Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

<I>Matrjoškas</I> un muzikantus pielāgos mistiskam Rīgas tēlam

Rīgas izpilddirektors Ēriks Škapars pašsaprotamas lietas, ko līdz šim ir sakārtojusi dzīve, vēlas ielikt stingros rāmjos — viņaprāt, ielu muzicēšana un suvenīru tirdzniecība jāpakārto līdz šim nedefinētajam Rīgas tēlam.

Ar domu par speciālas komisijas izveidi ielu muzikantu vērtēšanai Škapars nāca klajā pagājušajā nedēļā, izraisot minējumus par cenzūras atjaunošanu. Savukārt šonedēļ jucekli izraisīja viņa izteikumi par matrjoškām, kas uz suvenīru tirgotāju galdiem neatspoguļojot vēlamo pilsētas garu. Īpašu kritiku izpilddirektora teiktais izpelnījās Latvijas krievu un arī Krievijas medijos, jo Škaparam netīkamā lelle ir krievu daiļamatniecības lepnums. Otrdien ar sava palīga Dzintara Zaļūkšņa starpniecību izpilddirektors precizēja neskaidros izteikumus. Rīgā tomēr netikšot aizliegtas nedz častuškas, nedz matrjoškas.

Vienkārši līdztekus krievu lellītēm uz tirgotāju galdiem jāparādās plašākam sortimentam, kas norādītu uz galvaspilsētas multikulturālo vidi. Savukārt īpašās komisijas pienākums būtu rūpēties par ielu mūzikas dažādību un labskanību. Kā, nelietojot represīvus līdzekļus, pašvaldība varētu ietekmēt aklo vīru, kurš Bastejkalnā ar akordeonu sistemātiski spēlē padomju armijas slavas dziesmas, Zaļūksnis nevarēja pateikt. Ideja par komisiju vēl neesot tiktāl attīstīta. Skeptiski nepieciešamību kontrolēt jomu, kas līdz šim darbojusies pašregulācijas ceļā, vērtē Rīgas domes Kultūras pārvaldes priekšniece Diāna Čivle — tik nelielu biznesu sakārto dzīve. Ja bankas darbiniekiem apnīk kāda mazāk prasmīga muzicētāja gaudošana zem logiem, viņi samaksā latu, un dziedonis aiziet citur.

Jāatgādina, ka arī iepriekšējais domes sasaukums centās regulēt pašsaprotamas lietas, piemēram, aizliedza cilvēkiem sēdēt zālienā, aizliedza lietot alkoholu sabiedriskās vietās. Sociālantropologs Roberts Ķīlis skaidro, ikvienai varai raksturīga šāda rīcība, un jo īpaši — jaunai. Publiskās telpas pārvaldītāji vēlas nostiprināt savu autoritāti, bet visvienkāršāk to var izdarīt ar uzskatāmiem aizliegumiem. Pēc līdzīgas shēmas attiecībās ar bērniem rīkojoties vecāki. Ielu muzikanti kļuvuši par iespējamu aizliegumu objektu, jo sabiedrībā visai pretrunīgi tiek vērtēti — vieniem dziesma patīk, citiem ne, vēl kādam vispār ir vienalga. Turklāt viņiem nav sava lobija, tātad ierobežojumus uzlikt ir vienkārši.

Izpilddirektors Škapars savas aktivitātes motivē ar nepieciešamību radīt Vecrīgu apmeklējošiem tūristiem pareizu priekšstatu par Latvijas galvaspilsētu — vecpilsētā notiekošajam jāatbilst Rīgas tēlam.

Amatpersonas viedoklim piekrīt Līvija Zvaigzne, kas pašas adītās rakstainās zeķes tirgo līdzās matrjošku galdiņam. Viņasprāt, šīs lelles traucē latvisko pilsētas identitāti. Visbriesmīgākais izstrādājums rokdarbniecei šķiet latviešu tautu meita matrjoškas formā, tā esot klaja zaimošana. Vecrīgas suvenīru galdu vienmuļību un nelatviskumu šobrīd papildina arī pārpircēju tirgotie kalifonija (viltus dzintara) izstrādājumi. Vienīgais veids, kā mainīt šo situāciju, pēc Zvaigznes domām, ir ielu tirgošanās atļauju izsniegšana vienīgi daiļamata meistariem. Tad priekšstatu par Rīgu tūristiem vairs neveidotu Turcijā austu lakatu pārdevēji no Lietuvas.

Ievērojamu līdzekļu tērēšana Rīgas tēla formulēšanai iepriekšējā domes sasaukuma laikā nav nesusi augļus — koncepcija vēl tikai top. Tāpēc izpilddirektors izlīdzas ar savu personīgo formulu — daudznacionāla, multikulturāla pilsēta ar uzsvaru uz latviskumu. Te jāiebilst, jo, pēc statistiķu ziņām, Rīgas vide ir drīzāk bikulturāla, jo 43,5 procenti, tātad vairākums iedzīvotāju, ir krievi, bet 41,5% — latvieši. Zīmīgi, ka, pēc tirgotāju novērojumiem, tieši Maskavā ražotās matrjoškas ir tūristu iecienītākais suvenīrs.