Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vēlas par 20% samazināt mirstību no sirds un asinsvadu slimībām

Veselības ministrijas (VM) mērķis nākamo piecu gadu laikā ir par 20% samazināt mirstību no sirds un asinsvadu slimībām par 65 gadiem jaunāku cilvēku vidū. Tā pirmdien konferencē par sirds veselību sacīja VM Sabiedrības veselības departamenta direktors Ainārs Čivčs.

Lai mazinātu saslimšanu, jānovērš galvenie sirds un asinsvadu slimību riska faktori: smēķēšana, alkohola, neveselīgas pārtikas lietošana un mazkustīgs dzīvesveids. Šo uzdevumu īstenošana ir sarežģīta, jo prasa lielu finanšu līdzekļu ieguldījumu, bet «nenes augļus īsā laikā», un rezultāts ir redzams tikai ilgā laika posmā — pēc gadu desmitiem, skaidroja Čivčs.

Kardiologs Vilnis Dzērve norādīja, ka jāsamazina arī tādi riska faktori kā paaugstināts asinsspiediens un paaugstināts holesterīna līmenis, jo arī šie faktori veicina sirds slimības. Tāpat Dzērve atzina, ka saslimstība ar sirds un asinsvadu slimībām ir saistīta ar Latvijas iedzīvotāju sociālekonomisko stāvokli: cilvēkiem ar augstākiem ienākumiem ir mazāks risks saslimt, jo viņi ir izglītotāki un viņiem ir labāk pieejami veselības aprūpes pakalpojumi un medikamenti.

Savukārt VM pārstāvis norādīja, ka VM jau izstrādājusi sirds un asinsvadu slimības profilaksi un tagad būtu laiks to aktualizēt un noteikt veselības aprūpes prioritātes, pieņemt valdībā un atvēlēt tās īstenošanai vajadzīgo finansējumu. Tāpat būtu nepieciešams izstrādāt sirds un asinsvadu slimību reģistru, kā arī veikt sirds un asinsvadu slimību riska faktoru skrīningu.

Veselības ministrs Gundars Bērziņš (TP) konferences dalībniekiem norādīja, ka VM turpina cīnīties ar veselības riska faktoru izplatību sabiedrībā, piemēram, VM ierosinājusi jaunus grozījumus Tabakas likumā, kas stingrāk ierobežos tabakas reklāmu, tirdzniecību un smēķēšanu sabiedriskās vietās.

Statistika liecina, ka Latvijā ar sirds un asinsvadu slimībām sirgst divreiz vairāk iedzīvotāju nekā vidēji Eiropas Savienības valstīs, tāpat saslimstības rādītāji ir augstāki nekā kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā.