Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Visvairāk latviešu patlaban strādā Īrijā

Patlaban visvairāk latviešu strādā Īrijā, Lielbritānijā, Zviedrijā un Vācijā, žurnālistiem pastāstīja NVA Starptautisko attiecību departamenta direktores vietniece Sandra Račinska.

Atļaujas darbam Īrijā saņēmuši 13 103 cilvēki, savukārt sociālo aizsardzību — 15 855. Savukārt Lielbritānijā oficiāli strādā 9 170 personas.

Kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) konsultācijas par darba iespējām Eiropā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) speciālistiem lūguši apmēram 6 500 cilvēku.

Arī Latvijas NVA ietilpst Eiropas nodarbinātības dienestu tīklā (EURES), kas sniedz palīdzību darba meklētājiem ES valstīs, kā arī Norvēģijā, Lihtenšteinā, Islandē un Šveicē. Latvijā šāda veida konsultācijas sniedz pieci NVA speciālisti lielākajās pilsētās.

Kā pastāstīja Račinska, Latvijas iedzīvotājus ārzemēs galvenokārt interesē darbs apkalpojošajā sfērā, vienkāršajās profesijās, kā arī sezonas darbs.

99% cilvēku, kas saņēmuši konsultācijas, vēloties atrast darbu uz vienu vai diviem gadiem un pēc tam atgriezties Latvijā, sacīja Račinska. Galvenā problēma, kas liedz strādāt ārzemēs, latviešiem ir svešvalodu zināšanu trūkums.

Citu valstu pilsoņi, kas interesējas par darbu Latvijā, visbiežāk vēlas strādāt apmācības jomā, kas saistīta ar konkrētās valsts valodu. Citu darbu ārzemniekiem būtu grūti atrast valodas zināšanu trūkuma dēļ, paskaidroja Račinska.

Kopš iestāšanās ES pieaudzis Ārlietu ministrijas sniegtās konsulārās palīdzības apjoms, stāstīja ministrijas Konsulārā departamenta direktors Ulvis Blūms.

Viņš uzsvēra, ka Latvijas pilsoņiem, kas strādā ES valstīs, būtu jāreģistrējas konsulārajā reģistrā Latvijas pārstāvniecībā attiecīgajā valstī vai, ja tādas nav, tad Ārlietu ministrijas Konsulārajā departamentā. Šiem dienestiem jāiesniedz ziņas par savu uzturēšanās un darba vietu, kā arī par radiniekiem Latvijā, lai nepieciešamības gadījumā varētu atrisināt radušās problēmas.

Konsulāro palīdzību iespējams saņemt arī jebkuras citas ES valsts pārstāvniecībā attiecīgajā valstī, taču šī iespēja pagaidām neattīstās informācijas trūkuma dēļ, norādīja Blūms.

Blūms uzsvēra, ka pirms došanās strādāt uz ārzemēm ikvienam būtu jāizmanto apdrošināšanas iespējas, jāaizpilda īpašas veidlapas, lai nepieciešamības gadījumā saņemtu bezmaksas medicīnisko palīdzību, kā arī jāreģistrējas konsulārajā reģistrā.

Viņš ieteica potenciālajiem strādāt gribētājiem pamatīgi izpētīt nākamo darba vietu jau Latvijā un pirms došanās ceļā pārbaudīt dokumentu derīgumu.