Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Gatavo jaunas paaudzes skaļruņus

NXT (New Transducers Limited) zinātnieki ir radījuši jaunas paaudzes skaļruņus. Šie skaļruņi ir savādāki, nekā līdz šim redzētie, tie ir plāni un lokani, kā audums.

Tie ir veidoti no īpaša materiāla, ko izmanto arī lidmašīnu būvniecībā, no kurienes arī nāca doma par šāda veida materiālu. Sākumā to radīja britu Aizsardzības ministrijas Izpētes laboratorija un tas bija paredzēts trokšņu izolēšanai lidmašīnu kabīnēs. Vēlāk šo tehnoloģiju saviem mērķiem pielāgoja Verity Group, kas skaļruņu tirgū ir pazīstama ar tādiem produktiem kā Mission, Wharfedale un Quad.

Parastajos skaļruņos skaņa rodas, kad signāls no pastiprinātāja nonāk skaļrunī, kur ar magnēta palīdzību tiek kustināta skaļruņa diafragma, kas iesvārsta apkārtējo gaisu radot vajadzīgos skaņas viļņus. Savukārt NXT skaļruņos skaņa rodas, kad neatkarīgi viens no otra mikroskopiski kustās daudzi skaļruņa virsmas punkti. Rezultātā tiek radīti daudzi viļņi, kas katrs ar dažādiem ātrumiem kustas dažādos virzienos. Šajā haosā skaņa rodas, pateicoties apstākļiem, kas rodas, kad krustojas vairāki neatkarīgi viļņi, kas paši par sevi maz atgādina mūziku.

Tā kā NXT skaļruņu skaņa ir vienmērīgi izkliedēti pa visu telpu, tad nav svarīgi kurā šīs telpas punktā atrodas klausītājs — visur viņš dzirdēs vienu un to pašu, staigājot pa telpu nemainīsies ne skaļums, ne skaņas tembrs. Šādi skaļruņi var būt līdz pat 0,3 milimetriem plāni, bet platības ziņā tie var nosegt pat 120 kvadrātmetru lielu laukumu, ko apmēram varētu salīdzināt ar lielajiem kino ekrāniem.

Šāda veida skaļruņi varētu ienest jaunas vēsmas daudzās dzīves jomās. NXT gatavojas radīt skaļruni-spoguli, savukārt kāda cita kompānija plāno pārvērst šāda veida skaļruņus par elegantiem mākslas darbiem.