Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Bijušais VDK darbinieks tiesā apstrīd lēmumu atbrīvot viņu no darba KNAB

Bijušais Valsts drošības komitejas (VDK) darbinieks, Ekonomikas policijas biroja vadītāja vietnieks un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieks Valdis Bekešs iesniedzis prasību tiesā par darba dēvēja uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu, aģentūrai LETA apliecināja Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesā.

Arī KNAB priekšnieks Aleksejs Loskutovs aģentūrai LETA atzina, ka līdz ar grozījumiem likumos, kas stājās spēkā 1. martā, bijušajiem VDK darbiniekiem ir liegta iespēja strādāt birojā. No darba šā iemesla dēļ KNAB ar rītdienu, 3. maiju, atbrīvots Bekešs un bijušais Drošības policijas darbinieks Ilmārs Susējs.

Bekešs KNAB korupcijas apkarošanas blokā vadīja operatīvo nodaļu, bet Susējs bija citas šā paša bloka nodaļas vadītājs.

Susējs jau 2003. gadā savas saistības dēļ ar VDK bija spiests aiziet no darba Drošības policijā. Toreiz amatpersonas ne apliecināja, ne noliedza varbūtību, ka šī aiziešana no Drošības policijas saistīta ar Latvijas uzaicinājumu iestāties NATO.

LETA jau ziņoja, ka Satversmes aizsardzības birojs (SAB) diviem bijušiem VDK darbiniekiem, kuri strādāja KNAB, izsniedza pielaidi valsts noslēpumu saturošai informācijai.

VDK bijušo darbinieku strādāšana tiesībsargājošajās iestādēs plašsaziņas līdzekļos iepriekš netieši saistīta ar periodiskajiem ārvalstu speciālistu norādījumiem, ka Latvija nespēj nodrošināt NATO slepenās informācijas aizsardzību.

Likums nosaka, ka speciālās atļaujas pieejai valsts noslēpumam izsniedz SAB vai valsts drošības iestāde, kas veikusi personas pārbaudi. Pieeja valsts noslēpumam ir atļauta tikai personām, kurām saskaņā ar amata pienākumiem vai konkrētu darba uzdevumu ir jāveic darbs, kas saistīts ar valsts noslēpuma izmantošanu vai tā aizsardzību un kuras saskaņā ar šo likumu ir saņēmušas speciālas atļaujas.

Pieeja valsts noslēpumam tiek liegta personai, kura ir vai ir bijusi PSRS, Latvijas PSR vai kādas ārvalsts drošības dienesta, tātad arī VDK, štata vai ārštata darbinieks, aģents, rezidents vai konspiratīvā dzīvokļa turētājs.

Bekešam un Susējam pielaidi valsts noslēpumu saturošai informācijai izsniedzis toreizējais SAB direktors Lainis Kamaldiņš pēc īpaši veiktas pārbaudes. Šādu iespēju paredz likums — pēc īpašas pārbaudes, kuras laikā tiek pētīta personas darbība VDK, šīs darbības saistība ar mūsdienām u. c., atļauja darbam ar valsts noslēpumu var tikt piešķirta arī bijušajiem VDK darbiniekiem.