Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Anita Daukšte: Nopirkt bērniņus

Valdības dāsnums sākas ar bērna piedzimšanas brīdi un beidzas, kad viņš ir sasniedzis gada vecumu.

Pagājušajā nedēļā Ministru prezidents Aigars Kalvītis, labklājības ministrei Dagnija Staķei un bērnu un ģimenes lietu ministram Ainaram Baštikam piebalsojot, nāca klajā ar patīkamu solījumu — ievērojami palielināt bērnu piedzimšanas pabalstus, īpaši par katru nākamo bērnu ģimenē. Tā, pēc ministru domām, tiktu panākts, lai latviešu ģimene neturētos uz izmirstošām sabiedrībām raksturīgā lieluma — 1,3 bērni ģimenē, bet mēģinātu radīt vismaz trīs bērnus.

Tiešām būtu labi, ja ministri savu publiskoto apņēmību realizētu: tad ģimene par pirmo bērnu saņemtu 396 latus, par otro — 596, sākot ar trešo — 896 latus. Ja vēl šī ģimene dzīvo Rīgā, kur pašvaldība par katru jaundzimušo piemaksā 100 latu, par trešo bērnu jau var saņemt kādas desmit, divpadsmit gadu vecas automašīnas cenu. Cinisms, runājot par bērniem, protams, ir nevietā, bet, runājot par naudu, — gan. Tāpēc atļaujos piekrist speciālistiem, kuri saka, ka šāda valdības gatavība palielināt pabalstus ir apsveicams solis, taču diez vai tas sasniegs vēlamo mērķi — dzimstības palielināšanu ekonomiski aktīvo iedzīvotāju vidū.

Nav nekādu šaubu, ka bērnu rūpals pēc šādas piedzimšanas pabalstu palielināšanas strauji varētu augt tur, kur tas jau plaucis agrāk: tiem cilvēkiem, kam bērnu dzemdēšana un agrāka vai vēlāka viņu nodošana valsts aprūpē ir parasta lieta. Taču ar jau pieminētām summām tam pat nebūtu jābūt deklasētam elementam, no kura valsts vēlāk nevar piedzīt izmaksātos pabalstus, — bērna cena būs augusi, līdz ar to varētu uz bērnu radīšanu sadūšoties tie, kas līdz šim nepilnos trīssimt latus neuzskatīja par pietiekamu iemeslu mazulim.

Nevar noliegt, ka māmiņu algas, ko no šā gada valsts maksā ģimenēm ar bērniem līdz viena gada vecumam, ir atspaids. Taču valsts, ar vienu roku dodot, ar otru ņem — nosakot gan šo pabalstu griestus — 392 latus mēnesī, gan arī liedzot vienlaikus strādāt un saņemt pabalstu. Par šo liegumu strādāt vēl spriedīs Satversmes tiesa, taču tā jau ir saņēmusi diezgan nepārprotamu valdības vadītāja mājienu — iespējamo diskusiju par to, vai Satversmes tiesai vispār būtu jālemj par jautājumiem, kas skar valsts budžetu. Šis brīdinājums neapšaubāmi attiecas arī uz šo — ar māmiņu algām saistīto — jautājumu.

Pagaidām vēl nav statistikas, vai māmiņu algas ir strauji veicinājušas dzimstību, kas bija viens no to noteikšanas iemesliem. Taču valstī, kur darba jomā ir viens no mežonīgā liberālisma izmēģinājuma poligoniem, nevar runāt par strauju dzimstības veicināšanu ar vienreizējiem pabalstiem, ja pārējā sociālā situācija to neveicina. Drīzāk valdībai un Saeimai bija nopietnāk jāpievērš uzmanība nesen publiskotajiem pētījumiem par to, ka sievietes ir zemāk atalgotas nekā vīrieši, neraugoties uz to, kādu amatu ieņem, ka Latvijā ir viszemāk atalgotais darbaspēks Eiropas Savienībā, ka Latvijā visvairāk cilvēku strādā neapmaksātas virsstundas. Likumsakarīgi, ka sociāli nestabilos apstākļos sievietei, kura strādā, lai izšķirtos par bērnu, ir nozīmīgs ne tikai vienreizējā pabalsta lielums, kura apetītelīgumu draud aprīt pieaugošā inflācija. Izkrišana no aktīvā darba tirgus ir neatsverami lielāks drauds, kas ietekmē cilvēka izvēli un darba devēja iespējas (neraugoties uz šķietami labvēlīgajiem likuma pantiem, jo uz tiesu taču neviens negrib skriet) atrast vietā darbinieku, kurš neizmantos bērna kopšanas vai slimības atvaļinājumus, ir pietiekamas.

Varētu teikt, ka valdība, demogrāfisko situāciju mēģinot uzlabot ar vienreizējiem pabalstiem, kopumā varētu nedaudz palielināt dzimstību. Taču lielākā daļa cilvēku reproduktīvā vecumā un ekonomiski aktīvie atcerēsies, ka valdības dāsnums sākas ar bērna piedzimšanas brīdi un beidzas, kad viņš ir sasniedzis gada vecumu. Tad pārējās — veselības, bērnudārza, skološanas u. tml. — problēmas paliek pašas ģimenes ziņā. Atļaušos prognozēt, ka lielākā daļa ģimeņu gribētu, lai valdība ne tikai nopērk viņu otro un trešo bērniņu ar pustūkstoti latu, bet arī padomā, kā vecāki varēs viņus uzturēt un iztikt līdz atvašu pilngadībai. Tas jau būtu lielāku (ne par 2 latiem lielāku) ģimenes pabalstu vai lielāku nodokļu atvieglojumu un kopējās sociālās situācijas uzlabošanas jautājums.