Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Džordžs Bušs ierodas Latvijā

Rīgu 6. un 7. maijā apmeklē Amerikas Savienoto Valstu prezidents Džordžs Bušs. Latvija sagaida savas lielākās sabiedrotās valsts līderi ar dalītām jūtām.

Plašsaziņas līdzekļi provocē publikā negatīvu ažiotāžu ap vizītes drakoniskajiem, iespējams, daļas pilsētnieku pašcieņu pazemojošiem drošības pasākumiem, kad suverēnas valsts galvaspilsēta divas dienas faktiski nonāks amerikāņu specdienestu okupācijā. Savukārt nenovēršamie satiksmes sastrēgumi tiek prognozēti gluži apokaliptiski.

Pret Bušu kritiku vērš dažādu gradāciju kritiķi un rējēji. Protestē neapmierinātie, kam nav pieņemams ASV vienīgās lielvalsts statuss, amerikāņu «karš pret terorismu», kura laikā latviešu karavīri tieši iesaistīti Irākas okupācijā. Klaigāt gatavi marginālie antiglobālisti un zaļie, jo ļaunais Bušs simbolizē amerikāņu negausību pasaules labumu izmantošanā, turklāt viņš atteicies parakstīt Kioto protokolu. Smīkņā arī vietējie gara darbinieki, kuriem Jeilas absolvents Bušs šķiet mazizglītots un paštaisns nejēga ar niecīgu IQ un mesiāniskām ambīcijām uzspiest citādi domājošajiem demokrātiju amerikāniskajā izpratnē.

Savukārt Latvijas politiskajai elitei Buša apmeklējums ļauj pašapmierināti runāt par 15 gadus ilgās konsekventās politiskās līnijas rezultativitāti un starptautiski novērtētajiem panākumiem, justies kā pilntiesīgiem spēlētājiem ģeopolitiskajās starpvalstu kombinācijās. 

Jebkurš ASV prezidents sava valstsvīra dižuma un reālpolitisko iespēju robežās visupirms gādā par amerikāņu nacionālajām interesēm. Tālab ASV principiāli neatzina Baltijas inkorporāciju «ļaunuma impērijā», veicināja Krievijas armijas izvākšanu, sekmēju šo trīs valstu uzņemšanu NATO. Domājot par Ameriku, Džordžs Bušs ieradīsies arī Latvijā. Un nevietā gaidīt, ka, slēpjoties aiz «pasaules varenākā cilvēka» muguras, Latvijas līderi naski un galīgi apklusinās krievvalodīgos brēcējus un atgūs Abreni kā pierādījumu savai lokālpolitiķu varēšanai. Nē, augstais viesis rūpēsies par ASV labumu.

ASV ir un paliek Latvijas svarīgākais sabiedrotais, kurš palīdz dievzemītei sadzīvot ar gluži vai ģenētiskām bailēm no austrumu kaimiņa. Bet Bušs nav filantrops un labdaris, kurš gatavs mazo Latviju ucināt klēpī. Par ASV politisko «jumtu» un militāro «atomširmi» ir jāmaksā. Ar bezierunu lojalitāti, ar latvju karavīriem Irākas misijā. Moderni un brīvdomīgi šajās dienās gānīt gan prezidentu Bušu, gan viņa vizītes sagādātās neērtības. Vietā apsvērt, kāda šeit alternatīva? Kura cita valsts varētu būt Latvijas varenā sabiedrotā? Kāda patlaban būtu šī zeme, ja brīva un demokrātiska Latvija neatbilstu ASV stratēģiskajām interesēm?

Par to vērts padomāt, pirms kliedzam WELCOME vai GO HOME, MR. BUSH!