Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Adamkus un Rasmusens: Krievijai jāatvainojas par Baltijas valstu okupāciju

Pirmdien Lietuvas valsts vadītājs Valds Adamkus un Dānijas premjerministrs Anderss Fogs Rasmusens tikšanās laikā pauda pārliecību, ka Krievijai vajadzētu atvainoties Baltijas valstīm par okupāciju. 

Vienlaikus Lietuvas prezidents atzina, ka negaida no pašreizējās Krievijas valdības atvainošanos trim Baltijas valstīm par 50 padomju okupācijas gadiem un kaitējumu, ko nodarīja šī okupācija. Prezidents pauda viedokli, ka šajā gadījumā pietiktu ar okupācijas fakta atzīšanu.

«Es negaidu un nedomāju, ka pašreizējā Krievijas valdība jebkad atvainosies. Ir vajadzīgs, lai tā vienkārši atzītu, ka 50 gadu okupācijas periods tiešām pastāvēja. Lietuvas tauta to gaida,» dāņu žurnālistiem teica Adamkus.

Savukārt Rasmusens norādīja, ka atvainošanās par kļūdām atvieglotu labāku attiecību veidošanos starp abām valstīm.

Mūsu prakse pierāda — lai panāktu samierināšanos, vienmēr ir labāk atzīt pagātnes kļūdas un atvainoties. Mēs redzējām, kā Vācijas līderi lūdza piedošanu par pagātnes kļūdām un noziegumiem. Pašreizējie līderi, protams, nav atbildīgi par pagātnē pieņemtajiem lēmumiem, teica Dānijas premjerministrs.

Pēc viņa teiktā, viņš saprot un respektē Lietuvas prezidenta lēmumu nepiedalīties nacistiskās Vācijas sakāves 60. gadadienai veltītajos pasākumos 9. maijā Maskavā, jo Otrā pasaules kara beigas nenesa Lietuvai, Latvijai un Igaunijai atbrīvošanu, bet gan jaunas okupācijas sākumu.

Adamkus atkārtoti norādīja, ka Lietuva pievienojas visai Eiropai, svinot uzvaru pār nacismu. Lietuva arī apliecinās pienācīgu godu kara upuriem, viņš teica.

«Mēs apmeklēsim visas kara upuru pēdējās atdusas vietas neatkarīgi no viņu tautības (..). Mēs ar cieņu noliecam galvas, atceroties bojāgājušos. Tomēr mēs nevaram stāvēt Sarkanajā laukumā un justies laimīgi, svinot it kā jauna laikmeta sākumu. Otrā pasaules kara beigas nozīmēja brīvību brīvajai pasaulei, bet ne Baltijas valstīm. Tāpēc mans morālais pienākums šajā dienā ir būt kopā ar manu tautu un ne vien godināt tos, kuri zaudēja dzīvību karā, bet arī parādīt, ko šī diena nozīmēja vēstures aspektā. Un brīvā pasaule to nevar noliegt, jo šī diena mums bija jaunu ciešanu sākums,» teica Adamkus.

Lietuvas prezidents kopā ar savu Igaunijas kolēģi Arnoldu Rītelu noraidījuši Krievijas prezidenta Vladimira Putina ielūgumu piedalīties svinībās par godu Otrā pasaules kara beigām Eiropā. Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga ir vienīgā no triju Baltijas valstu vadītājiem, kas pieņēmusi ielūgumu uz 9. maija pasākumiem Maskavā.