Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Annans aicina kodollielvalstis atbruņoties

ANO ģenerālsekretārs Kofi Annans pirmdien aicināja valdības atzīt, ka kodolieroči ir bīstami, un atbruņoties. Viņš arī mudināja kodollielvalstis samazināt savus kaujas lādiņu krājumus.

Runādams kodolieroču neizplatīšanas līguma konferencē, Annans teica, ka aizvien biežāk notiek šā līguma pārkāpumi un plaisai starp solījumiem un rīcību «nav iespējams pārmest tiltu». Viņš minēja nepieciešamību izbeigt izplatīšanu pasaules nemierīgajos reģionos un teica, ka kodoldegvielas cikla tehnoloģija kļuvusi par nepieņemamu izplatīšanas draudu. Nedrīkst kompromitēt kodoltehnoloģiju izmantošanu mierlaika vajadzībām.

«Pašreizējie kodolarsenāli rada «reālus draudus»,» viņš teica. «Es aicinu jūs pieņemt, ka atbruņošanās, neizplatīšana un tiesības uz [kodolenerģijas] mierīgu izmantošanu ir vitāli svarīgas,» konferencē ANO galvenajā mītnē Ņujorkā viņš teica 188 valstu pārstāvjiem, kuras parakstījušas Kodolieroču neizplatīšanas līgumu.

Viņš mudināja līgumu parakstījušās valstis nostiprināt 35 gadus veco paktu. Viens solis būtu, ja kodollielvalstis un aukstā kara sāncenses samazinātu savus kodollādiņu krājumus līdz simtiem, nevis tūkstošiem.

«Šie soļi būtiski samazinātu kodolieroču izmantošanas risku, taču galarezultātā vienīgais veids, kā garantēt, ka tie nekad netiks izmantoti, ir atbrīvot mūsu pasauli no šiem ieročiem,» viņš teica.

Konference, kas sākās pirmdien un ilgs līdz 27. maijam, ir pārskats par kodolieroču neizplatīšanas līguma efektivitāti piecos gados. Šo līgumu ratificējušas 188 valstis, arī piecas ANO Drošības padomes pastāvīgās locekles un kodollielvalstis ASV, Krievija, Ķīna, Francija un Lielbritānija.

Pakistāna un Indija, kuru rīcībā ir kodolieroči, nav parakstījušas šo līgumu. Ziemeļkoreja, kas šogad paziņoja, ka tai arī esot kodolieroči, izstājās no šā līguma 2003. gadā.