ka ir pieņemts uzskatīt, ka labai 16-18 gadu vecai modelei ir 30–40 gadu vecas sievietes domāšana. Lai tā būtu, viņai nepieciešams daudz zināšanu. Ar modelēm strādā stilisti, frizieri, tērpu un apavu meistari, kas mācījušies savu amatu desmitiem gadu, un ir neiespējami, ka meitene, kas nav mācījusies neko, spēs labi parādīt viņu darbu. Ja 20 gadu vecumā modelē neko citu nedara, ar viņu drīz neviens vairs nestrādās. Lielākoties modelēs ir studentes, kas tādā veidā pelna naudu labām augstskolām ar augstu mācību maksu. Nevienu neinteresē skaistas meitenes, kas atstāj vieglprātīgu iespaidu. Daudzām pasaules topmodelēm ir pat vairākas augstākās izglītības.


Gluži tāpat kā dažādās augstskolās vienai un tai pašai specialitātei ir dažādas studiju programmas un atšķirīga mācību maksa, arī katrai modeļu skolai ir sava recepte, kā labāk sagatavot jauniešus modeļa darbam. Pirms cilvēks iet kaut kur mācīties, vajadzētu izvērtēt vienu, otru, trešo piedāvājumu un izdarīt izvēli atkarībā no tā, kāds ir viņa mērķis. Tas, cik gadu esi mācījies, modeļa darbā neko neietekmē, svarīgi ir, cik labi cilvēks pārvalda amatu. Modeļa amata apguvi var salīdzināt ar svešvalodas mācību procesu -kādam, lai iemācītos valodu, vajadzīgi vairāki gadi, turpretim cits to paveic pāris mēnešu laikā.


Modeļu darbs un lielās naudas pelnīšana galvenokārt notiek ārzemēs. Mode rodas lielajās metropolēs — Parīzē, Milānā, Londonā, Barselonā, Ņujorkā, Tokijā -, tāpēc modelēs daudz ceļo. Latvija ir ļoti laba gatavošanās bāze, šeit ir gudri cilvēki — stilisti, fotogrāfi. Diemžēl, salīdzinot ar pasaules praksi, viņu atalgojums ir diezgan zems. Tomēr vairākas modelēs no Latvijas ir guvušas atzinību pasaulē — Liene Gaile piedalījusies skatēs slavenākajos Parīzes modes namos Christian Dior, Yves Saint Laurent, Emanuel Un-garo u. c., Parīzē, Milānā un Londonā ar pasaules slavenākajiem modes dizaineriem Armani, Gotjē, Makvīnu strādājusi Katerina Vasjukeviča, bet pazīstamākā no Latvijas modelēm ir Una Kārkliņa.


Kas jāprot modelei?
Galvenie profesionalitātes stūrakmeņi ir laba stāja un gaita, jo mākslinieki visus tērpus šuj ļoti taisniem cilvēkiem. Svarīga ir arī kustību koordinācija, lai, stāvot uz 12 cm augstām kurpēm, modelē nepakristu. Ja cilvēks grib kāpt uz skatuves un demonstrēt tērpus, viņam jābūt ļoti labai ritma izjūtai, jo modi demonstrē pie ļoti dažādas mūzikas. Ir vajadzīgs ari talants sajust krāsu, tās raksturu, saprast, kā jāizskatās rozā krāsas tērpā un ko nedrīkst darīt, valkājot zaļas krāsas apģērbu. Ja meitene sarkanā kleitā izies uz skatuves ar pretēju sejas izteiksmi un pretēju skatienu kā nepieciešams, valkājot sarkanu tērpu, viņas turpmākā karjera skatēs līdz ar šo pirmo neveiksmi var arī beigties. Ja pirmais darbs ir neveiksmīgs, tas iedragā arī ticību sev.


«Vislabāk apģērbu spēj izjust meitenes, kas no agras bērnības ir ielūkojušās mammas skapī un pielaikojušas mammas apģērbus. Apģērba izjūta ir ļoti sievišķīga lieta, un to nevar izdarīt meitene, kas ir rāpusies kokos kopā ar zēniem un kurai ir pilnīgi citas intereses. Skatīšanās spogulī — tā ir sevis novērtēšana,» apgalvo G. Bude. Jebkuram tērpu māksliniekam ir svarīgi parādīt, kāds viņa tērps ir, svarīgi izcelt piedurkni, kabatu, platumu, garumu, pogas, turklāt tas ir jāizdara ļoti neuzkrītoši un inteliģenti.

Meitenei ar neuzkrītošām kustībām jāspēj ļoti kvalitatīvi iznest apģērbu. Lai iemācītos tā parādīt tērpus, ir nepieciešams maksimāli daudz zināt, kādi tie mēdz būt. Jāzina modes vēsture un teorija — kā mode top, kas ir tērpu dizaineri, cik daudz modi ietekmē mūzika, kino, opera, balets, teātris, deja, glezniecība un stājmāksla, ko arī veido, izmantojot modeļa darbu. Mācību procesā iekļauti izrāžu, izstāžu, kino apmeklējumi.


Ja tas tevi interesē…
Apmēram 12 gadu vecums ir laiks, kad cilvēks sāk prātot, kas īsti viņu interesē un ko viņš gribētu dzīvē darīt. Pēc pāris gadu mācībām modeļu skolā ir skaidrs, vai ir gribēšana, talants un spēks šajā nozarē darboties arī turpmāk. Lielākajai daļai meiteņu, kas agrā pusaudžu vecumā ir sākušas mācīties modeļu skolā, tas gan nav pa spēkam. Modeļu skolas uzdevums ir no jauniešiem, kurus tas interesē, izraudzīt talantīgākos, spēcīgākos, kas ar savu talantu un zināšanām spēs kāpt uz skatuves, pozēt fotogrāfiem un ar to pelnīt naudu. Ja 16 gadu vecumā meitene grib kļūt par profesionālu modeli, viņai jābūt talantīgai un ar iemaņām, ko dod mākslas vingrošana,  klasiskais  balets vai sporta dejas.


Vizuālais efekts ir viens no faktoriem, lai izvērtētu, vai meitenei būs perspektīvas modelēs darbā. Jau 12, 13 gadu vecumā ir iespējams prognozēt, kā meitene attīstīsies, kāda viņaj jūt ņemot vērā, kādi ir viņas vecāki, ķermeņa uzbūve u. tml., arī tad, ja uz modeļu skolu atnāk mazs, apaļīgs skuķēns ar pinnēm. Dizaineri ir izskaitļojuši, kādiem jābūt modelēs parametriem un tērpu izmēriem, lai tie izskatītos vispievilcīgāk. Standarts ir šāds: auguma garums no 172 līdz 180 cm, ideāli, ja 176 cm, krūšu un gurnu apkārtmērs līdz 89 cm, bet vidukļa — līdz 59 cm.
Meitenei arī jāzina, kā, rūpējoties par savu izskatu, kopt matus, kā pareizi jāēd, lai būtu skaista āda, jo tuvplānu fotogrāfijā viena neliela pumpa uz deguna var sabojāt visu.


Kamēr top skaistums, ko mēs redzam modes skatēs un žurnālos, vajadzīga pamatīga izturība. Dažkārt paiet 10 stundas, tikai pielaikojot tērpus vien. Ikdienā neviena no meitenēm neizskatās tā kā uz žurnāla vāka. Tas ir neskaitāmu cilvēku laikietilpīga darba radīts skaistums.