Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valdība 5 gadu laikā pakāpeniski palielinās mediķu algas

Ministru kabinets otrdien nolēma, ka nākamo piecu gadu laikā pakāpeniski tiks paaugstināta medicīnā strādājošo darba samaksa. Programma paredz, ka 2010. gadā ārsts par slodzi saņems 530 latus, vidējais ārstniecības personāls — 318 latus, bet jaunākais ārstniecības personāls — 212 latus.

Valdībā pieņemtās pamatnostādnes par cilvēkresursu attīstību veselības aprūpē paredz, ka medicīnas darbinieku atalgojums tiek piesaistīts vidējai darba samaksai un jau nākamā gada otrajā pusē ārstu darba samaksa būs divas reizes lielāka nekā vidējā alga tautsaimniecībā jeb 440 lati.

Vidējā ārstniecības personāla darba samaksa turpmāk būs 60%, bet jaunākā ārstniecības personāla darba samaksa — 40% no ārsta darba samaksas. Tādējādi nākamā gada otrajā pusē vidējā ārstniecības personāla darba samaksa būs 264 lati, bet jaunākā ārstniecības personāla darba samaksa — 176 lati.

Veselības ministrs Gundars Bērziņš (TP) valdības sēdē atzina, ka šie ir tikai pirmie soļi veselības aprūpes sistēmas sakārtošanā. «Tuneļa galā gaisma vēl nav redzama un šis solis ļaus tikai apstādināt krīzi veselības aprūpē,» sacīja ministrs.

Nākamā gada valsts budžetā medicīnas darbinieku algu palielināšanai papildus būs nepieciešami gandrīz 60 miljoni latu.

Finanšu ministrs Oskars Spurdziņš (TP) valdības sēdē norādīja, ka šāda apjoma papildu finansējuma piešķiršana veselības aprūpei nākamgad nozīmē, ka viss valsts budžeta ieņēmumu pieaugums tiks veselības aprūpei. Savukārt veselības ministrs pauda viedokli, ka šāds pieņēmums ir neprecīzs un mediķu algu palielināšanai vajadzēs apmēram 40% no nākamā gada valsts budžeta pieauguma.

Medicīnas darbinieku algu palielināšanas grafiks paredz, ka 2007. gadā ārsta darba samaksa par slodzi būs 463 lati, 2008. gadā — 484 lati, 2009. gadā — 508 lati, bet 2010. gadā — 530 lati.

Patlaban ārsta vidējā darba samaksa par slodzi ir 290 lati, vidējam medicīniskajam personālam — 169 lati, bet jaunākajam medicīniskajam personālam — 121 lats.

Pirmais medicīnas darbinieku algu paaugstinājums ir gaidāms šā gada jūlijā un šim mērķim valdība atvēlējusi 14,7 miljonus latu no veselības aprūpes krīzes risināšanai paredzētajiem līdzekļiem.

Lai palielinātu medicīnas darbinieku vidējo darba samaksu no nākamā gada 1. janvāra, līdz 2010. gadam no valsts budžeta būs nepieciešami 168,6 miljoni latu. Nākamā gada valsts budžetā papildus būs nepieciešami 59,5 miljoni latu, 2007. gadā — 44,6 miljoni latu, 2008. gadā — 20,1 miljons latu, 2009. gadā — 21,8 miljoni latu, bet 2010. gadā — 22,5 miljoni latu.

Valdība otrdien nolēma, ka pamatnostādņu īstenošanai nepieciešamais papildu finansējums 2006. gadam tiks iekļauts budžeta bāzē, bet papildus nepieciešamie līdzekļi turpmākajiem gadiem tiks izskatīti vienlaikus ar visu ministriju budžeta prioritāšu pieteikumiem, sagatavojot valsts budžeta projektu.

Tāpat valdība nolēma, ka tiks noteikta zemākā darba algas likme ārstniecības personām, kas strādā ārstniecības iestādēs, kuras pilda valsts pasūtījumu veselības aprūpē. Mediķu arodbiedrība atzinīgi vērtē šādu kārtību, jo iepriekš vairākkārt konstatēti gadījumi, kad valdība piešķir papildu naudu medicīnas darbinieku algām, bet slimnīcu vadība to novirza citiem mērķiem, piemēram, zāļu iegādei.

Lai nodrošinātu medicīnas darbinieku algu paaugstināšanu jau jūlijā, Veselības ministrijai uzdots līdz 15. jūnijam iesniegt Ministru kabinetā nepieciešamos grozījumus normatīvajos aktos saistībā ar darba samaksas pieaugumu.

Savukārt Aizsardzības, Iekšlietu, Izglītības un zinātnes, Labklājības un Tieslietu ministrijām uzdots mēneša laikā iesniegt Finanšu ministrijā aprēķinus par ārstniecības personu darba samaksas palielināšanu no nākamā gada 1. janvāra.

Veselības ministrijai uzdots līdz šā gada 1. decembrim iesniegt valdībā programmu cilvēkresursu attīstībai veselības aprūpē. Šim dokumentam jāpiedāvā risinājums, kā nākamo gadu laikā mudināt jauniešus studēt medicīnu un kā nodrošināt pietiekamu ārstu skaitu. Patlaban 32% no strādājošajiem ārstiem ir pirmspensijas vai pensijas vecumā. Lai saglabātu ārstu pašreizējo skaitu, nākamo desmit gadu laikā jāsagatavo 1446 jauni ārsti.