Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rumānija un Bulgārija paraksta iestāšanās līgumu ar ES

Rumānija un Bulgārija pirmdien oficiāli parakstīja iestāšanās līgumu ar Eiropas Savienību (ES), likvidējot pēdējo šķērsli, lai 2007. gada 1. janvārī abas valstis kļūtu par ES dalībvalstīm.

Abu valstu iestāšanās ES dalībvalstu skaitu palielinās līdz 27 un pavērs ceļu bloka ekspansijai Balkānos.

Iestāšanās līgums vēl jāratificē abām valstīm, kā arī visu 25 ES dalībvalstu parlamentiem.

Saskaņā ar īpašu līgumā iekļautu noteikumu abu valstu iestāšanos ES var atlikt par vienu gadu, ja nav progresa politiskajās un ekonomiskajās reformās.

«Mums iestāšanās ES nozīmē sapņa piepildīšanu,» sacīja Rumānijas prezidents Trajans Basesku pēc līguma parakstīšanas. «Nav šaubu, ka iestāšanās ES ir viens no svarīgākajiem brīžiem Rumānijas ilgajā Eiropas vēsturē.»

Bulgārijas premjerministrs Simeons Sakskoburgotskis līguma parakstīšanu nodēvēja par «vēsturisku brīdi».

«Mēs esam spēruši vēl vienu soli kontinenta apvienošanai un tuvojamies [savienības] dibinātāju ideāliem apvienot visas Eiropas nācijas,» viņš pavēstīja.

Rumānija un Bulgārija iestāšanās sarunas ar ES uzsāka 2000. gadā, bet nepieciešamo reformu veikšana ieilga un abas valstis neiekļuva pirmajā ES paplašināšanās kārtā 2004. gada maijā, kad blokā tika uzņemtas desmit valstis.

Neskatoties uz pozitīvajām runām, ES valdības ļāva abām valstīm skaidri saprast, ka tās tiks rūpīgi vērotas, lai nodrošinātu tālāku politisko un ekonomisko reformu veikšanu.

«ES ir uzstādījusi augstus standartus jaunajām valstīm,» ceremonijā brīdināja EK prezidents Žozē Manuels Barrozu. «Ja nepieciešams, nopietnu problēmu gadījumā mēs spersim soļus, kas paredzēti iestāšanās līgumā,» brīdināja Barrozu.

EK pieprasa, lai abas valstis turpina cīņu pret korupciju, nostiprina institūcijas un pastiprina robežas kontroles.