Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Laikraksts: Lielbritānija varētu nekad nepievienoties eirozonai

Lielbritānija, iespējams, nekad neieviesīs vienoto Eiropas valūtu eiro, raksta laikraksts «Daily Telegraph».

Šāds secinājums rodas pēc Lielbritānijas finanšu ministra Gordona Brauna Briselē runas pagājušajā nedēļā, kad viņš izteicās, ka eiro kļuvis par «ekonomiskā slinkuma un birokrātijas simbolu».

Tomēr pastāv arī pretējs viedoklis, ko atbalsta daudzi autoritatīvi eksperti. Piemēram, Lielbritānijas premjerministra padomnieks Rodžets Lidlijs uzskata, ka kontinentālā Eiropa ekonomikas jomā ir apsteigusi Lielbritāniju un tas noticis, ieviešot eiro.

Pagājušā gada sākumā Lielbritānijas Konservatīvās partijas vadītājs Maikls Hovards izteicās, ka Lielbritānija varētu pievienoties eirozonai. Viņš arī norādīja, ka Eiropai vajadzētu būt pēc iespējas elastīgākai tādos jautājumos kā eirozonas paplašināšanās, sadarbība ar NATO un attiecības ar Austrumeiropas valstīm.

Kopš Otrā pasaules kara beigām Lielbritānija bijusi Eiropas «vājākais punkts», uz ko no kontinenta pastāvīgi tika izdarīts spiediens un ko ietekmēja arī Eiropas valstu valūtu inflācija. Tādā veidā, integrējoties Eiropā, briti cerēja rast grūtās ekonomiskās situācijas risinājumu. Tomēr jaunākajai paaudzei tā sauktais straujais kapitālisms šķiet arvien mazāk un mazāk pievilcīgs, norāda «Daily Telegraph».

Laikraksts uzsver, ka, pievienojoties eirozonai, Lielbritānija zaudēs divus svarīgākos ekonomiku regulējošos faktorus — valūtas kursa un procentu likmju koriģēšanu. Ar valūtas kursa regulēšanu Lielbritānijas valdība var cīnīties pret ekonomiskās izaugsmes tempa palēnināšanos, palielinot budžeta izdevumu sadaļu un samazinot nodokļus, bet eiro ieviešana varētu liegt izmantot šo instrumentu. Eirozonas dalībvalstis ir spiestas pielāgot savu valūtas un budžeta politiku izvirzītajām prasībām.

Redzot arī Portugāles, Vācijas, Īrijas un Francijas negatīvos piemērus, vairākums Lielbritānijas iedzīvotāju varētu neatbalstīt eiro ieviešanu.

Pirms lēmuma pieņemšanas par eiro ieviešanu Lielbritānijas valdībai vajadzētu visu vēlreiz apsvērt, secina «Daily Telegraph». Ņemot vērā pašreizējo ekonomisko situāciju Lielbritānijā un Eiropā, patstāvīgo un savrupo Lielbritānijas ekonomisko politiku un galvenokārt sabiedrības viedokli, eiro ieviešana šajā valstī varētu nebūt iespējama.