Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Cik maksā droša mīlestība?

Latvijas zāļu tirgū ienāk arvien jauni kontracepcijas līdzekļi. Ik ga­du sociālās reklāmas mums vēsta par to, ka ir jāizsargājas, ja neesat gatavi bērna radīšanai. Ir gandrīz neiespējami atrast sievieti, kas nebūtu dzirdējusi par kontracep­cijas iespējām. Tomēr Latvijā abortu statistika vēl joprojām ir šausminoša — uz 1000 jaundzi­mušajiem tiek veikti 800 aborti. Varbūt ir vērts vēlreiz apsvērt kontracepcijas izvēli?

Hormonu preparāti

Lietojot hormonu kontracepciju, samazinās premenstruālais sindroms, kas īpaši pazīstams ar strauju garastāvokļa maiņu, sliktu pašsajūtu un de­presiju. Amerikāņu zinātnieki izpētījuši, ka sievie­tes visbiežāk izdara pašnāvību tieši premenstruālā sindroma laikā. Lai gan hormoni var izsaukt tā­das blaknes kā sliktu dūšu, galvassāpes, svara pa­lielināšanos, dzimumtieksmes mazināšanos, palie­linātu krūšu jūtīgumu, vienmēr ir iespēja piemek­lēt preparātu ar visatbilstošāko hormonu devu, kas neizsauc šīs parādības. Kontracepcija ir jāmai­na tad, ja pēc trim mēnešiem šīs blaknes nezūd. Hormonālās kontracepcijas lietošana rūpīgi jāap­sver sievietēm ar lieko svaru, ādas problēmām, kā arī tām, kas ilglaicīgi lieto kādas īpašas zāles.

Hormonālās tabletes

Hormonālās tabletes dalās vienfāzes, divfāžu un trīsfāzu tabletēs. Visvairāk lietotās ir vienfāzes tab­letes, kur visas tabletītes ir vienādas. Tabletes var iedalīt arī pēc paaudzēm — jaunākās paaudzes tabletes ir ar mazāku blakusparādību iespējamību. Tabletes iedala arī pēc estrogēna daudzuma, ko tās satur. Izvēloties tabletes kā kontracepcijas lī­dzekli, jāatceras, ka tās jādzer katru dienu noteik­tā laikā. Ja sievietei pirmo četru stundu laikā pēc tabletes iedzeršanas ir vemšana vai caureja, vē­lams izsargāties vēl ar kādu kontracepcijas līdzek­li, jo iespējams, ka tablete nav paspējusi uzsūkties.
Cena: no Ls 1,80 līdz Ls 7.50. Recepšu medi­kaments.

Riņķis

Tā ir viena no jaunākajām pretapaugļošanās metodēm. Riņķis 54 mm diametrā tiek izgatavots no tā paša materiāla, kuru izmanto acu lēcu ražošanai. Tas jāievieto makstī piektajā mēnešreižu dienā un jānēsā trīs nedēļas, bet ce­turtajā to izņem (arī ceturtajā nedēļā, kurā to ne­nēsā, tas izsargā no grūtniecības). Lietojot riņķi, caur maksts gļotādu uzsūcas maza hormonu de­va, kas neļauj palikt stāvoklī. To ievietojot, 3 nedēļas var nedomāt par kon­tracepciju. Ražotājs pieļauj tā izņemšanu uz trim stundām, tādēļ, ja riņķis traucē, to var izņemt dzimumakta laikā. Tā kā riņķis ir svešķermenis, tad var radīt diskomfortu un izsaukt vairāk izda­lījumu. Ja parādās blakusparādības, tad tās ir lī­dzīgas kā jebkuram hormonu medikamentam.
Cena: ap Ls 8 (mēnesim). Recepšu medika­ments.

Plāksteris

Plāksteris ir 20 cm liels. Tas ir depo rezervuārs ar hormonu, kas iesūcas caur ādu. Iepakojumā ir trīs plāksteri, kas jānomaina katru nedēļu (ja uzlīmē plāksteri pirmdien, tad nākampirmdien ir jānoplēš vecais plāksteris un jāuzlīmē jaunais), pēc trim plākstera nēsāšanas nedēļām vienu nedēļu plāk­steris nav jālieto. Plāksteri jāuzlīmē pirmajā mēneš­reižu dienā. To var līmēt uz sēžas, vēdera, augš­delma ārpusē un ķermeņa augšējā daļā (aizmu­gurē). Plāksteri neiesaka līmēt uz sēžas, jo tur ir daudz taukaudu, kas var kavēt hormona uzsūkša­nos. Labāk ikreiz, līmējot jaunu plāksteri, mainīt tā atrašanās vietu. Plāksteris netraucē iet vannā, ba­seinā vai pirtī. Ieteicams līmējot to stipri piespiest un paturēt. Iespējamās blaknes ir līdzīgas kā citiem hormonālajiem līdzekļiem.
Cena: ap Ls 8 (mēnesim). Recepšu medikaments.

Spirāle

Visvairāk tiek izmantotas spirāles, kas izga­tavotas no plastikāta vai plastikāta un metāla,» kas var būt varš, sudrabs vai zelts. Sudrabam un zeltam piemīt antibakteriāls efekts. Lai gan dažas spirāles, pēc ražotāja uzskata, var lietot pat septi­ņus gadus, tomēr ilgāk par pieciem gadiem neie­saka lietot vienu un to pašu spirāli, Spirāles var ie­dalīt spirālēs, kurām ir tikai nevēlamas grūtniecības novēršanas funkcija, un spirālēs — hormonālās sis­tēmās, kurām piemīt arī ārstnieciskas funkcijas, pie­mēram, ārstējot miomu. Tās lietošanas laikā sama­zinās asiņošana, var pat gadīties, ka asiņošanas vis­pār nav. Šo spirāli iesaka lietot sievietēm pēc 35 gadu vecuma, ja sākas kādas ginekoloģiska rakstu­ra problēmas. Šīs spirāles var iegādāties aptiekā, bet tās ievieto ginekologs. Ir bijuši gadījumi, kad sie­vietei, kurai ielikta spirāle, iestājas grūtniecība. Ja sie­viete paliek stāvoklī, spirāli neņem ārā, jo tā var kai­tēt auglim, tādēļ ir bijuši gadījumi, kad bērniņš pie­dzimst ar spirāli rokā. Spirāles neiesaka lietot sievie­tēm, kas vēl nav dzemdējušas.
Cena: Parastās spirāles maksā no Ls 8 līdz 20 (pieciem gadiem). Spirāle — hormonālā sistēma maksā Ls 126 (pieciem gadiem). Recepšu me­dikaments.

Spermicīdi

Spermicīdus var lietot sievietes, kas nevēlas lietot hormonu preparātus vai mīlēties ar prezervatīvu. Spermicīdus neiesaka lietot biežāk kā trīs reizes nedēļā, jo tie var ietekmēt maksts pH līmeni. Tos lietojot, pirms un pēc dzimumakta nedrīkst maz­gāties ar ziepēm; ja tomēr ir vēlēšanās to darīt, tad speciālās ziepītes var iegādāties aptiekā.
Cena: Ls 2.50. Bezrecepšu medikaments.

Svecītes

Svecīte jāievieto 5 minūtes pirms dzimumakta, un tās kontraceptīvā iedarbība ilgst četras stun­das. Ja notiek atkārtots dzimumakts, tad atkārto­ti jāievada svecīte. Svecītes lietošana reizēm var būt neērta, jo pēc tam, kad svecīte makstī iz­kūst, sieviete nedrīkst celties — svecītes veido­tais kontraceptīvais šķidrums var iztecēt.
Cena: Ls 5.20 (10 gab.). Bezrecepšu medika­ments.

Vaginālais krēms

Iedarbojas uzreiz pēc ievadīšanas. Iedarbība — 10 stundas. Vaginālo krēmu var iegādāties jau rūpnieciski sagatavotos aplikatoros ar krēmu 6 reizēm, kā arī tūbiņu ar dozatoru, kas paredzēts apmēram 8 reizēm.

Cena: 6 reizēm Ls 4.60, tūbiņa ar dozatoru Ls 4.50. Bezrecepšu medikaments.

Vaginālās tabletes

Vaginālās tabletes jāievieto vagīnā 8 līdz 10 minūtes pirms dzimumakta, to ie­darbība ilgst 3 stundas. Arī tabletes atkārtota dzi­mumakta laikā ir jāievada vēlreiz.
Cena: Ls 3 (12 gab.). Bezrecepšu medikaments.

Tampons (sūklis)

Iedarbojas uzreiz un ir derīgs 24 stundas. Tam ir gan ķīmiska, gan mehāniska aizsardzība, jo tampons ir piesūcināts ar spermicīdu. Tas jā­izņem ne agrāk kā 4 stundas pēc dzimumakta.
Cena: Ls 4.30 (2 gab.). Bezrecepšu medika­ments.

Prezervatīvi

Tā ir vienīgā kontracepcijas metode, kas pasar­gā arī no seksuāli transmisīvajām infekcijām. Prezervatīvi var būt ar spermicīdu, lubrikantu vai arī sausi. Vēlams tos neturēt karstumā un saules staros, nēsājot uzmanīties, lai tie netiek pārdurti ar kādu asu priekšmetu, un noteikti pirms lieto­šanas apskatīt derīguma termiņu.
Cena: no Ls 0.50 līdz 0.70 (3 gab.). Bezrecep­šu medikaments.

Avārijas kontracepcijas līdzekļi

Pats svarīgākais ir saprast, ka šos līdzekļus ne­drīkst lietot regulāri, jo tā ir avārijas metode un avārijas nedrīkst notikt bieži. Abi Latvijā pieejamie avārijas kontracepcijas līdzekļi ir ar vienādu sastā­vu, lietošanu un iedarbību. Pēc dzimumakta 72 stundu laikā uzreiz jāiedzer abas tabletītes. Jo āt­rāk tās iedzer, jo mazāka ir varbūtība, ka iestā­sies nevēlama grūtniecība. Pēc tablešu iedzerša­nas ir iespējama asiņošana, velkoša sajūta vēde­ra lejasdaļā, kā arī tiek izjaukts menstruālais cikls, kas ar laiku atkal atjaunojas. Ja pēc tablešu iedzer­šanas uzreiz ir vemšana, tabletes jāiedzer atkār­toti (jo tās nepaspēj iesūkties).
Cena: Ls 4.80. Bezrecepšu medikaments.

Sterilizācija

Sterilizāciju var veikt gan sievietei, gan vīrietim. Sterilizācija ir neatgriezenisks process un tiek veikts brīvprātīgi. Sterilizā­cija veicama tad, ja sievietei ir veselības problē­mas, kas var apdraudēt gan viņas, gan iespēja­mā bērna veselību. Pirms sterilizācijas veikšanas ar parakstu jāapliecina, ka paciente apzinās — sterilizācija ir neatgriezeniska.

Injicējamā kontracepcija

Injekciju ar hormonu devu veic reizi trijos mēne­šos. Pirmā injekcija jāveic pirmajās 5 menstruālā cikla dienās. Taču, tā kā šai metodei ir daudz blakusparādību (tādu kā: svara pieaugums, viegla no­sliece uz depresiju, dzimumtieksmes vājināšanās, krūšu jūtīguma pastiprināšanās, slikta dūša un ne­regulāra asiņošana), to ļoti maz izmanto Latvijā. Pēc injicēšanas pārtraukšanas grūti ir arī progno­zēt, kad atjaunojas reproduktīvās funkcijas.

Latvijā nepieejami kontracepcijas veidi

Diafragma jeb sieviešu prezervatīvs

Tās iedarbība ir mehāniska, Tā pareizi jāievieto un uzmanīgi jāizņem. Atšķirībā no vīriešu pre­zervatīva diafragma nav vienreizējas lietošanas.

Implantējamā kontracepcija

Ar lokālo anestēziju notiek sešu silikona kapsu­lu ievadīšana zemādā augšdelma iekšējā virsmā uz pieciem gadiem.