Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Viktors Avotiņš: Režīms kapā, aste laukā

Varbūt šobrīd Saeimas koalīcija, Tautas partijas mātišķi aicināta, ir vienojusies izstrādāt kopīgu komunistiskā režīma nosodījuma deklarāciju.

Tomēr iepriekš divām partijām (JL un ZZS) bija svarīgāk nevis nonākt līdz vienota varianta izstrādei, cik plēsties par autonomu deklarācijas sacerētāja godu. Diemžēl tāda pieeja ir Latvijas politiķiem raksturīga. Pat 4. maija Neatkarības deklarācija, ja lasīt dažādus autorus, izskatās kā Ļeņina baļķēns, kuram pieķerties bijis svarīgāk nekā to nest.

Cita lieta, ja JL vai ZZS būtu iesaistījušas sabiedrisko domu polemikā par šīs kopīgās deklarācijas tekstu un likušas galdā savas dažādās attieksmes konkrētās lietās, nevis stīvējušās — kurš bija pirmais. Būtu svarīgi, lai tiktu definēts, kam deklarācija pievērsta — tikai pagātnei vai arī tagadnei. Ja tā raksturo valsts oficiālo attieksmi pret komunistiskā režīma politiku līdz deviņdesmito gadu mijai, neredzu iemeslu principiāli kasīties ar vienas vai otras partijas piedāvātajām tēzēm.

Manuprāt, deklarācijai jāizslēdz arī Saeimas pozīcijas partiju līdz šim pastāvošā politiskā laipošana un spekulācijas saistībā ar komunistiskā režīma sekām. Šajā deklarācijā skaidri un nepārprotami beidzot jādefinē arī valsts oficiālā attieksme pret oficiāli itin bieži lietotajiem jēdzieniem — dekolonizācija, deokupācija, deboļševizācija. Deklarācijai jāsniedz gan pietiekami ietilpīga šo seku definīcija, gan jānosaka skaidri politiskās gribas vektori to pārvarēšanā. Domājot kā par attiecībām ar Krieviju un citām ārvalstīm, tā arī skatā uz Latvijas sabiedrību.

Šai deklarācijai savā ziņā jānosaka oficiālu personu pienākums rīkoties atbilstoši izteiktajiem vārdiem un jānoraida iespējas ar tiem mētāties atkarībā no tā, kas nu kurā brīdī tuvāks — rādīšanās Eiropai vai tautiešiem. Tā ir divkosība, bez kuras būs vairāk politiskas skaidrības valsts oficiālajā skatā uz kopienām un to attiecībām, būs mazāk spekulāciju ar cilvēkiem un viņu statusu. Ja «krievus laukā" — tad laukā. Tiek definēts, kurus laukā, un veikti attiecīgi pasākumi. Ja opozīcija Saeimā ir «piektā kolonna», tad tiek noteikti termiņi attiecīgai izmeklēšanai, šīs kolonnas juridiskam novērtējumam un izraidīšanai. Ja «VDK nekur nav pazudusi, tās ietekme valstī arvien ir jūtama», tad attiecīgiem dienestiem jāliek atbilstoši strādāt. Tiem iespējami īsā laikā jāiztīra valsts no šīs ietekmes, lai sabiedrība neuzskatītu varasvīru «mūžam dzīvajai čekai» veltītās tirādes par varas piekoptās baiļu mitoloģijas sastāvdaļu.

Bet, ja koalīcijai šķiet būtiskāk nodrošināt situāciju, kas līdzīga, piemēram, Monkluā paktā (valsts interešu izcelšanas dēļ Monkluā pilī pēc Franko nāves pieņemts Spānijas partiju izlīguma un savstarpēja respekta pakts) fiksētajai, tad deklarācijai ir jāvēsta šī griba, un arī tad seku definīcija ir aktuāla. Tikai tad tās tiek saistītas ar attiecīgiem varas, politiskās apziņas, pārvaldes, sociālās domāšanas izpausmju recidīviem jebkurā slānī, nevis apriori identificētas ar noteiktām cilvēku grupām. Šā vai tā — piecpadsmit gadus ilgā partiju barošanās no ienaidnieka tēla reiz jāizbeidz. Ja ienaidnieks ir reāls, jātiek no tā vaļā. Bet, ja tas, tāpat kā citi politiski kontrnoskaņojumi, ir sadomāts «resurss», lai noturētos vai tiktu pie siles, tad beidzot vienkārši jāpāriet uz evolutīvu, attīstības politiku. Mironi spārdīt ir vieglāk nekā precīzi tikt galā ar šā miroņa mantojumu.