Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Skaudīgi lūkojas uz igauņu policiju

Braukādami ar žiguļiem, Valkas policisti ar skaudību noraugās uz Valgas kolēģiem, kuriem ir jaunas dienesta mašīnas un lielākas algas. Salīdzinot abu iedzīvotāju skaita ziņā līdzīgo pilsētu policistu nodrošinājumu, igauņu likumsargi saviem dienvidu kaimiņiem ir vairākus soļus priekšā.

Valkas policijas pārvaldes rīcībā ir 27 dienesta automašīnas, no kurām vecākā ražota 1982. gadā. Pārsvarā policisti pārvietojas ar vēl PSRS laikos ražotiem žiguļiem un bobikiem, kuriem izrūsējušas durvis ir mazākā problēma. 2003. gadā Valkas policija no ministrijas saņēma jaunu «Renault» markas mašīnu, bet Valkas policijas pārvaldes priekšnieks Ainis Blūms ar bažām gaida auto garantijas laika beigas, jo spēkrats jau vairākkārt salūzis.

Turpretī Valgas Ceļu policija lepni braukā ar jaunākā modeļa «Opel Vectra» spēkratiem. Trīs no 25 Valgas policijas prefektūras automašīnām ir aprīkotas ar globālo pozicionēšanas sistēmu. Valgas policisti uz «Neatkarīgās» jautājumu, kad viņiem pārvaldē bijis pēdējais «VAZ» markas auto, ilgi domāja, līdz atminējās, ka tāds te pēdējo reizi manīts 1997. gadā. Ceļu policijas konstebls Mati Ukurs pastāstīja, ka dienesta mašīnās iebūvēti arī datori, ar kuru palīdzību likumsargi var uzzināt pārkāpēja personas datus un iepriekšējos nodarījumus.

Savukārt Latvijas pusē Valkas policisti pagaidām par datorizētām automašīnām pat nesapņo, jo puse no 32 pārvaldes datoriem ir novecojuši un pat nespēj pavilkt policijas vienoto informācijas sistēmu. Problēmas rada arī darbinieku trūkums.

Iekšlietu ministru Ēriku Jēkabsonu, kas pagājušās nedēļas nogalē viesojās Valgas policijā, īpaši pārsteidza ziņa, ka Igaunijas policijas skolā uz vienu kadeta vietu pretendē deviņi jaunieši. Uz jautājumu, kā tas panākts, Igaunijas policijas ģenerāldirektors Roberts Antropovs vien īsi nosaka: «Mēs jauniešus stimulējam.» Igaunijas policistiem ir ne tikai lielākas algas nekā Latvijas kolēģiem, bet arī pensijas un mazs algas nodoklis. Iekšlietu ministrs gatavojas valdībā iesniegt ziņojumu par katastrofālu stāvokli iekšlietu dienestos. Tam pievienos arī rīcības modeļus, kā izvairīties no draudošās krīzes. «Pirmais ieteikums būtu paaugstināt algas. Tad jau var sākt domāt par materiāltehnisko bāzi,» ministra viedokli pauda viņa padomnieks Krists Leiškalns.

Fakti
Valkas un Valgas policijas pārvalžu nodrošinājuma salīdzinājums
Valka | Valga
Iedzīvotāju skaits apkalpojamajā teritorijā 35 000 | 36 074
Policistu skaits 90 | 88
Dienesta autotransports 27 (vecākā — 1982. gada) | 25 (vecākā 1994. gada)
Datori 32 (puse novecojuši) | 75
Alga (uz rokas latos):
Galvenais komisārs 430 | 508
Vadošais inspektors 194–210 | 315
Iecirkņa inspektors 191 | 256 
Ceļu policijas inspektors 175 | 222
Jaunākais inspektors 163 | 196
Avots: Iekšlietu ministrija