Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nevis zemteksts, bet māksla

Piecpadsmit gadu kopš neatkarības deklarācijas pieņemšanas latviešu literatūrai un grāmatniecībai bijis pagrieziena laiks ne tikai Latvijas valstiskuma atjaunošanas dēļ.

Īpaši tas sakāms par grāmatniecību, nozari, par kuru pasaules mērogā var teikt — kopš leģendārā Gutenberga laikiem nav bijusi piedzīvota lielāka tehnoloģiskā revolūcija par pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem.

Svina burtu salikums un tāda profesija kā burtlicis, bez kā neatkarības deklarācijas pieņemšanas brīdī nebija iedomājama neviena tipogrāfija, šodien atrodama vien poligrāfijas vēstures grāmatās. Ar datoriem saistītā tehnoloģiskā revolūcija ne vien principiāli mainīja grāmatu drukas procesu, tā mainīja domāšanu grāmatniecībā, radīja apvērsumu grāmatās izmantoto materiālu lietošanā.

Vislabāk to var redzēt, salīdzinot nekvalitatīvās un greizās 1990. gadā izdoto grāmatu muguriņas nost plīstošos vākos, kas iespiestas uz nodzeltējuša papīra, ar mūsdienu grāmatu veikalu fantastisko piedāvājumu.

Atgūtās neatkarības vilnis aizslaucīja vēsturē vairākus padomju gadu grāmatu izdevniecības monstrus, par kuriem ilgus gadus šķita — tie nav satricināmi. To, ka Liesmas un Enciklopēdiju redakcijas aiziešanu pa bankrotu taku veicināja ne tik daudz kādas plānotas politiķu sazvērestības, cik neprasme saimniekot jaunajos apstākļos, pierāda Latvijas lielākā izdevēja Zvaigznes ABC sekmīgā darbība.

Kā unikāls piemērs minama trimdā Zviedrijā dibinātā Georga Šleiera apgāda Daugava pārcelšanās uz Latviju. Neatkarības gados dzimuši vairākums šā brīža grāmatu tirgus veidotāju — daiļliteratūras jomā īpaši pieminami Neatkarīgās kultūras lappušu ilggadējie partneri AGB, Atēna, Kontinents, Pētergailis, Nordik un Tapal.

Izdarīts patiesi daudz. Nu kaut vai kopotu rakstu izdošanā (I. Ziedonis, K. Skujenieks, Dz. Sodums u. c.) un izcilas mūsdienu literatūras tulkošanā (S. Rušdi, Dž. M. Kutzē, G. Grass) vai superaktuālu pasaules bestselleru dinamiskā piedāvāšanā (D. Brauna darbi). Arī izcilu latviešu autoru grāmatu ir vairāk, nekā vienā rakstā iespējams uzskaitīt.

Latviešu rakstniecība, iespējams, ir tā mākslas sfēra, kas neatkarības atgūšanu pārdzīvoja vissāpīgāk. Dziedošās revolūcijas radītais pārrāvums un deviņdesmito gadu pirmās puses krīze bija laiks, kad dažubrīd radās pamatotas šaubas — vai literatūra izdzīvos.

Zaudējuši ekonomisko pamatu (lielās tirāžas un honorārus) un vietu sabiedriskās hierarhijas augšgalā, literāti ripoja lejup pa nogāzi lavīnas ātrumā: jaunajiem ekonomiskajiem apstākļiem nepiemērotā Latvijas Rakstnieku savienības pārvaldīšana beidzās ar lielas daļas tās īpašumā esošo vērtību un jelkāda vērā ņemama prestiža zaudēšanu.

Literatūra tomēr izdzīvoja, un tas notika vispirmām kārtām tāpēc, ka tā bija vajadzīga pašiem autoriem. Pēc nīkulības un zaudējumu gadiem rakstniecība ir kļuvusi adekvāta jaunajai realitātei. Ar katru gadu aug izdoto grāmatu skaits, to tirāža un literātu prestižs.

Mūsu tagadējās spēka paaudzes dzejnieki Uldis Bērziņš, Jānis Rokpelnis, Knuts Skujenieks, Amanda Aizpuriete, Juris Kronbergs, Guntars Godiņš ir godāti Eiropas mērogā, saņem Baltijas asamblejas balvas, bet viņu darbi tiek atdzejoti citās valodās. Latviešu prozas mugurkaulu veido rakstnieku (Nora Ikstena, Laima Muktupāvela, Pauls Bankovskis, Gundega Repše, Inga Ābele) darbi, kas apliecina ne vien kvalitāti, bet ir Eiropā atgriezties spējīga literatūra arī bez cenzūras un drošības komitejas atbalsta.

Iespējams, ka formāli lielākais latviešu rakstnieku sasniegums pēdējos gados ir Latvijas literatūras centra dibināšana, kas koordinē latviešu rakstnieku darbu izplatību pasaulē. Neilgā laika darba rezultāts ir acīmredzams — pērn vien ārzemēs izdotas vairāk nekā desmit latviešu autoru darbu grāmatas, nerunājot par lielām koppublikācijām Kanādas, Ungārijas un Krievijas literārajos izdevumos.

Tomēr lielākā atjaunotās neatkarības laiku tekstu ķīmija ir tā, ka tie spēj piesaistīt arvien vairāk lasītāju nevis kā lokāli politisks zemteksts, bet gan mākslas fakts.